آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۹۶۲۸
بین الملل
۹
ترجمه و تحلیل

خیز دموکرات ها برای استیضاح ترامپ

گروه بین الملل: در حالی که وضعیت دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده روز به روز در نظرسنجی های عمومی و ایالتی متزلزل تر می شود، دموکرات ها برای استیضاح ترامپ تا قبل از فرا رسیدن سال 2020 میلادی خیز برداشته اند. صورت مسئله کاملا مشخص است!مجلس نمایندگان آمریکا که در کنترل دموکرات ها قرار دارد تلاش دارد تا روند استیضاح رئیس جمهور آمریکا پیش از کریسمس تکمیل شده و وی استیضاح شود. بر این اساس، دموکرات های مجلس نمایندگان آمریکا هفته پرکاری را در زمینه تحقیقات استیضاح ترامپ پیش رو دارند.مرحله نخست دموکرات ها برای استیضاح ترامپ که پشت درهای بسته برگزار می شد به پایان رسیده و هم اکنون دموکرات ها به مرحله دوم وارد شده و متن شهادت افرادی که در کمیته های مجلس نمایندگان آمریکا حضور یافتند را منتشر می کنند.

بازرسان کنگره به رهبری «آدام شف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا طی هفته جاری هزاران صفحه از استشهادیه مقامات سابق و کنونی دولت ترامپ را منتشر کردند.هفته آینده نیز دموکرات ها پس از 7 هفته از آغاز تحقیقات استیضاح ترامپ، نخستین جلسه استماع عمومی را که از تلویزیون پخش خواهد شد برگزار می کنند و طی آن سه مقام وزارت امور خارجه آمریکا درباره «بده بستان» ترامپ در موضوع رسوایی اوکراین گیت صحبت خواهند کرد.دموکرات ها به شدت در تلاش هستند تا در ماه دسامبر تحقیقات استیضاح را تکمیل کنند تا ترامپ سومین رئیس جمهور در تاریخ آمریکا باشد که استیضاح خواهد شد؛اینکه با ایجاد شکاف میان رای دهندگان حزب دموکرات، مانع از تبدیل «مخالفت نسبی» دموکرات ها به «مخالفت مطلق» در قبال وی شوند. در جریان رقابت های انتخابات ریاست جمهوری سال 2016، برخی دموکرات ها که تعداد آنها نیز اندک نبوده است، به دلیل خشم شدید از تقلب هیلاری کلینتون در انتخابات درون حزبی دموکرات ها و افشای زد و بند پشت پرده وی با سران حزب دموکرات بر سر شکست برنی سندرز،آرای خود را به سود ترامپ به گردش در آوردند. به عبارت بهتر، برخی طرفداران برنی سندرز علی رغم تعلق خاطر به حزب دموکرات، آرای خود را در نهایت به سود ترامپ تغییر دادند.ترامپ به مشاوران خود گفته بود که او برای حفظ پست  ریاست جمهوری در سال 2020، حداقل به آرای 20 درصد از دموکرات ها نیاز دارد. با این حال نظرسنجی های اخیر نشان می دهد که هم اکنون 93 درصد از دموکرات ها حاضرند در مسیر شکست ترامپ، به هر یک از نامزدهای راه یافته به دور نهایی رای دهند. در این میان ، تنها 7 درصد از دموکرات ها حاضر به حمایت از ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آتی هستند؛یعنی چیزی شبیه به فاجعه برای ترامپ!

ترامپ از سران کمپین انتخاباتی خود خواسته بود تا از گردش آرای رای دهندگان مستقل به سود حزب دموکرات جلوگیری کنند. اگرچه آمار دقیقی در خصوص تعداد دقیق رای دهندگان مستقل در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016  وجود ندارد، اما برآوردهای نسبی حکایت از حمایت حدود  60 درصد از افراد مستقل  از ترامپ بوده است. هم اکنون، پس از سه سال و در حالی که دو ماه دیگر وارد سال 2020(سال برگزاری انتخابات در آمریکا) می شویم، حدود 55 درصد از رای دهندگان مستقل، از استیضاح و برکناری ترامپ (خصوصا پس از بحران اوکراین گیت) حمایت می کنند. به عبارت بهتر، ترامپ با گردش 15 درصدی احتمالی رای دهندگان مستقل به سود حزب دموکرات رو به رو است.این بدترین وضعیت ممکن برای رئیس جمهور ایالات متحده محسوب می شود. شکست جمهوری خواهان در ایالت کنتاکی و ویرجینیا (در انتخابات فرمانداری های اخیر) نیز نشان دهنده همین وضعیت متزلزل است.