آرشیو یک‌شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۴۵۰۶
اقتصاد
۱۰
گزارش

موضع ترامپ درباره کاهش تعرفه ها، بازارهای امریکا و آسیا را به هم ریخت

رفت و برگشت غافلگیرانه جنگ تجاری

گروه اقتصادی: پس از انتشار خبرهایی مبنی بر نتیجه بخش بودن مذاکرات و رسیدن چین و امریکا به توافقی اولیه برای کاهش تغرفه ها، پس از 16 ماه ، ترامپ در اقدامی غافلگیرانه و در جمع خبرنگاران از به نتیجه نرسیدن مذاکرات و لغو نشدن تمام تعرفه ها خبر داد. این اتفاق که به بازارهای سرمایه در امریکا و آسیا شوک وارد کرد، سبب شد که روند نزولی در بورس های دنیا آغاز شود و همچنان پیش بینی از آینده اقتصادی حداقل تا زمان روی کار ماندن ترامپ در هاله ای از ابهام فرو رود.

پس از اعلام به نتیجه نرسیدن مذاکرات تجاری بین دو ابرقدرت جهانی، قیمت نفت که افزایشی یک درصدی داشت از 60.66 دلار به 62 دلار و 50 سنت رسید. این تغییر قیمت نشان می دهد که بازار نفت نسبت به نتیجه بخش بودن مذاکرات کاملا بدبین است؛ به نحوی که بلافاصله پس از اعلام خبر نتیجه بخش بودن مذاکرات توسط وزارت تجارت چین، یک درصد سقوط کرد اما پس از صحبت های ترامپ 1.3درصد افزایش یافت. اما واکنش امریکا و عدم امضای قرارداد برای اعلام آتش بس با چین، باعث افزایش واردات نفت به چین از کشورهای آسیایی به ویژه خاورمیانه شد. طبق گزارش های اداره اطلاعات انرژی، دو کشور کویت و عربستان با امضای قراردادهای میان مدت می توانند هر گونه افزایش تقاضایی از جانب چین در بحبوحه جنگ تجاری را پوشش دهند.

نفت، خوشبین نتیجه بخش بودن مذاکرات نیست

هفته گذشته و چند ساعت پس از اعلام رسمی وزارت تجارت چین مبنی بر رسیدن به توافقی برای کاهش تنش های تجاری با امریکا و کاهش تعرفه در چند فاز، قیمت در بازار نفت 1.3 درصد افزایش داشت و به 62.5 دلار رسید. اما خوشبینی حاصل از به توافق رسیدن چین و امریکا برای اعلام آتش بس دیری نپایید و رییس جمهور امریکا در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه تاکنون سر هیچ موضوعی با پکن توافق حاصل نشده ، گفت: «چین خواهان کاهش حدی از تعرفه ها و نه لغو همه آنهاست، چون می دانند چنین تصمیمی نخواهم گرفت.» چندی پس از اظهارات ترامپ، بازارهای سرمایه از اروپا تا آسیا تحت تاثیر قرار گرفته و ریزش هایی در سهام خود داشتند. همان طور که اخبار امیدوارکننده از به نتیجه رسیدن چند دور مذاکرات تجاری توانست به بازارهای سرمایه ای جهان قدری امیدواری اقتصادی تزریق کند، اظهارات تند ترامپ مبنی بر عدم به توافق رسیدن با پکن برای کاهش تعرفه ها، بهبود بازارها را تعدیل کرد. به گونه ای که شاخص های بورس قرمزپوش شدند. نکته جالب توجه این است که شاخص ها در بازار بورس امریکا روند صعودی خود را ادامه دادند. در معاملات برخی از مهم ترین شاخص های بورس اروپا مانند فوتسی 100 در بورس لندن ریزشی 0.63 درصدی داشت که به معنی کاهش تا 7359.38 واحد است. بر خلاف شاخص های مهم اروپایی و آسیایی، شاخص داوجونز ایدانستریال اوریج با افزایشی معادل 0.02 درصد هفته معاملاتی را با رسیدن به 27 هزار و 681 واحد تمام کرد.

ارزش برابری دلار نیز سقوط کرد

علاوه بر بازار سرمایه و مهم ترین بورس های دنیا، شاخص دلار و نرخ برابری آن در مقابل سایر ارزها نیز تغییر کرد. افزایش آتش جنگ اقتصادی که نزدیک 16 ماه رشد اقتصادی جهان، نرخ برابری ارزها همچنین بازارهای بین المللی به خصوص بورس را تحت تاثیر قرار داده است و بر مناسبات ارزی نیز تاثیراتی گذاشته که انتظار می رود بیشتر هم شود. طبق گزارش های بین المللی چندی پس از اعلام عدم حصول توافق با چین، شاخص دلار با 0.2 درصد افزایش به سطح 98.32 واحد رسید که بالاترین سطح در 20 روز گذشته است.

صادرات نفت به چین

جنگ تجاری فارغ از مشکلاتی که برای همه کشورها ایجاد می کند و تحمیل هزینه بالغ بر 700 میلیارد دلاری به اقتصاد جهان، می تواند مناسبات نفتی را نیز تغییر دهد و چین را به مشتری اول برای صادرکنندگان نفتی در خاورمیانه بدل کند. طبق اطلاعات اداره اطلاعات چین، در اکتبر سال جاری با وجود شدت گرفتن تنش های تجاری، واردات نفت 11.5 درصد در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد کرد و به 10.72 میلیون بشکه در روز رسید. این نخستین بار است که واردات نفت چین از مرز 10 میلیون بشکه در روز می گذرد. با وجود پیش بینی نهادهای بین المللی در خصوص کاهش رشد اقتصادی در چین طی سال های 2019 و 2020، اما افزایش ظرفیت در پالایشگاه ها همچنین احداث پالایشگاه های جدید باعث رشد سریع واردات نفت به چین می شود. نکته جالب توجه در این است که کشورهای صادرکننده خاورمیانه به خصوص کویت و عربستان که پیش تر به نوعی حافظ منافع امریکا در این منطقه بودند، نفت بیشتری به چین وارد کردند. هفته گذشته آرامکو سعودی با انعقاد قراردادی صادرات نفت بیشتری به پالایشگاه های چینی در سال آینده میلادی را در دستور کار خود قرار داد. مجموع فروشی که آرامکو به واسطه این قرارداد باید به چین بفروشد، 151 هزار بشکه نفت بیشتر از قرارداد تامین نفت در سال 2019 است. این در حالی است که آرامکو از چین به عنوان مهم ترین و بزرگ ترین مشتری خود یاد کرد. از سوی دیگر شیخ خالد صباح، معاون مدیر عامل بخش بازاریابی شرکت نفت کویت نیز روز گذشته اعلام کرد که صادرات نفت به چین را تا 143 درصد نسبت به سال جاری میلادی افزایش می دهد. این سخن به معنی افزایش حدود 356 هزار بشکه ای نفت بیشتر به چین است. کویت در حال حاضر 244 هزار بشکه نفت در روز به چین صادر می کند که قرار است این میزان در سال آینده میلادی به 600 هزار بشکه در روز برسد. صباح این اقدام را در جهت کمک به رشد اقتصادی جهان و جلوگیری از رکود جهانی عنوان کرد.

چین، بازار هدف بزرگ نفت خاورمیانه

از زمان توییت ترامپ و آغاز جرقه آتش جنگ تجاری نزدیک به 500 روز می گذرد. در این مدت کاهش تقاضا برای نفت با وجود افزایش عرضه آن و چشم انداز کاهش بیشتر تقاضای نفت سبب تغییراتی در موضع گیری ها و پیمان های شفاهی ریز و درشت سیاسی شده است. قراردادهای نفتی آرامکو و شرکت نفت کویت با چین نشان می دهد تولیدکنندگان نفت در خلیج فارس بیش از پیش به دنبال مشتری ثابت و قابل پیش بینی می گردند تا از این طریق بتوانند قدری از مشکلات ناشی از کاهش قیمت نفت و ابهام در آینده رشد اقتصادی را جبران کنند.