آرشیو چهار‌شنبه ۸ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۶۰
اقتصاد
۵

ایران چقدر ذخایر ارزی دارد؟

صندوق بین المللی پول اعلام کرد ایران یکی از بالاترین ذخایر ارزی را در سطح منطقه دارد.

به گزارش ایسنا، صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، اعلام کرد ذخایر ارزی کشورهای منطقه روندی کاهشی را نسبت به سال قبل داشته و در بسیاری از کشورها به سطح نگران کننده ای رسیده است. در این گزارش که شامل وضعیت ذخایر ارزی 30 کشور منطقه خاورمیانه، قفقاز، آفریقای شمالی و آسیای مرکزی است، ایران پس از عربستان و امارات، بیشترین ذخایر ارزی را در بین تمام کشورهای منطقه دارد.

لازم به ذکر است که در این گزارش، آمارهای مربوط به فلسطین، سوریه، ترکمنستان و سومالی مد نظر قرار نگرفته است. این آمارها بر اساس برآوردهای خود صندوق بین المللی پول و آمارهای اعلام شده توسط بانک های مرکزی این کشورها تهیه شده است.

بیشترین ذخایر ارزی

عربستان با دراختیارداشتن 489.8 میلیارد دلار ذخایر ارزی در سال 2019، بزرگ ترین ذخیره ارزی در منطقه را دارد و امارات با ذخایر ارزی معادل 113.4 میلیارد دلار و ایران با ذخایر ارزی معادل 85.5 میلیارد دلار در رده های بعدی قرار دارند. لیبی و عراق دیگر کشورهایی هستند که بیشترین میزان ذخایر ارزی را در بین کشورهای منطقه دارند.

کمترین ذخایر ارزی

جیبوتی کمترین میزان ذخایر ارزی خارجی را دارد. ذخایر ارزی جیبوتی در سال 2019 به تنها 400 میلیون دلار رسیده است. پس از این کشور نیز سودان با ذخایر ارزی 600میلیون دلاری در رده دوم قرار دارد. ذخایر ارزی یمن یک میلیارد دلار و موریتانی 1.1 میلیارد دلار برآورد شده است.

ذخایر ارزی دیگر کشورها

در بین کشورهای منطقه همچنین ذخایر ارزی کویت 39 میلیارد دلار، قطر 47.5 میلیارد دلار، افغانستان 8.4 میلیارد دلار، مصر 43.9 میلیارد دلار، آذربایجان 5.9 میلیارد دلار، ارمنستان 2.3 میلیارد دلار و گرجستان 3.8 میلیارد دلار تخمین زده شده است.

کاهش تورم تا سال آینده

صندوق بین المللی پول پیش بینی کرد تورم ایران از 35.7 درصد در سال جاری به 31 درصد در سال 2020 کاهش پیدا کند. به گزارش ایسنا، صندوق بین المللی پول در گزارش جدید خود از چشم انداز اقتصادی منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، اعلام کرد که برخی از کشورهای این منطقه با پدیده منفی مواجه شده اند در حالی که نرخ تورم در بسیاری از مناطق کماکان در سطح بالایی باقی مانده است. در این گزارش که شامل وضعیت اقتصادی 30 کشور منطقه خاورمیانه، قفقاز، آفریقای شمالی و آسیای مرکزی است، نرخ تورم پیش بینی شده برای اقتصاد ایران مانند گزارش قبلی تغییر روند نزولی خواهد داشت. لازم به ذکر است که در این گزارش، آمارهای مربوط به سوریه و سومالی مد نظر قرار نگرفته است.

بیشترین نرخ تورم در سال 2019

سودان با تورم 50.4درصدی بالاترین نرخ تورم منطقه در سال 2019 را خواهد داشت. پس از این کشور نیز ایران با تورم 35.7درصدی، یمن و ازبکستان با تورم 14.7درصدی و ترکمنستان با تورم 13.4درصدی دارای بیشترین نرخ های تورم در منطقه خواهند بود.

کمترین نرخ تورم در سال 2019

امارات با نرخ تورم منفی 1.5درصدی، پایین ترین نرخ تورم منطقه در سال 2019 را خواهد داشت. پس از این کشور نیز عربستان با نرخ تورم منفی 1.1درصدی، قطر با تورم منفی 0.4درصدی و عراق با تورم منفی 0.3درصدی، دیگر کشورهای دارای نرخ تورم پایین خواهند بود. در این گزارش همچنین نرخ تورم عمان 0.8 درصد، افغانستان 2.6 درصد، مصر 11.4 درصد، جمهوری آذربایجان 2.8 درصد، ارمنستان 1.7 درصد و گرجستان 4.2 درصد پیش بینی شده است.

روند کاهش نرخ تورم ایران ادامه خواهد داشت

نکته مثبت گزارش صندوق بین المللی پول این است که در سال آینده اقتصاد ایران شاهد کاهش نرخ تورم پس از چهار سال افزایش متوالی خواهد بود و نرخ تورم ایران تا پایان سال 2020 معادل 31 درصد پیش بینی شده است. سال آینده نرخ تورم عربستان 2.2 درصد، امارات 1.2 درصد، افغانستان 4.5 درصد، مصر 8.4 درصد، سودان 62.1 درصد، جمهوری آذربایجان سه درصد، ارمنستان 2.5 درصد و گرجستان 3.8 درصد خواهد بود.