آرشیو دو‌شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۴۴
اخبار کشور
۳

شاعران انقلاب اسلامی: اهالی قلم در برابر فتنه ها بصیرت افزایی کنند

بخش ادب و هنر: شاعران انقلاب اسلامی، در گفت وگو با کیهان رسالت شعر در برابر فتنه هایی چون فتنه 98 را بصیرت افزایی توصیف کردند.

استادحسین اسرافیلی در گفت وگو با کیهان تاکید کرد: شاعرانی که به اهداف و آرمان های نظام دلبستگی دارند در حوادث گوناگون ازجمله فتنه ها با زبان شعر به بیان مواضع خود می پردازند. به عنوان مثال اگر اشعار مرحوم سبزواری را رصد کنید، ملاحظه خواهید کرد غالب حوادث انقلاب و آنچه بر انقلاب گذشته است را با زبان شعر و حتی گاهی زمان و مکان آن بیان کرده است.

وی افزود: رهبر معظم انقلاب می فرمایند هر چیزی در قالب هنر ارائه شود ماندگار خواهد شد. بنابراین شعر می تواند باعث شود که این حوادث ثبت و ضبط شود و جهت عبرت در تاریخ ماندگار شود.

این شاعر پیشکسوت کشورمان خاطرنشان کرد: شعر همچنین وسیله انتقال مفاهیم است و باید بسیاری از مفاهیم و حوادث را با ظرافت های خاص شاعرانه بیان کرد و به جامعه انتقال داد.

حجت الاسلام محمدمهدی خانمحمدی شاعر جوان و انقلابی کشورمان نیز گفت: در طول تاریخ تاثیرگذارترین ابزار انتقال مفاهیم شعر بوده و هم مردم و هم دستگاه ها با آن در ارتباط بوده اند و از آن تاثیر می پذیرفته اند. در اتفاقات مختلف شعر عامل مهمی در تاثیرگذاری و خط دهی به جامعه بوده است.

شاعر کتاب «هیاهو» افزود: بنابراین وقتی یک فتنه یا آشوبی در جامعه به وجود می آید وظیفه روشنگری و نشان دادن حق از باطل بر عهده شاعران است. شاعران باید ابتدا خود راه درست و حق را تشخیص بدهند و پس ازآن با ادبیات درست و استفاده از هنر شاعرانه، مفاهیم و راه های درست را به جامعه نشان دهند. رهبر معظم انقلاب بارها تاکید کرده اند که گاهی تاثیر یک بیت شعر از یک ساعت سخنرانی بیشتر است، از اینجا می توانیم به اهمیت و تاثیرگذاری شعر در روشنگری مردم پی ببریم. به عنوان مثال در دوران دفاع مقدس شاعرانی پا به عرصه گذاشتند و جامعه را برای دفاع از کشور تهییج کردند و کشورمان از هجوم دشمن در امان ماند.

خانمحمدی تاکید کرد: پس شاعران وظیفه دارند با نگاه عمیقی که نسبت به مسائل دارند حق را تشخیص دهند و ظالم و مظلوم را بشناسند و از مظلوم حمایت نمایند و ظالم را رسوا کنند. اگر شاعران بخواهند صرفا به مسائل عاشقانه و احساسی بپردازند و به مخاطب اندیشه و تفکر ندهند نتیجه آن می شود که در فتنه ها و حوادث مختلف مردم راه درست را به خوبی تشخیص ندهند. در فتنه 88 یکی از ابزارهایی که فتنه گران از آن هم استفاده می کردند شعر و ترانه بود،  به خاطر همین هم برخی از افراد جامعه نتوانستند راه درست را تشخیص دهند تا اینکه شاعران انقلابی دست به قلم شدند و با اشعار روشنگرانه خود حق و باطل را از هم جدا کردند و راه درست را به مردم نشان دادند.

قاسم صرافان شاعر و ترانه سرای خوش نام کشورمان نیز تصریح کرد: شاعران باید در برابر هر اتفاقی که در جامعه رخ می دهد و در مقابل جریاناتی که به سرنوشت خود شاعران هم مربوط می شود، خود را به عنوان یک شهروند ببینند و بی تفاوت نباشند.

وی افزود: در خصوص حوادثی که در آبان ماه اتفاق افتاد دو نکته مهم وجود دارد، اول آنکه رسالت هنر این است که به عنوان پیشرو برای کمک به مردم جهت انتخاب درست و افزایش بصیرت به آنها نقش خود را ایفا کند. دوم آنکه نسبت به اتفاقات و تصمیماتی که باعث نارضایتی مردم می شود، به صورت درست و صحیح موضع گیری و اعتراض کند.

شاعر و ترانه سرای نام آشنای کشورمان خاطرنشان کرد: شاعران نباید منفعل باشند  بلکه باید به فکر پیشگیری از چنین حوادثی باشند نه صرفا بعد از اتفاقات و به عنوان تسکین دهنده عمل کنند.

صرافان گفت: در خصوص حوادثی مانند آبان ماه، وقتی شاعر از جریانات اطلاع پیدا کرد باید با ابزار شعر، در تحلیل درست از اتفاقات به مردم کمک کند. یکی از ویژگی های شعر احساس و عاطفه است و اینکه با دل مردم پیوند خورده، ازاین جهت نیز شاعران می توانند چیزهایی که مردم احتیاج دارند را در قالب هنر و با احساس و عاطفه ای سرشار بیان کنند.