آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۴۸
بین الملل
۹

وزیر انرژی دولت ترامپ استعفا کرد؛ سایه اوکراین گیت بر سر کاخ سفید

 استعفای وزیر انرژی ایالات متحده آمریکا از یک سوو امتناع رسمی ترامپ از تن دادن به پروسه استیضاح در مجلس نمایندگان از سوی دیگر  اوضاع پیچیده ای را در ایالات متحده رقم زده است. بنا بر یک بیانیه رسمی، «ریک پری» فرماندار سابق تگزاس و وزیر انرژی آمریکا رسما از دولت ترامپ کناره گیری کرد. پری که از ماه مارس 2017 (اسفند ماه) به عنوان وزیر انرژی در دولت «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا فعالیت داشت، استعفای خود را اعلام کرد.طبق این گزارش، «دن برولیت» که پیش از این مورد تایید سنا قرار گرفته، قرار است به عنوان وزیر انرژی جدید آمریکا آغاز به کار کند.

پایگاه خبری «هیل» در این خصوص گزارش کرد: ریک پری آخرین روز کاری خود به عنوان وزیر انرژی آمریکا را روز یکشنبه در پیامی توئیتری و با قدردانی از خانواده اش و مردم آمریکا به پایان رساند.وی در پیامی توئیتری نوشت: «خدمت در دولت دونالد ترامپ، افتخار و امتیاز تمام دوران زندگی ام بوده است.»

استعفای پری از طریق ترامپ و در جلسه کابینه ماه اکتبر (آبان ماه) اعلام شد و خیلی فوری برولیت را به عنوان جایگزین پری نامزد کرد.اواسط مهرماه گزارشی از تلاش افراد نزدیک به ترامپ از جمله ریک پری برای زد و بند با شرکت نفت و گاز اوکراین خبر داد و پس از آن ترامپ نیز در گفت وگو با تعدادی از نمایندگان جمهوری خواه گفته بود که این ریک پری بوده که به او توصیه کرده با زلنسکی رئیس جمهور اوکراین درباره کارخانه گاز مایع تلفنی گفت وگو کند.

آسوشیتدپرس گزارش کرد که با 4 فرد آگاه به مسائل شرکت نفت و گاز اوکراین مصاحبه کرده و اظهارات آنها نشان می دهد که ریک پری نقش کلیدی در این تلاش ها بازی کرده است. با این حال، پری هرگونه دخالت در ماجرای اوکراین گیت را رد کرده بود و در گفت وگو با CBN تصریح کرد: «من هرگز درباره این موضوع با رئیس جمهور صحبتی نکردم و از او چیزی هم در این رابطه نشنیدم، من یک گفت و گو و تماس تلفنی در این باره با رودی جولیانی (وکیل ترامپ) داشتم و با سفیر سابق (آمریکا در اوکراین) هم صحبت داشتم و همچنین با سفیر کنونی هم گفت وگو کرده ام. با همه آن اسم هایی که در رسانه ها نام برده شده است صحبت کردم اما خداوند شاهد است که حتی یک بار هم در این گفت وگو ها نام بایدن، معاون رئیس جمهور سابق و نه پسرش برده نشد.»

از سوی دیگر، سیپولون مشاور حقوقی کاخ سفید در نامه ای به کمیته قضائی مجلس نمایندگان نوشت که نمی توان انتظار داشت آقای ترامپ در این فرآیند شرکت کند، چون «منصفانه» نیست.جرولد ندلر رئیس این کمیته هفته پیش گفته بود آقای ترامپ یا باید در این فرآیند شرکت کند یا «گلایه درباره آن را متوقف کند.»

کاخ سفید نگفت آیا آقای ترامپ در جلسه دیگری در این فرآیند شرکت خواهد کرد یا نه و فقط گفت که به طور جداگانه به دعوت برای شرکت در جلسه استماع دوم - که تاریخ آن هنوز معلوم نیست - پاسخ خواهد داد.

این نامه که نشریه پولیتیکو منتشر کرده کمیته مجلس نمایندگان را به «فقدان کامل فرآیند منصفانه قضائی» متهم می کند.در این نامه آمده است که دعوتنامه کمیته قضائی برای مشارکت کاخ سفید در جلسه روز چهارم دسامبر فرصت کافی به دولت برای آماده شدن نمی دهد و اطلاعاتی در مورد شواهد ارائه نمی کند.

آقای سیپولون گفت: گزارش ها حاکی است که شاهدان «ظاهرا جملگی دانشگاهی» هستند و شامل «شاهدان حقایق»نخواهد بود.

«شاهد حقایق» کسی است که اطلاعات خود در مورد رویدادها را ارائه می کند در حالی که شاهد متخصص با ارائه برداشت هایش به قاضی کمک می کند.مشاور حقوقی رئیس جمهور آمریکا همچنین گفت که کمیته سه شاهد را فراخوانده است درحالی که جمهوری خواهان فقط توانسته اند یک نفر را فرابخوانند.آقای سیپولون این ادعای آقای ندلر، رئیس دموکرات کمیته قضائی را زیر سوال برد که این فرآیند با تحقیقات تاریخی استیضاح«سازگاری» دارد و استدلال کرد که روند استیضاح بیل کلینتون در سال 1998 منصفانه تر بود.

جلسه استماع روز چهارشنبه نقطه شروع مرحله دوم تحقیقات استیضاح است که قبلا در کمیته اطلاعاتی مجلس جریان داشت.موضوع تحقیقات گفت و گوی تلفنی روز 25 ژوئیه آقای ترامپ با ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین است.آقای ترامپ در آن تماس از رئیس جمهور اوکراین خواسته بود درباره جو بایدن و پسرش هانتر تحقیق کند. جو بایدن هم اکنون پیشتاز رقابت ها برای کسب نامزدی حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکاست و پسرش چند سال پیش زمانی که او معاون رئیس جمهور بود عضو هیئت مدیره یک شرکت انرژی در اوکراین به نام بوریسما بود.

تحقیقات سعی دارد به این سوال پاسخ دهد که آیا آقای ترامپ با خودداری از انتقال کمک نظامی به اوکراین سعی کرده برای اعلام این تحقیقات به اوکراین فشار آورد یا نه؟ آقای ترامپ هرگونه تخلفی را انکار می کند.کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان هفته پیش به دو هفته جلسات علنی استماع در پی چند هفته پرسش از شاهدان پشت در های بسته پایان داد.آدام شیف رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی گفته است که سه کمیته اطلاعاتی، نظارتی و امور خارجی که هدایت این تحقیقات را به عهده دارند گزارش خود را روز سوم دسامبر کامل خواهند کرد.روز سه شنبه متن شهادت مارک سندی که از مقام های ارشد دفتر بودجه کاخ سفید است منتشر شد.

او به محققان گفته است که دو مقام دفتر بودجه در پی متوقف شدن پرداخت کمک نظامی به اوکراین استعفا کرده بودند. به گفته او یکی از این مقام ها ابراز نگرانی کرده بود که این اقدام می تواند ناقض قوانین بودجه باشد.

انتظار می رود کمیته قضائی تنظیم مواد استیضاح را - شامل اتهامات تخلف از سوی رئیس جمهور - در اوایل ماه دسامبر شروع کند.بعد از به رای گذاشتن این مواد در مجلس نمایندگان که تحت کنترل دموکرات هاست، محاکمه در سنا که در اختیار جمهوری خواهان است برگزار خواهد شد.اگر آقای ترامپ با دو سوم آرا در سنا محکوم شود - نتیجه ای که کاملا بعید به نظر می رسد - باید قدرت را ترک کند.

کاخ سفید و برخی از جمهوری خواهان می خواهند روند محاکمه کوتاه باشد و ظرف دو هفته انجام شود.