آرشیو سه‌شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸، شماره ۷۲۱۹
سیاسی
۲

اخبار

آخرین گزارش از رسیدگی به وضعیت جانباختگان در وقایع اخیر

گزارش کمیته های استانی درخصوص ترکیب و نحوه جان باختن قربانیان حوادث اخیر در کشور در دست تنظیم است که پس از نهایی شدن و جمع بندی از سوی مراجع مسئول اعلام خواهد شد.

در این خصوص، یک مقام مطلع به نورنیوز گفته است: به منظور ارزیابی دقیق میزان خسارت های جانی و مالی رخدادهای اخیر در کشور و رسیدگی قانونی به حقوق آسیب دیدگان، کمیته های استانی با حضور مسئولین ذیربط دستگاه های مختلف تشکیل و در حال بررسی دقیق اسناد، مدارک، شواهد و اظهارات شاهدان حاضر در مناطق آشوب زده است.

او اظهار داشت: جانباختگان حوادث اخیر شامل 4 گروه می شوند: بخش اول مربوط به شهدای نیروهای انتظامی و بسیج است که وضعیت و تعداد آنها مشخص است. گروه دوم مردم عادی هستند که در تظاهرات اعتراضی حضور نداشته و به دلایل مختلف از جمله حمله اشرار و ضدانقلاب، آتش سوزی ها و حمله به مراکز تجاری و مسکونی و... جان خود را از دست داده اند.

گروه سوم معترضانی هستند که برای اعلام اعتراض خود به صورت مسالمت آمیز به خیابان ها آمده و در جریان درگیری های ایجاد شده به صورت مشکوک کشته شده اند. گروه چهارم نیز عناصر ضدانقلاب، اشرار مسلح و اوباش سازماندهی شده هستند که در جریان حمله به مراکز نظامی و انتظامی یا درگیری مسلحانه با نیروهای حافظ امنیت کشته شده اند. این مقام مسئول اضافه کرد: با توجه به اینکه بیشترین تعداد کشته ها مربوط به گروه دوم است، شناسایی و بررسی دقیق نحوه جان باختن آنها اقدامی زمانبر و بسیار مهم است که در دست پیگیری است.

وی در پایان با تاکید بر حساسیت فوق العاده مسئولین کشور نسبت به تامین حقوق شهروندان و خانواده هایی که در جریان وقایع اخیر دچار خسارت های مادی و جانی شده اند، گفت: مدعی اصلی پیگیری حقوق این عزیزان، نظام جمهوری اسلامی بوده و به طور قطع این روند تا دستیابی به نتیجه نهایی ادامه خواهد یافت.

مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا: منفعت اروپا در زنده ماندن برجام است

مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا بر این باور است که بیشترین و بزرگترین منفعت اتحادیه اروپا در زنده ماندن توافق هسته ای با ایران است.  

به گزارش تسنیم، «جوزپ بورل» که به تازگی جانشین فدریکا موگرینی شده، در مصاحبه با روزنامه ال پاییس اسپانیا افزود: ما از مقام های ایرانی می خواهیم تا برای زنده نگه داشتن برجام، هر آنچه را می توانند انجام دهند. از بین بردن این توافق یک اشتباه بزرگ خواهد بود.

همزمان مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی  هم از سفر به ایران در آینده ای نزدیک خبر داد. به گزارش ایسنا، «رافائل گروسی» که دیروز به طور رسمی کار خود را در این پست آغاز کرد، در یک کنفرانس خبری درباره سفر به ایران گفت: اینکه به آنجا بروم، کاملا واضح است که اتفاق خواهد افتاد. مطمئن نیستم چه زمانی اما فکر کنم در آینده نزدیک اتفاق خواهد افتاد. او در این کنفرانس اشاره کرد که ایران، یک اولویت برای آژانس به حساب می آید.

مراسم بزرگداشت 100 سال حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران

سفارت سوئیس در تهران با انتشار تصویری در صفحه توئیتر خود از برگزاری مراسمی با عنوان «100 سال حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران» خبر داد. به گزارش ایسنا، این مراسم روز دوشنبه باحضور سفیر سوئیس در تهران و برخی مقامات وزارت امور خارجه برگزار شده است. در توئیت سفارت سوئیس در تهران آمده است: بزرگداشت 100 سال حضور دیپلماتیک سوئیس در ایران، همراه نمایش اسناد مرجع دیپلماتیک و همایشی درباره گذشته و آینده روابط سوئیس ایران در کنار ریاست موسسه مطالعات سیاسی و بین المللی جمهوری اسلامی ایران، پروفسور سجادپور و همچنین سفیران پیشین ایران در سوئیس و مورخ سوئیسی مارک پرنود برگزار شد.

لایحه تضمین آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها  در دولت

معاونت حقوقی رئیس جمهوری با استناد به اصل 27 قانون اساسی، لایحه «تضمین آزادی اجتماعات و راهپیمایی ها» را جهت بررسی و تصویب در هیات دولت تدوین کرده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت این لایحه در 8 ماده  تدوین و برای بررسی و تصویب به هیات دولت ارائه شده است.