آرشیو پنج‌شنبه ۳۰ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۷
جهان
۷

خبر

حمله اسرائیل به مواضعی در سوریه

وزارت دفاع اسرائیل می گوید روز چهارشنبه به تلافی راکت های شلیک شده از سوریه حملات «وسیعی» علیه نیروهای مسلح سوریه انجام داده است. ارتش اسرائیل در توییتی نوشت: «در جریان حمله به اهداف ایران و سوریه، یک سیستم دفاع موشکی سوریه آتش گشود که علیرغم اخطارهای مشخص برای خودداری از این کار بود. در نتیجه شماری از توپخانه های ضدهوایی سوریه منهدم شد».

خبرگزاری رسمی سانا در سوریه هم به نقل از منابع نظامی نوشت: «در ساعت اولیه صبح چهارشنبه، جنگنده های اسرائیلی... مجاور شهر دمشق را با شماری از موشک ها هدف گرفتند». یک مقام نظامی سوریه به سانا گفت پدافند هوایی این کشور بیشتر موشک های جنگنده های اسرائیل را در آسمان دمشق، پایتخت، منهدم کرده است. سانا این حمله را «سنگین» توصیف کرد و یک خبرنگار خبرگزاری فرانسه در دمشق می گوید صدای چند انفجار مهیب را شنیده است.

اسرائیل روز سه شنبه گفته بود چهار موشک شلیک شده از سوریه به سوی شمال اسرائیل را با سیستم های دفاعی در آسمان منهدم کرده است. سرهنگ آویچای آدرایی سخنگوی ارتش اسرائیل در توییتی ادعا کرد: «جنگنده های اسرائیلی به ده ها هدف نظامی متعلق به نیروی قدس ایران و ارتش سوریه در داخل خاک سوریه حمله کردند، از جمله به سامانه های موشکی زمین به هوا، قرارگاه های فرماندهی، انبارهای تسلیحاتی و پایگاه های نظامی که در واکنش به شلیک راکت از سوریه به سوی اسرائیل بود».

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل نیز در واکنش به این حملات گفت: «ما گفته بودیم که اسرائیل هرکسی را که به آن حمله کند، هدف قرار خواهد داد. ما به صورت قاطعانه و با پافشاری به حفظ امنیت اسرائیل ادامه خواهیم داد».

تصویب لایحه حقوق بشری هنگ کنگ در سنای آمریکا

سنای آمریکا به اتفاق آرا لایحه ای را با هدف حمایت از حقوق بشر در هنگ کنگ به تصویب رساند؛ این تحول در بحبوحه سرکوب جنبش معترضان دموکراسی خواه رخ داد که محکومیت چین را به دنبال داشت. به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، پس از رای گیری شفاهی، «قانون دموکراسی و حقوق بشر هنگ کنگ» به مجلس نمایندگان آمریکا می رود. این مجلس، ماه گذشته لایحه ای را که خودش ارائه کرده بود، تصویب کرد. این دو مجلس کنگره آمریکا باید اختلافاتشان را پیش از آنکه لایحه ای را برای بررسی نزد دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بفرستند، حل وفصل کنند.سناتور مارکو روبیو در آغاز بحث سنا با متهم کردن پکن به «خشونت و سرکوب» در دولت شهر هنگ کنگ گفت: «مردم هنگ کنگ آنچه را پیش آمده، شاهد هستند؛ آنها می فهمند که تلاش قاطعی برای حذف خودمختاری و آزادی های آنها وجود داردن.سنای آمریکا همچنین لایحه دیگری را به اتفاق آرا تصویب کرد. براساس آن، صادرات مهمات خاص برای کنترل جمعیت معترض به نیروهای پلیس هنگ کنگ منع می شود. این لایحه صادرات اقلامی نظیر گاز اشک آور، اسپری فلفل، گلوله پلاستیکی و شوکر را منع می کند. طبق لایحه اول سنا، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا باید حداقل سالی یک بار اطمینان حاصل کند که هنگ کنگ به حدی خودمختاری دارد که صلاحیت روابط تجاری ویژه با آمریکا را داشته باشد. کاخ سفید هنوز اظهارنظری نکرده است و باید اعلام کند که آیا ترامپ لایحه حقوق بشری هنگ کنگ را تایید می کند یا خیر. به تازگی یک مقام آمریکایی گفته است هیچ تصمیمی گرفته نشده اما رای اکثریت سنا، رای وتو برای رئیس جمهوری جمهوری خواه را سخت تر خواهد کرد. از سوی دیگر، دولت چین تصویب قانون دموکراسی و حقوق بشر هنگ کنگ را محکوم کرد و متعهد شد تدابیر مقابله ای قدرتمند برای حفاظت از حاکمیت و امنیت خودش اتخاذ کند. گنگ شوآنگ، سخنگوی وزارت خارجه چین در بیانیه ای گفت: «این اقدام حقایق و واقعیت ها را نادیده می گیرد، اعمال استاندارد دوگانه است و آشکارا مداخله در امور هنگ کنگ و دیگر امور داخلی چین است. این عمل نقض جدی قوانین بین المللی و هنجارهای بنیادین حاکم بر روابط بین المللی است. چین این اقدام را محکوم می کند و قویا مخالف آن است. ایالات متحده باید فورا مداخله در امور هنگ کنگ و دیگر امور داخلی چین را متوقف کند، یا در غیر این صورت با تبعات منفی آن که همچون بومرنگ علیه خودشان خواهد بود، مواجه شوند». پس از تصویب این لایحه، چاک شومر، رهبر دموکرات سنا گفت: «ما پیامی برای شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین فرستادیم؛ اینکه سرکوب شما علیه آزادی، چه در هنگ کنگ، چه در شمال غرب چین (سین کیانگ) یا در هر جای دیگری، قابل تحمل نخواهد بود. شما نمی توانید رهبر بزرگی باشید و نمی توانید کشور عظیمی داشته باشید، آن هم زمانی که با آزادی مخالفت می کنید».