آرشیو دو‌شنبه ۴ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۰
دیپلماسی
۱۵

تحلیل ابراهیم متقی از آنچه در عراق گذشت

آشوب مثل یک دومینو است

یک کارشناس مسائل بین الملل، با بیان اینکه آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی یک تهدید مرکب منطقه ای علیه ایران و جریان مقاومت ایجاد کرده اند، تصریح کرد: آنها در راستای پیشبرد تهدید خود، دنبال ایجاد آشوب های اجتماعی در کشورهایی مثل ایران هستند و در این ارتباط از نیروهایی که در داخل از آن برخوردارند برای پیشبرد این هدف استفاده می کنند.

به گزارش ایسنا، ابراهیم متقی در نشست تخصصی «فراگیر سازی آشوب ها از عراق، لبنان تا ایران؛ انگیزه ها و اهداف» که از سوی جمعیت دفاع از ملت فلسطین برگزار شده بود، اظهار کرد: ممکن است در  کشوری، دولت ضعیف و جامعه قوی باشد که در این کشور، با انسجام شکننده ای روبه رو هستیم؛ درعین حال وقتی جامعه و دولت هر دو قوی باشند، این انسجام ضعیف است و هنگامی که جامعه و دولت هر دو ضعیف باشند، این موضوع باعث ایجاد آسیب هایی جدی برای آن جامعه می شود و اکنون ایران در شرایطی قرار دارد که هم جامعه و هم دولت، هر دو، ضعیف است.

او معتقد است: در همین چارچوب می بینیم دولت گاهی تصمیماتی را اتخاذ می کند که خودش نیز از تبعات آن غافلگیر می شود و نتایج آن باعث ضرر و زیان به جامعه و خود دولت می شود. دولت باید مرکز عقلانیت سیاسی باشد و تصمیماتش بر این اساس اتخاذ شود.

متقی خاطرنشان کرد: زمانی که یک جامعه نتواند  درباره مسائل تصمیم گیری کرده و برای خود مازادی از سازوکارهای مسالمت آمیز حاصل کند و در همین راستا اقداماتی انجام دهد که باعث افزایش هزینه برای خود و نظام سیاسی شود، این نشان دهنده آن است که آن جامعه ضعیف است. در این نوع جوامع، گفتمان و لیدرهای سازمان یافته با ساختار به عنوان نیروهای واسط بین جامعه و حکومت وجود ندارد و در چنین شرایطی، هزینه جامعه افزایش پیدا می کند.

وی با مقایسه جامعه لبنان و ایران و با بیان اینکه در لبنان سازمان، قبیله و گروه مرجع وجود دارد و افراد می دانند که چه باید بکنند، اظهار کرد: در کشوری که جامعه و دولت ضعیف باشد، هر روز تورم، بی ثباتی، کاهش اشتغال و کاهش انسجام را شاهد هستیم.

متقی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه آمریکایی ها به همراه هم پیمانان منطقه ای خود دنبال این هستند که دولتی محافظه کار در عراق و لبنان روی کار بیاید، محافظه کارانی که بتوانند جامعه را کنترل کنند، ادامه داد: در حال حاضر ایالات متحده آمریکا، عربستان و اسرائیل یک تهدید مرکب منطقه ای علیه ایران و جریان مقاومت ایجاد کرده اند. یکی از گزینه های تهدید آنها، انجام اقدام نظامی است. چنان که دیدیم در سال 2006 تحرکاتی را علیه حزب الله انجام دادند، ولی این اقدامات پرهزینه و کم سود بود.

این استاد دانشگاه تهران خاطر نشان کرد: آمریکایی ها در شش ماه گذشته نیروهای نظامی خود را در منطقه افزایش دادند و تلاش کردند تهدیدات نظامی علیه ایران را گسترش دهند، ولی زدن پهپاد آمریکایی از سوی ایران باعث شد آنها راهبرد خود را تغییر دهند و ایران با این اقدام نشان داد در وضعیت امنیتی و نظامی منطقه به بازدارندگی رسیده است.

او با بیان اینکه آمریکایی ها دنبال این هستند که ایران را در وضعیت مهار قرار دهند، خاطرنشان کرد: در همین چارچوب، شاهد این هستیم که تحریم های اقتصادی ای که در تاریخ روابط بین الملل بی سابقه است، علیه ایران وضع کرده اند.

این کارشناس مسائل بین الملل در ادامه صحبت های خود در این نشست، با بیان اینکه آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی دنبال ایجاد آشوب های اجتماعی در کشورهای حوزه مقاومت از جمله ایران هستند، ابراز عقیده کرد: آنها در این چارچوب در بین مقامات مسئول هم نیرو دارند. 

متقی با بیان اینکه در صورتی که دولتی قوی داشته باشیم، در آن حالت می توانیم در فضای امنیتی موثر باشیم، اظهار کرد: در این حالت، به جای مقابله با اعتراض ها باید سیاست کنترل اجتماعی را در پیش بگیریم و به جای مقابله با بحران، آن را مدیریت کنیم.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه موازنه قدرت در عرصه بین المللی در حال تغییر است، خاطرنشان کرد: از سوی کشورهایی مانند آمریکا، عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی سیاست براندازی نرم که مبانی آن نیروهای اجتماعی است، به شدت پیگیری می شود؛ چرا که براندازی نرم کم هزینه تر از هر چیزی است.

متقی با تاکید بر اینکه آشوب مثل یک دومینو است و فضایی انتقال دهنده دارد، ادامه داد: در حال حاضر کمربند شکننده اجتماعی ای در منطقه وجود دارد که از فضای لبنان آغاز شده است.