آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۹۶۴۹
سیاسی
۲

«رسالت» در گفت و گو با کارشناسان، دست درازی های آمریکا به اموال ایران را بررسی می کند

خوی استکبار، بی عدالتی است

راضیه فراهانی

دست درازی های ایالات متحده آمریکا مانند جنایاتش بر ایران بر هیچ کسی پوشیده نیست. از شهادت 299 سرنشین غیرنظامی در پرواز 655 ایران ایر، واقعه طبس، تحمیل تحریم های اقتصادی همچنین دارویی، اتهام دست داشتن ایران در حادثه 11 سپتامبر، همکاری آمریکا در تحمیل جنگ هشت ساله علیه ایران و اتفاقاتی از این دست اقداماتی است که پای مقامات آمریکایی در آن به روشنی در میان است و حتی در بسیاری از مواقع مقامات دولتی این کشور به دخالت شان در امور داخلی ایران اعتراف کرده اند. این موضوع در حالی است که چندی پیش در خبری تازه دادگاهی در آمریکا دولت ایران را به پرداخت غرامت 180 میلیون دلاری به جیسون رضائیان که به عنوان جاسوس در ایران بازداشت شد محکوم کرد.

جیسون رضائیان روزنامه نگار واشنگتن پست، در سال 1393 به اتهام جاسوسی در تهران بازداشت و بعد از گذشت 18 ماه آزاد و به واشنگتن بازگشت. طبق گفته نهادهای امنیتی ایران هر چیزی که این زندانی در مدت بازداشت تقاضا داشت برای وی تهیه و علی رغم اظهارات وی در آمریکا با او در ایام زندان با رافت اسلامی برخورد شد، اما با این اوصاف رضائیان از دولت جمهوری اسلامی ایران شکایت کرد که در ادامه قاضی این پرونده، او را مستحق به گرفتن 180 میلیون دلار غرامت از دولت ایران دانسته است! این حکم آنچنان در فضای مجازی و رسانه ها صدا کرد که برخی فعالین به این حکم معترض شدند. یکی از کاربران توئیتر با توجه به این خبر نوشته بود: «غرامتی که آمریکا برای جان باختن 290 سرنشین پرواز 655 ایران ایر تعیین کرد 8/61 میلیون دلار و غرامتی که آمریکا برای یک سال و نیم زندان جیسون رضائیان تعیین کرد، 180 میلیون دلار است.» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره این حکم مطرح کرده است: «دولت جمهوری اسلامی ایران باید مراقبت کند تا دولت آمریکا با طرح دعاوی به اموال ایران دست درازی نکند، زیرا آن ها از هر راهی به دنبال مصادره اموال ایران هستند. به عنوان مثال دولت آمریکا مدعی است به دلیل کنسل شدن اردوی دانشجویان آمریکایی به بیروت زمانی که جنگ 33روزه شروع شده بود، ایران باید به دانشگاه آمریکایی خسارت دهد.» جواد کریمی قدوسی ادامه داد: «ایران برای اقدام مقابله ای با دولت آمریکا دست برتری دارد، بنابراین باید خساراتی که به ما وارد کردند را فهرست کنیم. البته قوه قضائیه کارهایی را شروع کرده اما خیلی کند است، متاسفانه وزارت امور خارجه و ریاست جمهوری هم در حوزه حقوق بین الملل کم کاری کردند.»

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در مجلس دراین باره به «رسالت» گفت: «آمریکایی ها بابت جنگ تحمیلی، سقوط هواپیمای ایرباس مسافربری، کودتای نوژه، واقعه طبس و تحمیل تحریم های ناجوانمردانه بر ایران میلیاردها دلار به ملت ایران بدهکار هستند.» همچنین یک کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با «رسالت» معتقد بود: «ایران در جنگ تحمیلی ده ها هزار مجروح شیمیایی، جانباز و شهید داد. دادگاه آمریکایی باید برای تک تک این افراد حکم صادر و قطعا آمریکا باید هزاران میلیارد دلار به ایران غرامت پرداخت کند.» و یک کارشناس حقوق بین الملل در این باره به«رسالت» گفت: «محکومیت جمهوری اسلامی ایران از سوی دادگاه های داخلی آمریکا درباره جیسون رضائیان پرده دیگری از بی عدالتی محاکم این کشور است.» در ادامه مشروح گفت وگوی «رسالت» با صاحب نظران در این زمینه را بخوانید.

 آمریکا میلیاردها دلار به ملت ایران بدهکار است

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس معتقد است: «جنایات و خسارات وارد شده به ملت و کشور ایران ازسوی آمریکا بر هیچ کسی پوشیده نیست.» سید حسین نقوی حسینی دراین باره به «رسالت» می گوید:«در برخی قسمت ها حتی شاهد اعتراف مقامات آمریکایی به انجام این جنایات بودیم. یعنی روسای جمهور یا وزرای خارجه آن ها به دخالت در امور ایران، برپایی کودتا و خسارت بر ملت و کشور مان اعتراف کرده اند.»

عضو فراکسیون ولایی مجلس در ادامه گفت: «اگر محکمه عادلانه ای برگزار شود باید ابتدا به خسارت های وارد شده به ایران از سوی آمریکا رسیدگی کرد، چراکه می توان به صراحت گفت این کشور چند صد میلیارد دلار به ملت ایران بدهکار است. آمریکایی ها چه در حاکمیت قبل و چه حاکمیت پس از پیروزی انقلاب خسارات بسیاری به ملت ایران وارد کردند. آن ها در جنگ تحمیلی، سقوط هواپیمای ایرباس مسافربری، کودتای نوژه و تحمیل تحریم های ناجوانمردانه بر ملت ایران میلیاردها دلار بدهکارهستند.»

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی در مجلس با تاکید بر این که آمریکا، جنایتکار جنگ اقتصادی محسوب می شود، افزود: «آن ها نه تنها بدهی هایشان به ملت ایران را نمی پردازند بلکه در کمال وقاحت هرازچندگاهی بهانه ای علیه ایران در محکمه ایجاد و ملت ما را بدهکار می کنند.»

نقوی حسینی بابیان این که تکلیف جیسون رضائیان را دادگاه مشخص کرده است، افزود: «او در این دادگاه متهم شناخته شد، بنابراین جمهوری اسلامی ایران هیچ بدهی به هیچ کشوری ندارد. آن ها این موضوعات را بهانه می کنند تا تنها ملت ایران را تحت فشار قرار دهند.»

وی در ادامه تاکید کرد: «بارها عنوان کرده ایم که دستگاه دیپلماسی باید نسبت به جنایات آمریکایی ها به طور مستمر فعال باشد. اگر جمهوری اسلامی ایران اقدام به شکایت و پرونده سازی علیه آمریکایی ها کند، می تواند نزدیک به 40 سال پرونده برای آنها درباره دخالت ها و جنایت هایشان در امور داخلی ایران تشکیل داد. در نتیجه باید به صراحت گفت، دستگاه دیپلماسی باید پیگیر جنایات و خسارات وارد شده علیه ایران از سوی آمریکا باشد و این موضوع را نزد محاکم بین الملل ببرد تا آن ها نتوانند یک طرفه حکمی صادر کنند.»سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس در پایان گفت: «تا آنجا که مطلع هستم وزارت خارجه در این باره اقداماتی انجام داده است و گاهی اوقات گزارش فعالیت های خود را مطرح می کند، اما تحرکات ایران علیه آمریکا باید بیش از این ها باشد.»

 ایران باید غرامت شهدا و جانبازان جنگ تحمیلی را از آمریکا بگیرد

یک کارشناس مسائل بین الملل نیز معتقد است، «تصمیم اخیر دادگاه های ایالات متحده آمریکا حول محکومیت دولت ایران برای پرداخت غرامت 180 میلیون دلاری به جیسون رضائیان یا تصمیمات مشابه شان در گذشته تنها بیانگر چند نکته است. ابوالفضل ظهره وند در ادامه به «رسالت» گفت: «ایران به هیچ عنوان آرای صادر شده در دادگاه های آمریکایی را تایید نمی کند. این موضوع تنها نشان دهنده خوی چپاولگرانه و غارت گرانه بی منطق آمریکایی هاست، بی جهت نیست که به آن ها به عنوان امپریالیسم و غارتگر نگاه می شود، چراکه آن ها برای رسیدن به منافع فردی خود از هیچ اقدام و جنایتی روی گردان نیستند.»

وی ادامه داد: «به طور مثال اگر به کارنامه اقدامات آمریکایی ها طی 400 سال اخیر توجه کنید، آن ها حدود 200 سال را در جنگ و غارتگری سپری کرده اند، به این معنا که در هیچ جنگی برای دفاع از بشریت و انسانیت حضور نداشته اند تا سایر کشورها به حقانیت آن ها اذعان کنند. این رویکرد و خوی تجاوزکارانه آمریکا مانند یک گرگ گرسنه است. هرجای این کره خاکی که بوی نفت، دلار، طلا و موقعیت به مشام آن ها می رسد، قطعا خود را به آنجا می رسانند. صحنه ای که در محیط بین الملل میان آمریکایی ها 

 و متحدانش شکل گرفته است تنها نوعی از مناسبات جنگل را به نمایش می گذارد یعنی هرکجا بوی خون به مشام شان می رسد مانند گرگ در آن قسمت حاضر شده و حتی به یکدیگر رحم نمی کنند.»

این کارشناس مسائل بین الملل ادامه داد: «اگر قرار باشد به دستاورد و نتیجه ای در مقابل آمریکا برسیم باید گفت که رویکرد لیبرالی به ما اجازه رسیدن به این هدف را نمی دهد چراکه منطق آن ها قدرت است و باید مانند خودشان رفتار کرد. ده ها هزار نفر در عراق، افغانستان و ایران طی دهه اخیر توسط آمریکایی ها در منطقه مورد تجاوز قرار گرفته و به شهادت رسیده اند. ما باید با استفاده از روابط منطقه ای مان یک نظام مرجع حقوقی تشکیل دهیم تا این دادگاه منطقه ای برای تمام افرادی که از اقدامات جنایتکارانه آمریکا شکایت دارند حکم صادر کند.»

وی بابیان این که جیسون رضائیان جاسوسی است که نباید آزاد می شد، افزود: «دولت ایران برای پرداخت غرامت 180 میلیون دلاری به جیسون رضائیان محکوم شده است، اما این موضوع در نظر گرفته نشد که ایران در جنگ تحمیلی ده ها هزار مجروح شیمیایی، جانباز و شهید داد. این دادگاه باید برای تک تک این افراد حکم صادر کرده و قطعا آمریکا باید هزاران میلیارد دلار غرامت به ایران پرداخت کند.»

ظهره وند تصریح کرد: «ایران باید برای 299 شهید سرنشین غیرنظامی در پرواز شماره 655 ایران ایر میلیاردها دلار غرامت دریافت می کرد، چرا این اتفاق نیفتاد؟ این موضوع تنها به تنبلی و قصور ما بازمی گردد. ایران باید در مقابل دشمن قوی تر عمل کند.»

این کارشناس مسائل بین الملل با تاکید بر این که ما دادگاه آمریکا را به رسمیت نمی شناسیم، گفت: «این دادگاه ها هیچ وجود خارجی ندارند، اما مهم آن است که ایران باید با رفتارهای آن ها برخورد و شکایت کند، بنابراین برخی نوع تفکرشان لیبرال است و قصد دارند تا در همین زمینه حرکت کنند. حتی در برخی اوقات درباره ارسال وکیل به دادگاه آمریکایی ها سخن گفتند. اگر ما دست به چنین اقدامی بزنیم یعنی دادگاه های آن ها را به رسمیت شناخته ایم و این موضوع تبعات بسیار بدی را به دنبال خواهد داشت.» 

وی در پایان ابراز داشت: «اگر برخی قصد ندارند در مقابل تصمیمات آمریکا علیه کشورمان بایستند می توان گفت آن ها به انقلاب باور ندارند و تنها به دنبال اجرای تفکر لیبرالی در کشور هستند، چراکه اگر آن ها به تفکر انقلابی و نگاه قرآنی باور داشتند تاکنون نسبت به اقدامات آمریکا علیه ایران سکوت نکرده و از مسائل به سادگی عبور نمی کردند»

 پرداخت غرامت به آمریکا پرده دیگری از بی عدالتی محاکم است

همچنین یک کارشناس مسائل حقوق بین الملل نیز معتقد است: «محکومیت جمهوری اسلامی ایران از سوی دادگاه های داخلی آمریکا درباره جیسون رضائیان پرده دیگری از بی عدالتی محاکم آمریکا است.» مسعود اخوان فرد در ادامه به «رسالت» گفت: «طبق موازین حقوق بین الملل مباحث داخلی کشورها در دادگاه های داخلی نباید رسیدگی شود؛ اگر چنین رویه ای حاکم شود ادله قوی تری داریم بر این که مثلا پرونده رئیس جمهور وقت آمریکا و فردی که چندی پیش به دیار فراموشی رفت یعنی عامل اتفاق طبس، در دادگستری طبس تشکیل شود.»

وی ادامه داد: «جمهوری اسلامی ایران به عنوان تلافی و اقدام متقابل علیه آمریکایی ها حق طرح دعوا را دارد تا در قوه قضائیه شعب مخصوص را به خود اختصاص دهد، بنابراین از نظر رویه نیاز است تا قوه قضائیه یا مرکز امور حقوقی بین الملل ریاست جمهوری در این رابطه به یک عزم ملی میان سه قوه برسد.» 

اخوان فرد در ادامه گفت: «جیسون رضائیان، طبق اسناد و اطلاعاتی که ایران در دست دارد یک جاسوس دارای دو تابعیت ایرانی و آمریکایی است. در ایران به مفاد اقدامات مجرمانه او رسیدگی و محکوم شده بود بنابراین طبعا احکام محکومیت او موجود است. امور بین الملل قوه قضائیه می تواند در مراجع ذیربط طرح دعوا کند یعنی به عنوان شاکی که چرا فرد محکوم در ایران مورد حمایت یک دادگاه آمریکایی قرار گرفته است.»

وی افزود: «اگر رویه این گونه باشد که پس از آزادی، هر جاسوسی به کشور خود بازگردد تا دستمزدش را بگیرد باید مسئولین ما در هنگام آزادسازی این افراد دقت، تضمین و مصاحبه های لازم را به طور مشخص گرفته باشند تا با این گونه جریانات کمتر روبه رو شوند.»