آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
دیپلماسی
۴
ترجمه روز

بحران سیاسی در کمین دولت آنگلا مرکل

سوسیال دموکرات ها امتیازات بیشتری می خواهند

مترجم: رضا خواسته

با انتخاب دو سیاستمدار چپ گرا برای رهبری حزب سوسیال دموکرات آلمان(اس پی دی) و درخواست آنان برای مذاکره مجدد شرایط ائتلاف شان با آنگلا مرکل، آینده دولت آلمان در هاله ای از ابهام فرو رفته است.

«نوربرت والتر بوریانز» و «ساسکیا اسکن» از اعضای چپ گرای حزب اس پی دی، خواستار امتیازات سیاسی بیشتری از اتحادیه دموکرات مسیحی(سی دی یو) به رهبری مرکل شده اند و می گویند، آماده قطع شراکتشان با او هستند.

با فروپاشی ائتلاف مرکل و حزب اس پی دی، آلمان باید انتظار ماه ها عدم اطمینان سیاسی را داشته باشد؛ ائتلافی که از زمان شکل گیری پس از انتخابات 2017 متزلزل بود. این اتفاق همچنین ممکن است باعث شود مرکل که اعلام کرده بود دیگر در انتخابات شرکت نخواهد کرد با خروج زودرس از صحنه سیاسی روبه رو شود.

والتر و اسکن روز شنبه توانستند با کسب 53 درصد آرا به رهبری حزب اس پی دی برسند و اولاف شولتس، وزیر دارایی و معاون صدراعظم و کلارا گیویتز را در دور دوم حذف کنند.

این نتیجه که با مشارکت 54 درصد از 425 هزار عضو اس پی دی به دست آمد، ضربه سنگینی برای شولتس به حساب می آید. او یکی از بنیانگذاران ائتلاف بزرگ است. چنین نتیجه ای نشان دهنده عدم اعتماد به اوست.

اکنون تمرکز اصلی روی شولتس قرار دارد. اگر او در نتیجه این شکست تصمیم بگیرد از پست های وزارتی خود استعفا دهد، ائتلاف در عمل به پایان خواهد رسید حتی اگر تا سال آینده انتخابات دیگری برگزار نشود.

این وضعیت عدم اطمینان به ویژه پس از چالش های جدی تری که احزاب اصلی از حزب محافظه کار «آلترناتیو برای آلمان» گرفته تا حزب «چپ» و حزب «سبزها» با آن روبه رو شدند، تصویری از تنش های موجود در قلب سیاست آلمان را نشان می دهد.

ائتلاف با مرکل یکی از دلایل کاهش محبوبیت حزب اس پی دی به شمار می رود. به همین دلیل مبارزات انتخاباتی والتر و اسکن برای رسیدن به رهبری حزب مبتنی بر مخالفت با شراکت اس پی دی در ائتلاف بود. افراد زیادی در این حزب معتقدند که ائتلاف با مرکل و حضور در سایه او باعث عدم توفیق حزب اس پی دی در انتخابات منطقه ای و اروپایی امسال شده است و همین امر موجب استعفای آندریا نالس، اولین رهبر زن اس پی دی شد.

این اولین بار است که حزب اس پی دی دو نفر را در راس خود می بیند. این رهبران جدید که قرار است جمعه آینده در دفتر حزب سوگند یاد کنند، می گویند تنها در صورتی به حمایت از دولت ادامه می دهند که امتیازات قابل توجهی از حزب مرکل دریافت کنند.

افزایش حداقل دستمزد از 9 یورو در هر ساعت به 12 یورو و لغو سیاست تعادل در بودجه فدرال از اصلی ترین خواسته های آنهاست. لغو این قانون به دولت اجازه می دهد بودجه بیشتری را به توسعه زیرساخت ها و برنامه های رفاهی اختصاص دهد. اس پی دی همچنین خواستار اتخاذ رویکردی شدیدتر در قبال شرایط اضطراری آب و هواست.

حزب سی دی یو اعلام کرده که بعید است چنین درخواست هایی را بپذیریم. دبیرکل حزب سی دی یو پس از اعلام نتایج گفت:«هدف ما این است که آلمان را به خوبی اداره کنیم و اساس این کار در توافقی است که با دیگر ائتلاف ها منعقد شده است. این تصمیم داخلی از سوی حزب اس پی دی هیچ چیز را در این رابطه تغییر نمی دهد.»

اگر این ائتلاف منحل شود، مرکل که از سال 2005 تاکنون در قدرت بوده، مجبور است میان استعفا و گرفتن رای اعتماد؛ یا تلاش برای رهبری یک دولت اقلیت به رهبری خودش یا شخص دیگری از حزب سی دی یو؛ یا شروع مذاکره بر سر تشکیل یک دولت جدید یکی را انتخاب کند.

حزب سی دی یو خود در موقعیتی متزلزل قرار دارد. حتی اگر در انتخابات سراسری بهترین نتیجه را هم به دست بیاورد که احتمالا همین اتفاق هم می افتد، نتایج نظرسنجی اخیر نشان می دهد، آرای این حزب ممکن است از سال 2017 نیز کمتر شود؛ در آن سال این حزب با کمتر از 33 درصد آرا بدترین نتیجه 70 سال اخیر خود را کسب کرد. 6 ماه طول کشید تا ائتلاف احزاب سی دی یو و اس پی دی با یکدیگر مذاکره کنند.

اسکن خطاب به حزب خود گفت که حزب نیاز به جمع شدن اعضا در کنار یکدیگر دارد. او ادامه داد:«ما برای موفقیت به همه نیاز داریم. نه تنها کسانی که به ما رای داده اند. ما با آغوش باز از همگان استقبال می کنیم. اکنون زمان با هم بودن است.»

زمانی که از والتر سوال شد که آیا از نظر او ائتلاف در حال فروپاشی است، او گفت:«هنوز نه، باید صبر کرد و دید که چه اتفاقی می افتد.»