آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
هنر و ادبیات
۹
چهره

نصرت الله کریمی بر اثر کهولت سن از دنیا رفت

خداحافظی با «آقاجان» دایی جان ناپلئون

بهمن فاطمی

برای نسلی که از تاریخ سینمای ایران، تنها تولیدات یکی، دو دهه گذشته را مرور کرده باشد، نصرت الله کریمی چهره آشنایی نیست چرا که عمده حضور او جلوی دوربین سینما به دهه های 50 و 60 برمی گردد. او در کنار بازیگری، در دیگر زمینه های کار سینما و تلویزیون هم فعالیت داشت و علاوه بر آن به عنوان مجسمه ساز دستی هم بر آتش هنرهای تجسمی داشت. آن طور که خودش از روند و دلایل گرایش خود به هنر می گوید، سابقه این علاقه به سال های آغازین زندگی او و قبل از 10 سالگی برمی گردد؛ زمانی که مشغول سپری کردن تحصیلات دوره دبستان بود و حسب اتفاق با تئاتر «روحوضی» به عنوان نخستین گونه هنرهای نمایشی آشنا شد و این آشنایی زمینه علاقه مندی او به هنر تئاتر را فراهم کرد.

او در حد فاصل سال 1336 که فیلم کوتاه «آموزش» را کارگردانی کرد تا 11 سال پیش که مدیر برنامه ریزی پروژه سینمایی «کارناوال مرگ» به کارگردانی حبیب الله کاسه ساز و رضا اعظمیان بود، با آثار سینمایی و تلویزیونی متعددی همکاری داشت. این همکاری ها گاه نقش آفرینی در مقابل دوربین بود، گاه در کسوت برنامه ریز، گاه به عنوان دستیار کارگردان و گاه در مقام کارگردان و نویسنده و...کارگردانی انیمیشن های متعدد هم بخشی از کارنامه هنری نصرت الله کریمی است.

با همه این اوصاف و با وجود تنوعی که به لحاظ فعالیت های هنری در کارنامه نصرت الله کریمی دیده می شود، آنچه بیش از همه او را به نام و چهره ای آشنا نزد عموم مردم ایران تبدیل کرد، حضورش در مجموعه تلویزیونی «دایی جان ناپلئون» ناصر تقوایی بود. کریمی در آن سریال نقش «آقا جان» را بازی می کرد که اختلاف هایش با دایی جان یعنی برادر همسرش که زنده یاد غلامحسین نقشینه نقش آن را بازی می کرد، هم جنبه طنز داشت و هم بخشی از بار دراماتیک سریال را پیش می برد.

نصرت الله کریمی فعالیت رسمی خود را در 17 سالگی از تئاتر آغاز کرد و به عنوان چهره پرداز، بازیگر و کارگردان در تئاترهای تهران مشغول کار شد. او همچنین دانش آموخته کارگردانی سینما در مقطع لیسانس و فیلمسازی انیمیشن عروسکی در مقطع فوق لیسانس بود. او فوق لیسانسش را از دانشکده سینمای پراگ دریافت کرده بود. کریمی همچنین تالیفاتی هم در زمینه هنر دارد که از آن جمله «16 نمایشنامه تلویزیونی» اوست. تدریس کارگردانی در دانشکده های هنرهای دراماتیک و هنرهای زیبا در دهه های 40 و 50 بخش دیگری از کارهای کریمی است. از فیلم هایی که او در آنها حضور داشته می توان به «درشکه چی»، «محلل»، «تخت خواب سه نفره»، «خانه خراب» و... به عنوان نویسنده، بازیگر و کارگردان و «حکیم باشی»، «سفر سنگ»، «سرب»، «برخورد» و... به عنوان بازیگر و فیلم های متعدد دیگر در مسوولیت های دیگر اشاره کرد. این بازیگر، کارگردان و مجسمه ساز ایرانی در سال 1303 در تهران متولد شد و دیروز در 95 سالگی در زادگاهش از دنیا رفت.