آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۴۵۲۷
ورزش
۱۱
دیدگاه

عبرت آموزی فرانس فوتبال از توپ طلای 2018

فن دایک، مودریچ دوم نشد

مثل همیشه بعد از اعلام برنده توپ طلا، موافقان و مخالفان نسبت به این واقعه واکنش نشان دادند. فارغ از اینکه این پدیده غیر قابل مهار و غیر قابل حذف است یعنی هرکسی آزاد است نسبت به برنده نهایی نظر خاص خودش را داشته باشد و به طور قطع هر انتخابی که با رای گیری صورت می پذیرد نیز خالی از انتقاد نیست، می توان انتخاب مسی را از چند جهت بررسی کرد.

بسیاری از منتقدان انتخاب مسی - که اعتقاد دارند فن دایک باید برنده توپ طلا می شد - می گویند لئو موفقیت تیمی درخور توجهی در سال قبل نداشته است. او با بارسلونا در لیگ قهرمانان مقابل لیورپول در آنفیلد تحقیر شد و در نهایت به یک جام لالیگا دست یافت. در حالی که رقیبش یعنی فن دایک برنده دوئل رو در رو و فاتح لیگ قهرمانان شده بود. در عرصه ملی نیز مسی موفقیتی نداشت و در کوپا به همراه تیم ملی آرژانتین حذف شد. در آن تورنمنت مسی حتی موفقیت فردی مثل آقای گلی لیگ قهرمانان را هم نداشت و این باید به عنوان یک فاکتور منفی برای او منظور می شد. در طرف مقابل فن دایک با هلند نایب قهرمان لیگ ملت های اروپا شده بود و صعود موفقیت آمیزی هم به رقابت های یورو 2020 داشت. یعنی اگر ملاک مثل سال هایی که رونالدو جایزه را می برد، یوسی ال می بود فن دایک باید برنده می شد و اگر تیم ملی را معیار قرار می دادیم باز هم فن دایک یا رونالدو باید جایزه را می بردند. رونالدویی که در عرصه ملی فوق العاده بوده و در مرز رسیدن به 100 گل ملی قرار دارد.

اما موافقان مسی صرفا تمرکزشان را روی عملکرد فردی مسی می گذارند و به تعداد گل ها و پاس گل های او اشاره می کنند. طرفداران مسی معتقدند که این فوق ستاره که برای ششمین بار برنده کفش طلای اروپا شده است، نباید چوب ندانم کاری های والورده سرمربی بارسلونا یا کم کاری بازیکنان هم تیمی اش را بخورد. او ثابت کرده تمام آنچه از دستش برمی آید را برای تیمش به نحو احسن انجام داده و اگر سایرین نمی توانند همپای او باشند، تقصیر مسی نیست. یک بازیکن بیشتر از اینکه آنقدر برای تیمش گل بزند که آقای گل لیگ قهرمانان بشود، چه کار دیگری می تواند انجام دهد؟ مسی به تنهایی و در مقایسه فرد به فرد از همه سرتر بوده و به حقش رسیده است.

هم استدلال های موافقان و هم مخالفان تا حد زیادی قابل قبول هستند و شاید به همین دلیل هم باشد که آرای این دو نفر اینقدر به هم نزدیک است. مسی با تنها 7 امتیاز و سه دهم درصد آرای بیشتر نسبت به فن دایک موفق شد امسال برنده توپ طلا بشود. اما در کنار استدلال موافقان و مخالفان باید به سیاست های فرانس فوتبال هم نگاهی بیندازیم. فصل قبل مودریچ توانست به دوگانه مسی- رونالدو بعد از 10 سال پایان بدهد و نامش را وارد لیست معدود هافبک هایی کند که توپ طلا را برده اند. همان موقع نقدهای زیادی به انتخاب مودریچ وارد شد اما وقتی امسال این بازیکن حتی در فهرست 30 نفر نهایی توپ طلا قرار نگرفت، انتقادات به تمسخر فرانس فوتبال تبدیل شد. این برای نخستین بار بود که برنده سال قبل حتی در فهرست نهایی هم قرار نگرفت و به همین دلیل انتخاب سال گذشته فرانس فوتبال کاملا زیر سوال رفت. در چنین شرایطی به نظر می رسد هم کسانی که رای می دهند و هم مدیران فرانس فوتبال محافظه کارانه تر اقدام کنند تا سال بعد دوباره درگیر چنین گرفتاری ای نشوند. انتخاب فن دایک با توجه به مدافع بودن او این ریسک را به وجود می آورد که سال بعد او هم مثل مودریچ در لیست نهایی قرار نگیرد. این واقعه یک دردسر بزرگ برای فرانس فوتبال و کارشناسانش به بار می آورد. در حالی که حضور مسی در لیست نهایی توپ طلای سال بعد از همین الان تضمین شده است. ضمن اینکه کارشناسان احتمالا با بخشی از استدلال طرفداران مسی هم عقیده هستند که نباید نبوغ این بازیکن را پاسوز اهمال دیگران کرد. اولین باری که مسی و بارسلونا در نیمه نهایی لیگ قهرمانان مقابل رم کامبک خوردند و حذف شدند، خیلی ها تقصیر را گردن مسی انداختند اما وقتی این اتفاق عینا سال بعد مقابل لیورپول تکرار شد، همه فهمیدند که مشکل از جای دیگری است و مسی را نباید مقصر دانست.

به هر حال تا سال آینده و حتی سال های بعد انتخاب مسی به عنوان مرد سال فوتبال جهان محل اظهارنظرهای زیادی خواهد بود. همان طور که هنوز در مورد انتخاب های سال های قبل از جمله 2001 که اوون برنده شد، 2010 که مسی این عنوان را به دست آورد یا 2013 که رونالدو جایزه را به خانه برد، خیلی صحبت می شود. چیزی که در این میان غیرقابل تغییر است عنوان مرد سال فوتبال جهان است که به لیونل مسی تعلق گرفته است.