آرشیو چهار‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۸، شماره ۵۵۴۱
ورزش
۴

تاج به ترکیه رفته تا قرارداد ویلموتس را فسخ کند؛ حالا اما یک سوال بیش از همه پرسیده می شود

ویلموتس چگونه سرمربی تیم ملی شد؟ !

علی جوادی

 مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال ایران در کشور ترکیه در حال رایزنی برای فسخ قرارداد مارک ویلموتس است. این مربی را خود تاج برای فوتبال ایران انتخاب کرد. تاج در صورت موفقیت در مذاکره برای فسخ قرارداد مربی گرانقیمت و بی کیفیت تیم ملی، راهی کرواسی خواهد شد تا صندلی محبوب برانکو ایوانکوویچ را به او هدیه کند و برانکو که یک بار در سال 2006 تیم ملی ایران را بدون خداحافظی ترک کرد و یک بار هم پیش از فصل فعلی لیگ برتر، پرسپولیس را بی خبر رها کرد، دوباره انتخاب شده، تا هر لحظه تنمان بلرزد که این بار قرار است چگونه بی خداحافظی ترکمان کند. فدراسیون نامحبوب تاج، فقط به دنبال یارگیری است تا بلکه در میان اهالی فوتبال کمی وجهه کسب کند. به این دلیل سراغ مربی پرسپولیسی ها رفته تا دست کم هواداران قرمز را با خود همراه کند. غافل از آن که هواداران پرسپولیس در کنار تیم خود هستند و دلشان برای تیمشان می تپد.

مراسم تلخ

تنها فایده مراسم تلخ معرفی بهترین های فوتبال قاره در سال 2019 در هنگ کنگ برای ما این بود که رئیس فدراسیون فوتبال ما جایزه بهترین بازیکن فوتسال آسیا را به بازیکن ژاپنی داد. این جایزه دادن معنایی بسیار تلخ داشت و فوتسال ما با دستان این مدیر، آقایی را به ژاپنی ها داد...

سفر به ترکیه

تاج بلافاصله بعد از آن مراسم تلخ از هنگ کنگ راهی ترکیه شد تا مذاکرات خود برای فسخ قرارداد مارک ویلموتس را آغاز کند. باز هم تاکید می کنیم این مربی گرانقیمت و بی کیفیت، انتخاب خود تاج بود. اما این مربی چگونه انتخاب شد؟ اجازه بدهید 9 ماه به عقب برگردیم. زمانی که فدراسیون فوتبال، کارلوس کی روش را از دست داده بود و به دنبال یک مربی خارجی با اسم و رسمی «دهان پرکن» می گشت.    

انتخاب سرمربی اسپانیا

خولن لوپتگی سرمربی تیم ملی اسپانیا تنها چند روز پیش از جام جهانی روسیه از کار برکنار شد. دلیل برکناری او، مذاکره با رئال مادرید آن هم بدون هماهنگی اعلام شد. او چند ماه هم سرمربی رئال مادرید بود و سرانجام از این تیم هم اخراج شد. در روزهایی که تیم ملی ایران سرمربی نداشت، لوپتگی بی کار بود و فدراسیون فوتبال به دنبال او بود تا این مربی را به ایران بیاورد. تاج به اسپانیا رفت و مذاکره برای استخدام مربی اسپانیایی (که این روزها روی نیمکت سه ویا می نشیند) به سرانجامی نرسید؛ اما یک اتفاق، مسیر فوتبال ما را عوض کرد.

رد پای یک ایجنت

بعد از آن که تلاش برای استخدام سرمربی اسپانیایی، نافرجام ماند، تاج توسط یک چهره سیاسی، با یک ایجنت آشنا شد. مردی که ویلموتس را به تاج پیشنهاد داد و او هم بلافاصله پذیرفت. تاج آن روزها گمان می کرد ویلموتس، تیم ملی بلژیک را به عنوان سومی جهان رسانده و به همین دلیل زیر بار هزینه های گزافش رفته است. اما سوال اینجاست: اگر تاج همان روز می دانست روبرتو مارتینز سرمربی بلژیک در جام جهانی 2018 روسیه بود و بلژیک با او به سومی جهان رسید، ویلموتس را استخدام نمی کرد؟

فدراسیون فوتبال از نیمه به همن تا آن روز، مشغول رایزنی برای جذب یک مربی معمولی بود و موفقیتی به دست نیاورده بود. زمان در حال سپری شدن بود و همین، فشار را بر فدراسیون و تاج افزایش می داد. شاید اینها برای رئیس فدراسیون فوتبال دلیل موجهی باشد برای قراردادی که روی ترکمانچای را سفید کرد.

ویلموتس نمی خواست روی نیمکت بنشیند

مارک ویلموتس گفته بود که دیگر به ایران برنمی گردد. وزارت ورزش دو میلیون دلار پول زبان بسته را در ترکیه به این مربی رساند تا دهان ویلموتس بسته شود؛ اما سرمربی تیم ملی ایران حتی بعد از گرفتن پول هم راضی نمی شد به ایران بیاید. مشخص نیست قرارداد او چگونه بسته شده بود که او حتی برای بازی های رسمی تیم ملی هم نمی خواست به ایران بیاید. ویلموتس به التماس فدراسیونی ها به ایران آمد و با تیم به اردن رفت تا تلخ ترین شکست تیم ملی برابر عراق ثبت شود.

ویلموتس دیگر سرمربی نیست

مذاکرات تلفنی برای پایان دادن به همکاری نامطلوب ویلموتس با فدراسیون فوتبال ایران با موافقت دو طرف به پایان رسید و حالا فقط مانده پرداخت پول و فسخ روی کاغذ. ویلموتس که نصف کی روش هم نمی ارزید، دو برابر کی روش از ما پول گرفت و حالا مشخص نیست چقدر برای فسخ خواهد گرفت.  اگر فسخ قرارداد انجام شود، تاج بلافاصله راهی کرواسی می شود تا در لباس یک فاتح جنگی، برانکو را با خود به تهران بیاورد. انتخابی که گذشت زمان مشخص خواهد کرد درست بوده یا مانند استخدام ویلموتس نادرست.