آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
سیاست
۶

سیدابراهیم رئیسی: در دادگاه به جرم اغتشاشگران رسیدگی می شود

رئیس قوه قضائیه گفت: افرادی که متاسفانه موجب ایجاد ناامنی و اغتشاش شدند، وضعیتشان مشخص خواهد شد و در دادگاه به جرم آنها رسیدگی می شود.

حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی در جلسه شورای عالی قوه قضائیه با گرامیداشت هفته بسیج، نقش بسیج در دوران دفاع مقدس، دوران سازندگی و گام برداشتن در عرصه عمران، آبادانی و اقدامات جهادی را بی بدیل دانست و با بیان اینکه در اغتشاشات اخیر نیز حضور مردم و بسیجیان بسیار راهگشا و ارزشمند بود، تصریح کرد: تفکر بسیجی باید تفکر غالب در همه حوزه های مدیریتی و در میان مسئولان باشد.

رئیس قوه قضائیه، امنیت داخلی و اقتدار منطقه ای کشور را مرهون اندیشه و تفکر بسیجی دانست و ادامه داد: در دستگاه قضائی نیز باید روز به روز تفکر بسیجی را توسعه دهیم. به طورکلی، هرچه مسئولیت برتر و بالاتر باشد، باید اندیشه بسیجی بیشتر رشد کند. این همان چیزی است که امروز روح امام راحل و شهدای بزرگوار را شاد می کند و انتظارات مقام معظم رهبری و مردم عزیز را برآورده می سازد.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با قدردانی از عنایات اخیر رهبر معظم انقلاب اسلامی به دستگاه قضائی بابت تلاش های مربوط به جلوگیری از تعطیلی واحدهای تولیدی، این فرمایشات را موجب سنگین ترشدن مسئولیت قوه قضائیه دانست و افزود: برخی تصور می کنند که کار دستگاه قضائی فقط بگیروببند است. البته ما درخصوص متجاسران به قانون و هنجارشکنان، قطعا بگیروببند هم داریم، منتها امروز یکی از کارهای جدی ما در حوزه نظارت و قضاوت، ایجاد گشایش برای تولیدکنندگان، کارآفرینان، صاحبان سرمایه و فعالان اقتصادی است. رئیس قوه قضائیه در ادامه با تاکید بر ضرورت همکاری، انسجام و وحدت همه مردم و دستگاه ها، مسئولان را در همه بخش ها موظف به انسجام و خدمتگزاری خالصانه به مردم دانست و اظهار کرد: حل مشکلات معیشتی مردم، باید دغدغه اول و اصلی همگان باشد. کنترل بازار و قیمت ها مسئله بسیار مهمی است که در وهله اول برعهده دولت است، اما اعلام می کنم که دستگاه قضائی با بهره مندی از تمام ظرفیت های خود، در این حوزه به دولت کمک می کند تا فشار بر خانواده های کم درآمد و محرومان کاهش یابد و این همکاری بین دستگاه ها برای کاهش فشارهای معیشتی بر مردم، یک وظیفه عمومی است.

رئیسی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به حوادث اخیر در کشور، ضمن قدردانی از مسئولان قضائی بابت سرکشی بازداشتگاه ها، بر تعیین تکلیف فوری بازداشتی ها و پیگیری مستمر وضعیت آنها تاکید کرد و گفت: طبعا با کسانی که در این حوادث، تقصیر کمتری دارند باید برخورد متناسب صورت گیرد و کسانی هم که دست به ایجاد ناامنی و اغتشاش زده اند باید پرونده شان در اختیار دادگاه قرار گیرد تا به جرم آنان به صورت قاطعانه و بر اساس حق و عدل رسیدگی شود. رئیس قوه قضائیه در بخش دیگری از سخنان خود، بر لزوم تحلیل همه جانبه فتنه اخیر تاکید کرد و گفت: برخی از اقدامات مانند تلاش برای تخریب زیرساخت های کشور، واقعا کار مردم نیست و باید ردپای اشرار، اغتشاشگران، معاندان و سرویس های بیگانه در این قبیل رویدادها را به صورت جدی دنبال کرد.

بر اساس این گزارش، اصغر جهانگیر، رئیس سازمان زندان ها و اقدامات تامینی و تربیتی کشور نیز با ارائه گزارشی از وضعیت زندان ها پس از حوادث اخیر و اعلام آماری از بازداشتی ها، تصریح کرد: خوشبختانه سه استان کشور در جریان این اتفاقات، هیچ گونه ورودی ای به زندان نداشته اند. تاکنون نیز در کل کشور، تعداد قابل توجهی از دستگیرشدگان آزاد شده اند که با پیگیری دادستان تهران و بازپرس ها که تا ساعت 2 نیمه شب گذشته مشغول کار بودند، آمار این افراد افزایش می یابد.