آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
سیاست
۶

خبر

اعلام جزئیات ثبت نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس

پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور: ستاد انتخابات کشور با صدور اطلاعیه ای، جزئیات ثبت نام داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی را اعلام کرد. در این اطلاعیه آمده است:«ثبت نام داوطلبان از روز یکشنبه مورخ 10/9/ 98 آغاز و تا روز شنبه مورخ 16/ 9/ 98 ادامه خواهد داشت. مدت زمان ثبت نام در هر روز از ساعت هشت صبح لغایت 18 عصر و به مدت 10 ساعت می باشد. هر دوره نمایندگی، (دوره کامل) جهت اعمال تبصره (3) ماده (28) قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی، یک مقطع تحصیلی مورد قبول واقع می گردد. طبق قانون کلیه جانبازان، آزادگان، فرزندان شهدا و رزمندگانی که حداقل شش ماه سابقه حضور در جبهه دارند از یک مقطع تحصیلی بالاتر برخوردار می گردند. با موافقت مقام معظم رهبری در سال 1382، متولدین سال 1352 و قبل از آن (به شرطی که دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد یا بالاتر باشند) معاف هستند ولی می بایست در هنگام ثبت نام کارت معافیت یا مدرکی دال بر معافیت ارائه نمایند. در پایان مجددا یادآور می گردد؛ مدارک معتبر تحصیلی مدارکی هستند که به تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی و مدارک حوزوی به تایید مرکز مدیریت حوزه علمیه قم رسیده باشد».

سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان خبر داد: شرایط نام نویسی برای انتخابات میان دوره ای خبرگان

ایسنا: سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان درباره شرایط نام نویسی داوطلبان انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان توضیحاتی ارائه کرد. حجت الاسلام احمد خاتمی با اشاره به برگزاری انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان رهبری در دوم اسفندماه عنوان کرد: «هفت عضو جدید مجلس خبرگان رهبری در نخستین انتخابات میان دوره ای این مجلس از دوره پنجم؛ دوم اسفند ماه سال جاری در استان های تهران، فارس، خراسان رضوی، قم و خراسان شمالی انتخاب می شوند. سه نفر از این نمایندگان مربوط به استان تهران و چهار نماینده دیگر متعلق به استان های فارس، خراسان رضوی، قم و خراسان شمالی است اما هیچ محدودیتی از نظر تعداد داوطلبان نمایندگی مجلس خبرگان رهبری وجود ندارد».او  با اشاره به اطلاعیه وزارت کشور برای زمان نام نویسی داوطلبان مجلس خبرگان از 15 تا 21 آذر ادامه داد: «داوطلبان باید در آزمون کتبی و شفاهی پذیرفته شوند و صلاحیت آنان تایید شود که تشخیص آن، طبق قانون برعهده شورای نگهبان است. علاوه بر لزوم تایید صلاحیت داوطلبان مجلس خبرگان رهبری، تایید اجتهاد داوطلبان در حدی که بتوانند فقاهت رهبری را تشخیص دهند؛ ضروری است».سخنگوی هیئت رئیسه مجلس خبرگان رهبری همچنین درباره تغییر شرایط داوطلبان نمایندگی این مجلس گفت: «هنوز تغییری در این باره ایجاد نشده است و این تغییرات باید در صحن علنی این مجلس بررسی و مصوب شود که با توجه به برگزاری انتخابات میان دوره ای مجلس خبرگان در دوم اسفند؛ مصوبه مذکور برای این دوره از انتخابات اعمال نمی شود».

امیر حاتمی: فرهنگ بسیجی جبهه استکبار را  به زانو درآورده است

ایلنا: وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح به مناسبت هفته بسیج با صدور پیامی تاکید کرد: به یقین فراگیرشدن فرهنگ بسیجی در نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران توانست انقلاب اسلامی را پیروز عرصه های مختلف نماید و جبهه استکبار را در منطقه به زانو درآورد چراکه بسیج مصداق کامل ایمان و عمل انقلابی و روحیه جهادی و اخلاق محمدی(ص) است که در صف نخست دفاع از ارزش های والای اسلامی قرار گرفته است.

در پیام امیر حاتمی آمده است: «امروز جوانان عزیز بسیجی پرانگیزه، با شور و شوق و تلاش مضاعف برای رسیدن به اهداف والای انقلاب اسلامی، سربلندی، عزت و پیشرفت کشور تلاش می کنند و دشمنان را به زانو درآورده اند. در دوران دفاع مقدس و در مبارزه با تمامی حوادث، نشئت گرفته از هزینه سازی های استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جنایتکار و رژیم کودک کش صهیونیستی و حامیان منطقه ای اش برای توقف انقلاب اسلامی، نقش تاریخی این جوانان و مردان مومن و زنان مومنه و پراستقامت ایران اسلامی در دفع توطئه های دشمنان به خوبی نمایان است». او نوشت: «به راستی آیا می توان بدیلی بر بسیجیان در جهان کنونی سراغ گرفت که برای حفظ آرمان های اسلامی، پیشاپیش رزمندگان اسلام شبانگاهان سیاهی شب را درنوردند و با دل دریایی شان در عبور از میانه خروشان اروندرود فتح و پیروزی را رقم زنند و در نبردی بزرگ و عزت آفرین، خرمشهر را از دست ظالمان و ایادی استکبار بازستانند و سربلندی انقلاب اسلامی را به رخ جهانیان بکشند».