آرشیو سه‌شنبه ۵ آذر ۱۳۹۸، شماره ۳۵۸۱
دیپلماسی
۱۵

واکنش سخنگوی وزارت خارجه به حکم دادگاهی درباره پرونده جیسون رضاییان: جمهوری اسلامی به جیسون لطف کرد

سیدعباس موسوی در نشست خبری روز گذشته درباره سفر چندی پیش فرمانده کل ارتش پاکستان به تهران و جزئیات گفت وگوهای او با مقامات ایران گفت: در سفر مهم فرمانده کل ارتش پاکستان به تهران ایشان دیدارهایی با مقام های ایران داشتند و در این دیدارها طیفی از مسائل و موضوعات مختلف ازجمله درباره روابط دوجانبه، مسائل منطقه ای و بین المللی مطرح شد. در این دیدارها درباره آخرین وضعیت مرزبان های ایرانی که به دست گروه های تروریستی ربوده شده و به این کشور منتقل شدند، صحبت شد.

به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت خارجه در ادامه نشست خود با خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار یکی از رسانه های خارجی مبنی بر اینکه با توجه به قطع شدن اینترنت در یک هفته گذشته در ایران این موضوع باعث قطعی اینترنت برخی از سفارتخانه های خارجی در ایران شده بود و آنها در انجام امور روزمره خود ازجمله امور کنسولی برای اتباع ایرانی با مشکل روبه رو شده بودند و آیا وزارت خارجه تدابیری اندیشیده تا در صورت بروز چنین مسائلی بار دیگر آنها با مشکل روبه رو نشوند، گفت: در ایامی که این اتفاق افتاد، این اقدام ضروری بود. شما می دانید که ممکن است بعضا از یک ابزار مشروع عده ای به صورت نامشروع استفاده کنند و طبیعی است که در چنین شرایطی مقامات مسئول به فکر چاره بیفتند که شرایط را کنترل کنند. موسوی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران دسترسی آزاد اطلاعات را به رسمیت شناخته است و ابزارهای لازم در این زمینه در کشورمان فراهم است، گفت: البته طبیعی است که در موقع بحران ها ما بعضا با این محدودیت ها مواجه شویم... . درباره سفارتخانه های خارجی، شرکت ها و خبرنگاران خارجی از همان اول تمهیداتی اندیشیده شد و تا آنجا که می دانم وزارت ارشاد اقداماتی را برای خبرنگاران خارجی جهت برخورداری آنها از اینترنت انجام داد. به سفارتخانه های خارجی در تهران نیز تسهیلاتی داده شد و راهکارهایی به آنها ارائه شد که آنها بتوانند امور جاری و کنسولی خود را در این شرایط انجام دهند و اکنون نیز که اینترنت در همه کشور برقرار شده است.

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به این سوال که با توجه به اتفاقاتی که در کشور رخ داد، برخی از مقامات آمریکایی مدعی شدند که این اتفاقات با توجه به فشار حداکثری آمریکا علیه ایران صورت گرفته و از دیگر سو آیا این اتفاقات تاثیری در مذاکرات و سیاست خارجی ایران داشت؟ گفت: همان طور که اشاره کردم، اتفاقات رخ داده اتفاقات ناخوشایندی بود و با توجه به ناآرامی های غیرقانونی که بعضا انجام شد، بر تمام شئون زندگی ما و مردم ما اثر گذاشت. اینکه عده ای خیال کنند بر اثر فشارها و اقداماتی که آنها علیه ایران انجام داده اند، این اتفاقات رخ داده است، من چنین چیزی را قبول ندارم. البته سوءاستفاده آنها از این وقایع را رد نمی کنم. اسناد در این زمینه وجود دارد.

او درباره گزارش اخیر نیویورک تایمز درباره اسنادی که بیانگر حضور ایران در عراق است و مواردی که در این اسناد به سردار سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران نسبت داده شده است، گفت: با بررسی های اولیه ای که شد، این اسناد ادعایی مورد تایید نیست و گشتن دنبال رد پای ایران در کشور همسایه عراق که رابطه عمیقی بین دو کشور وجود دارد و شاهد پیوندهای ناگسستنی بین دو ملت ایران و عراق هستیم، کار سختی نیست و نیازی به سندسازی و جعل ندارد. موسوی با تاکید بر اینکه ما چیز پنهانی در عراق نداریم، اظهار کرد: در زمان حمله داعش به عراق ایران به صورت علنی و به درخواست دولت عراق در این کشور حضور پیدا کرد تا به دولت و مردم این کشور برای مبارزه با داعش کمک کند.

او درباره سردار قاسم سلیمانی نیز گفت: شخص سردار سلیمانی به عنوان یک چهره اثرگذار، طبیعی است که مورد بغض برخی از افراد باشد و آنها بخواهند چهره محبوب ایشان را مخدوش کنند.

این دیپلمات ارشد کشورمان همچنین با بیان اینکه فرستاده ویژه کره جنوبی به ایران سفر می کند، درباره علت این سفر اظهار کرد: با توجه به بدهی هایی که کره جنوبی به ایران داشت، در مقطعی رئیس کل بانک مرکزی ایران به سئول سفر کرد و در آنجا توافق شد که از منابع ما در آنجا برای خرید برخی از اقلام ازجمله دارو استفاده شود. بعد از تحریم جدید بانک مرکزی توسط آمریکا، آنها (کره جنوبی) برخلاف توافق عمل کردند و گفتند که امکان انجام این امور را ندارند. این مسئله باعث اعتراض شدید ایران شد و در پی این تحولات آنها خواستند که فرستاده ویژه ای را به ایران اعزام کنند که ما نیز پذیرفتیم.

موسوی با بیان اینکه ما امیدواریم کره جنوبی در اقدام خلاف قانون خود تجدیدنظر کند و صادرات اقلام از این کشور به ایران از سر گرفته شود، خاطرنشان کرد: آنها خود موانعی را در زمینه ایجاد کردند و اکنون باید این موانع را برطرف کنند.

وی همچنین در مورد صحبت های اخیر عادل الجبیر و تعیین شرط و شروط از سوی وی برای مذاکره با ایران از جمله اینکه دیگر حادثه ای مثل آرامکو تکرار نشود، اظهار کرد: آقای عادل الجبیر هرازگاهی سخنانی را بیان می کند که این سخنان با واقعیت ها در منطقه مطابقت و همخوانی ندارد. ما همواره اعلام کرده ایم که خواهان گفت وگو با همسایگان مان هستیم و همسایگان اولویت ما محسوب می شوند ولی این موضوع نباید آنها را به این توهم بیندازد که هر گونه می خواهند شرط و شروط بگذارند و سیاست هایی را القا کنند که وجود خارجی ندارند. وی با بیان اینکه ما در عمل نشان داده ایم همسایگان اولویت اصلی سیاست خارجی ایران هستند و در این زمینه به چه میزان جدی هستیم، ادامه داد: اینکه برخی این فرصت ها را با تعیین شرط و شروط هایی از دست می دهند، به خودشان مربوط می شود.

این دیپلمات کشورمان همچنین در پاسخ به سوالی در ارتباط با حکم اخیر دادگاهی در آمریکا برای پرداخت غرامت 180میلیون دلاری از سوی ایران به جیسون رضاییان، خبرنگار واشنگتن پست گفت: آقای جیسون رضاییان بر اساس شواهد، مدارک و اعترافاتی که خود ایشان در محیط باز و آرامی انجام داده است متهم امنیتی است. ایران همان زمان با توجه به جرمش برای او مجازاتی تعیین کرد ولی در ارتباط با این مجازات تخفیف داده و این مجازات به حبس تبدیل شد. پس از مدتی وی بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی و در چارچوب هایی مورد عفو و پرونده بازداشت مورد تبادل قرار گرفت.

وی با بیان اینکه ایران به وی لطف کرد در حالی که می توانست مجازات سنگینی به او بدهد چراکه جرم او محرز بود، ادامه داد: ایشان از وضعیت خودشان سوءاستفاده می کند و این از عجایب روزگار است.

وی با اشاره به اقدام دادگاه آمریکایی در دادن چنین حکمی اظهار کرد: به مقامات قضائی آمریکا توصیه می کنیم گول نخورند و حواسشان باشد که در چه وادی ای قدم می گذارند.

وی همچنین با اشاره به سوء استفاده مقامات آمریکایی از پول های بلوکه شده ایران در این کشور و صدور احکام این چنینی با توجه به این اموال اظهار کرد: آنها پول های ایران را به صورت غیرقانونی در آنجا نگه داشته اند و قطعا روزی روزگاری این اموال به خزانه ما بازمی گردد. ما در چندین مورد بر اساس اقدامات قانونی که انجام داده ایم، توانسته ایم پول هایی که بلوکه شده است را پس بگیریم و اکنون آنها از پول های بلوکه شده ما ولخرجی می کنند. 

این دیپلمات کشورمان در پاسخ به سوالی که ایران چندی پیش اعلام کرد گزارشی از حمله به کشتی ایرانی (سابیتی) در دریای سرخ به شورای امنیت سازمان ملل داده و اکنون این گزارش و بررسی آن در چه مرحله ای است، خاطرنشان کرد: آنها در حال بررسی این گزارش هستند و ما اعلام کرده ایم که بر اساس شواهد و قرائن این حمله توسط موشک یا توسط برخی از ابزارهای تخریبی بزرگ انجام شده است. ما منتظر هستیم ببینیم چه اقدامی از سوی آنها در مورد این گزارش صورت می گیرد. ایران این حق را برای خود محفوظ داشته که وقتی به صورت قطعی محرز شد کدام کشور در این قضیه نقش داشته است، پاسخ لازم را در موقع مناسب به آن بدهد.

سخنگوی وزارت خارجه در مورد اظهارات دبیرکل اتحادیه عرب مبنی بر اینکه اقدام ایران در پذیرش سفیر جدید یمن خلاف مصوبات شورای امنیت است، گفت: ما این انتقاد را رد می کنیم، به نظر ما دولت مستقر در صنعا دولتی قانونی است که مراودات منطقه ای و جهانی دارد و مورد گفت وگوی کشورهای مختلف از جمله کشورهای اروپایی و سازمان ملل است. در همین چارچوب نماینده دولت یمن به عنوان دولت مستقل و قانونی در این کشور در تهران حضور پیدا کرده و به عنوان سفیر مشغول به فعالیت است. طبیعی است که دولت یمن به برخی از کشورها سفیر اعزام کند و ایران نیز سفیر آنها را پذیرفت و با آنها تعامل دارد.

موسوی همچنین با اشاره به ارائه طرح صلح امید از سوی ایران گفت: امیدواریم کشورهای منطقه به این طرح خیرخواهانه ایران پاسخ مثبت دهند و برخی از آنها دست از توهم بردارند و بدانند حضور کشورهای فرامنطقه ای باعث تنش خواهد شد. تاکنون سه کشور به نامه رئیس جمهور در مورد طرح صلح امید پاسخ داده اند، احتمالا دیگر کشورها در حال بررسی این طرح هستند.

وی همچنین در پاسخ به سوالی در مورد اظهارات برخی از مقامات آمریکایی و متحدان آنها برای افزایش فشار بر ایران در پی حوادث اخیر در کشور گفت: حمایت هایی که آنها از اغتشاشگران کردند دخالت در امور داخلی ایران و در راستای سیاست های خصمانه و فشار حداکثری است که مقامات آمریکا علیه تهران پیگیری می کنند. برای مقابله با این فشارها و تهدیدها اقداماتی از نوع بررسی های حقوقی و مستندسازی انجام شده که آن را به مراجع بین المللی ارائه می کنیم.