آرشیو چهار‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۸، شماره ۳۵۷۶
سیاست
۲

روزنه

دستور جهانگیری به وزرا و استانداران برای جلسات مردمی

پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیئت دولت: معاون اول رئیس جمهوری با ارسال بخش نامه ای به اعضای هیئت دولت و استانداران سراسر کشور به آنها دستور داد حداقل یک روز در ماه را برای ملاقات مردمی تعیین کنند. اسحاق جهانگیری دستور داد با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری به اعضای دولت مبنی بر ارتباط نزدیک با مردم برای آگاهی از مشکلات آنها و اهتمام در رفع مشکلات مذکور و در اجرای تکالیف دستگاه های دولتی براساس نظام نامه مدیریت ارتباطات مردمی در بستر سامانه الکترونیکی ارتباط مردم و دولت (سامد)، اعضای هیئت دولت و استانداران حداقل یک روز در ماه را برای ملاقات مردمی تعیین و از طریق رسانه های گروهی اعلام کنند و گزارش اقدامات انجام شده برای حل و فصل مشکلات مردم را هر سه ماه یک بار به دفتر او و مرکز ارتباطات مردمی نهاد ریاست جمهوری ارائه کنند.

بررسی و تحلیل وقایع اخیر در حزب اتحاد ملت

ایسنا: جلسه مشترک شورای مرکزی و دفتر سیاسی حزب اتحاد ملت ایران اسلامی در دفتر مرکزی حزب برگزار شد. در این نشست اعضای شورای مرکزی و دفتر سیاسی حزب اتحاد ملت با بررسی اخبار و تحلیل های موجود درباره حوادث پیش آمده در سراسر کشور که پس از اعلام طرح سهمیه بندی رخ داده است، نظر خود را نسبت به شیوه اتخاذ تصمیم و نحوه اجرای این طرح و رفتار ارکان مختلف نظام در این موضوع اعلام کردند. همچنین اعضا ضمن همدردی با آسیب دیدگان از حوادث اخیر  اعلام کردند: متاسفانه به دلایل مختلف اعتراضات در این مقطع جلوه های خشونت بار و تحریک آمیز بیشتری نسبت به گذشته داشته و  غارت و تخریب اموال عمومی و خصوصی به صورت گسترده ظهور و بروز داشته است. همچنین اعضای شورای مرکزی و دفتر سیاسی حزب اتحاد ملت خواهان رفع محدودیت های اینترنتی شدند. شورای مرکزی حزب اتحاد ملت نیز اعلام کرد که مواضع تفصیلی حزب در روزهای آینده اعلام می شود.

محمد عطریانفر: وجود چند سرلیست انتخاباتی منطقی نیست

خبرآنلاین: محمد عطریانفر درباره اهمیت موضوع لیست و سرلیستی در انتخابات در شرایط امروز گفت: «امروز در میان مردم از عملکرد نمایندگان مجلس نارضایتی هایی وجود دارد که براساس آن اگر قرار باشد اصلاح طلبان آرای خاکستری را در انتخابات 98 جذب کنند، باید لیستی معرفی کنند که متفاوت و قابل توجه باشد که در این میان سرلیست می تواند موثر باشد و این همان نکته ای است که بسیار اهمیت دارد». او گفت: «یعنی اگر بخواهیم این آرای خاکستری را جذب کنیم، باید از حوزه نفوذ نیروهای انتخاب شونده استفاده کنیم که این افراد شامل افراد مطرح و شاخصی هستند که سابقه سیاسی آنها مشخص است و می توانند در گذشته و حال تاثیرگذار باشند؛ درعین حال در کنار این مسئله دغدغه شورای نگهبان نیز وجود دارد، به این معنا که این نهاد چهره های شاخص را نوعا با تردید نگاه می کنند و در بسیاری از موارد با رد صلاحیت مواجه می شوند؛ بنابراین این دوگانه در برابر هم صف آرایی می کنند و مشخص نیست این امر چقدر محقق شود که البته امیدواریم افراد شاخص بتوانند از فیلتر شورای نگهبان عبور کنند؛ بنابراین تا زمان اعلام نظر شورای نگهبان نمی توانیم درباره سرلیست اصلاح طلبان سخن به میان بیاوریم». عطریانفر در پاسخ به این پرسش که آیا احتمال چند سرلیست برای لیست اصلاح طلبان وجود دارد گفت: «یک لیست نمی تواند دو یا چند سرلیست داشته باشد و به لحاظ منطقی هم نمی توانیم چنین پیش فرضی را قائل شویم. این صحبت مانند این است که بگوییم یک مربع سه ضلع دارد». او همچنین اظهار کرد: «اینکه از میان افرادی مانند عارف، مطهری، پزشکیان و خانم مولاوردی کدام گزینه احتمال بیشتری دارد، باید گفت برای سرلیست شدن همه اینها گزینه های خوبی هستند که به تنهایی می توانند سرلیست باشند».

 حضرتی در جمع خبرنگاران: برخی اعضای کمیسیون اقتصادی از توضیح دژپسند قانع شدند بعضی نه

ایلنا: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به حضور دژپسند در این کمیسیون گفت: تعدادی از اعضا از توضیحات وزیر اقتصاد قانع شده و تعدادی هم اعلام کردند که نیاز به بررسی های تکمیلی دارند و برخی هم متقاعد نشدند. الیاس حضرتی،  پس از حضور فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، در این کمیسیون در جمع خبرنگاران گفت: قوه مقننه علاوه بر قانون گذاری، وظیفه نظارت بر دستگاه های اجرائی را هم برعهده دارد. وی با اشاره به طرح 9 سوال از وزیر اقتصاد در جلسه عصر امروز این کمیسیون اقتصادی گفت: دژپسند به صورت مفصل توضیحاتی را در مورد بخش های مختلف بانک، بیمه، گمرک و بازار ارائه کرد.