آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
ایران زندگی
۵

مصرف آنتی بیوتیک در ایران 16 برابر استاندارد جهانی است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: مصرف آنتی بیوتیک در کشور 16 برابر استاندارد جهانی است در حالی که نباید با مصرف بالای این دارو به مقاومت میکروبی دامن بزنیم.

علیرضا زالی افزود: مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها یکی از چالش های فراسوی نظام سلامت تلقی می شود که باید با تدابیر لازم این مهم کنترل شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به گفته زالی، سرانه مصرف آنتی بیوتیک در ایران 14 تا 16 برابراستاندارد جهانی است به شکلی که معمولا در هر نسخه ای یک مورد آنتی بیوتیک برای بیماران تجویز می شود.

وی خاطرنشان کرد: وضعیت جغرافیایی ایران و همجواری با کشورهایی که عمدتا از نظام بهداشتی مناسبی برخوردار نیستند، تهدیدی جدی در برابر انتقال ویروس آنفلوانزا است و اگر چنانچه توجه کافی به تجویز و مصرف درست آنتی بیوتیک نداشته باشیم، ممکن است در آینده از سلاح های درمانی تهی شویم.

زالی با بیان اینکه بسیاری از بیماری های نوپدید ریشه در ایران ندارد، تصریح کرد: بیماری های نوپدید باعث پیچیدگی هر چه بیشتر درمان مبتلایان به بیماری های عفونی را فراهم آورده؛ به عنوان مثال با تغییرات شگرفی که در ساختار ویروس آنفلوانزا ایجاد شده، عمدتا درمان بیماران با روش های ارزان تر و ساده تر میسر نیست.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه ویروس آنفلوانزا متناسب با بازه زمانی دچار جهش ژنتیکی می شود، گفت: در فصلی که گذشت پیش بینی می کردیم که 15 درصد مردم در معرض ابتلا به آنفلوانزا قرار بگیرند که خوشبختانه آمار مبتلایان کمتر از پیش بینی ها بود.

زالی ایجاد تمهیدات لازم برای کاهش بار نگرانی ها و هیجانات ناشی از ابتلا به آنفلوانزا در کشور را ضروری دانست و افزود: با مصرف خودسرانه از داروها یا واکسن هم راستا با موج نگرانی از ابتلا به این بیماری، ویروس آنفلوانزا با درهم آمیختگی با مقاومت آنتی بیوتیکی دچار تغییرات جدی می شود.