آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۷۲۵۴
سیاسی
۲

امیر قطر و وزیر خارجه پاکستان در تهران / شیخ تمیم : تنها راه حل تمامی بحران ها را گفت وگو می دانیم

دیپلماسی برای صلح

گروه سیاسی: چند روز بعد از ترور سپهبد قاسم سلیمانی و پاسخ موشکی جمهوری اسلامی ایران به پایگاه نظامی «عین الاسد» امریکا و همزمان با اظهار نگرانی ها بابت تشدید تنش ها در منطقه، دو مقام مهم منطقه ای روز گذشته به ایران سفر کردند؛ امیر قطر و وزیر خارجه پاکستان. شیخ تمیم در حالی روز گذشته با حسن روحانی دیدار کرد که پیش از این و بعد از ترور شهید سلیمانی، وزیر خارجه کشورش نیز راهی ایران شده بود و با رئیس جمهوری و وزیر خارجه کشورمان دیدار و گفت وگو کرده بود. همزمان با این دیدارها در تهران، وزیر خارجه پاکستان نیز در نخستین مرحله سفرش به ایران، صبح دیروز وارد مشهد شد و بنابر گزارش ها، قرار است امروز با ظریف ملاقات کند. نکته قابل تامل تر، آنچنان که المیادین درباره سفر «شاه محمود قریشی» وزیر خارجه پاکستان به ایران خبر داد، آن است که وی بلافاصله بعد از پایان دیدارهایش با مقامات جمهوری اسلامی ایران راهی عربستان سعودی و سپس امریکا می شود. چهارشنبه گذشته «عمران خان» نخست وزیر پاکستان اعلام کرده بود که با هدف پیشبرد تلاش های این کشور برای کمک به تنش زدایی در منطقه از وزیر خارجه خود خواسته تا به ایران سفر کند. وی از «شاه محمود قریشی» خواسته بود تا مقدمات سفر خود به جمهوری اسلامی ایران، عربستان و امریکا را فراهم کند.

علاوه بر این، در طول چند روز گذشته برخی مقامات دیپلماتیک دیگر کشورهای منطقه و حتی اروپایی در تماس هایی با رئیس جمهوری و وزیر خارجه ایران، با اعلام نگرانی های خود بابت افزایش تنش ها میان ایران و امریکا خواستار خویشتنداری دو طرف شده بودند. با این حال تهران همواره اراده خود برای برقراری امنیت و آرامش در منطقه را اعلام کرده و مشخصا طرح صلح هرمز را مطرح کرده است که مبنای آن تقویت همکاری ها و رفع سوء تفاهم ها بین کشورهای حاشیه خلیج فارس است. در پاسخ به نگرانی های برخی کشورهای منطقه که میزبان پایگاه های امریکایی هستند تهران  نیزاعلام کرده مادامی که از این پایگاه ها اقدامی علیه ایران صورت نگیرد، به چشم دشمن به آنها نگاه نمی کند.

حالا با اتفاقات چند روز گذشته، به نظر می رسد کشورهای منطقه هم بیش از پیش به ضرورت رفع برخی سوء تفاهم ها و طرح ابتکارات یا پیشنهادهایی برای کاستن از تنش ها و اختلافات منطقه ای پی برده اند. اگر چه دور از ذهن نیست که بخشی از رایزنی های مقامات حاضر در ایران با روحانی ناظر بر روابط تنش آلود میان ایران و امریکا باشد، اما در این میان بعید نیست پیام هایی از سوی دیگر کشورهای منطقه و مشخصا عربستان سعودی هم رد و بدل شود. با وجود حمله ایران به پایگاه امریکایی در عراق، اما به نظر نمی رسد موضع ایران و بخصوص ابتکارات و پیشنهادهای تهران برای همکاری ها و کاستن از تنش ها بین کشورهای منطقه  تغییر محسوسی یافته باشد. طرح صلح هرمز چند ماهی است که روی میز همسایگان است و قاعدتا تهران هم از ابتکارات دیگر طرف ها در صورتی که تامین کننده منافع منطقه و در راستای تامین امنیت از درون منطقه باشد، استقبال خواهد کرد.

 روابط دوجانبه و منطقه، محور مذاکرات

«شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر» صبح روز گذشته با استقبال رضا اردکانیان، وزیر نیرو در فرودگاه مهرآباد وارد تهران شد و سپس در مجموعه تاریخی فرهنگی سعدآباد، رئیس جمهوری از او به صورت رسمی استقبال کرد. از مذاکرات خصوصی دو طرف خبری مخابره نشد، همچنان که گزارش ها از نشست هیات های دوطرف مشترک هم نشان می دهد که مسائل دوجانبه و منطقه از جمله طرح صلح هرمز، به عنوان راه حل ایران برای رفع تنش های منطقه ای، محورهای اصلی مذاکرات دوطرف بوده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی در نشست مشترک هیات های عالیرتبه ایران و قطر، با بیان اینکه ایران از توسعه بیش از پیش روابط با همسایگان بویژه قطراستقبال می کند، تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا گام های جدیدی در روابط اقتصادی و تجاری دو کشور برداشته شود. رئیس جمهوری، قطر را کشور دوست و برادر توصیف کرد که می تواند پایگاهی برای توسعه روابط و همکاری های تجاری، اقتصادی و دریایی دو کشور باشد. روحانی، کشاورزی، صنعت و هتل سازی، را از ظرفیت های فراوان سرمایه گذاری در ایران دانست که بخش های مختلف مانند فعالان اقتصادی و بخش خصوصی قطر هم می توانند از این فرصت استفاده کرده و با سرمایه گذاری در این پروژه ها، همکاری های مشترک دو کشور را بیش از پیش گسترش دهند.

رئیس جمهوری همچنین با اشاره به آمادگی ایران برای انتقال تجربیات در بخش های گوناگون علم و فناوری، فعالیت های دانش بنیان و خدمات مربوط به بخش های آب و برق، تشکیل کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور برای تسریع در اجرای توافقات را مهم دانست و افزود: همکاری ایران و قطر در زمینه توسعه ثبات و امنیت منطقه بویژه اجرای طرح صلح هرمز بسیار حائز اهمیت است و جمهوری اسلامی ایران از گذشته در مسائل گوناگون منطقه ای و بین المللی با قطر رایزنی و تعامل داشته و امروز می بایست این مناسبات بیش از پیش گسترش پیدا کند. روحانی در پایان اظهارات خود، دعوت امیر قطر برای سفر به این کشور را پذیرفت.

تسهیلات ویژه قطر برای همکاری های اقتصادی

امیر قطر نیز در این نشست با اشاره به برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های دو کشور در آینده نزدیک، از اعضای این کمیسیون خواست که در این نشست موضوعات گوناگون مورد علاقه دو کشور را که می تواند در توسعه، تقویت و تحکیم همه جانبه مناسبات تهران - دوحه تاثیرگذار باشد، دنبال کنند.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی با بیان اینکه باید با تلاش مسئولان روابط دو کشور در بخش های مختلف اقتصادی، تبادل تجاری، گردشگری و سرمایه گذاری مشترک بیش از پیش گسترش پیدا کند، گفت: از همکاری مشترک فعالان اقتصادی و تجار و بازرگانان ایران و قطر استقبال کرده و برای توسعه این همکاری ها تسهیلات ویژه ای در نظر خواهیم گرفت. امیر قطر با بیان اینکه ایران و قطر همواره در تحولات گوناگون منطقه ای و بین المللی در سطوح مختلف با هم رایزنی ها و همکاری های گوناگون داشته اند، گفت: معتقدیم افزایش تنش در منطقه هرگز به نفع کشورهای منطقه و جهان نیست و آنچه از ایران در قبال مسائل منطقه دیدیم همواره حکمت و تدبیر بوده است. شیخ تمیم بن حمد آل ثانی افزود: معتقدیم باید برای حفظ امنیت در این منطقه با جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری تاثیرگذار در منطقه همکاری کنیم و هرگونه همکاری امنیتی در این منطقه بدون حضور ایران ارزشی ندارد.

تداوم رایزنی های دو کشور برای امنیت منطقه

رئیس جمهوری در نشست خبری مشترک که پس از نشست هیات های عالیرتبه برگزار شد، تاکید کرد که دو کشور با توجه به اهمیت امنیت منطقه بویژه امنیت راه های آبی در خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، رایزنی ها و همکاری های بیشتری برای امنیت کل منطقه خواهند داشت.

روحانی با بیان اینکه در سال های اخیر بعد از آنکه برخی کشورها علیه قطر حصر و تحریم به وجود آوردند، اظهار کرد: ایران به وظایف همسایگی و دوستی خود عمل کرد و در کنار قطر بود و همچنان در کنار قطر خواهد ماند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه در چند ماه آینده کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور تشکیل خواهد شد، از تصمیم دو کشور برای برگزاری سالانه و منظم این کمیسیون خبرداد و گفت: امروز توافق کردیم که روابط سیاسی و رفت و آمد مقامات سیاسی و اقتصادی دو کشور بیشتر شود و بتوانیم از همه ظرفیت های خود به نفع دو ملت استفاده کنیم. امیر قطر هم روابط دو کشور را بسیار ویژه توصیف و تاکید کرد: رابطه ما با ایران تاریخی است و اگر چه تحولات بسیاری را طی این سال ها شاهد بوده است، اما همواره کانال ها و راه های ارتباط دو کشور باز بوده اند.

شیخ تمیم اضافه کرد: در اینجا بار دیگر از موضع جمهوری اسلامی ایران در زمانی که ما تحت محاصره قرار گرفتیم و ایران به ملت قطر کمک کرد، تشکر می کنم. ما این کمک ها را به هیچ وجه فراموش نخواهیم کرد.

امیر قطر با بیان اینکه سفرش به ایران در زمان بسیار حساس منطقه انجام شده است، گفت: تنها راه حل تمامی بحران ها را گفت وگو می دانیم و معتقدیم با گفت وگو می توان بحران ها را حل کرد.

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار امیر قطر و هیات همراه: علت وضع نامناسب منطقه فسادانگیزی امریکا و رفقای آن است

حضرت آیت‎الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیشب (یکشنبه) در دیدار شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر و هیات همراه تاکید کردند: شرایط کنونی منطقه بیش از پیش نیازمند تقویت ارتباطات کشورهای منطقه و تاثیر نپذیرفتن از القائات بیگانگان است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری، رهبر انقلاب اسلامی گفتند: جمهوری اسلامی ایران بارها اعلام کرده و آقای رئیس جمهور هم صراحتا گفته است، ایران آماده همکاری‎های نزدیکتر با کشورهای منطقه است. حضرت آیت‎الله خامنه‎ای شرایط کنونی منطقه را نامناسب دانستند و افزودند: علت این وضعیت فسادانگیزی امریکا و رفقای او است و تنها راه مقابله با آن هم تکیه بر همکاری های درون منطقه‎ای است.

ایشان با اشاره به روابط سیاسی خوب ایران و قطر خاطرنشان کردند: روابط اقتصادی دو کشور در سطح روابط سیاسی نیست و باید همکاری های ایران و قطر در زمینه‎های مشترک بیش از پیش گسترش یابد.

رهبر انقلاب اسلامی تاکید کردند: البته برخی ها بخصوص آنهایی که از آن سر دنیا به این منطقه آمده‎اند، تمایل به گسترش همکاری های کشورهای منطقه ندارند ولی این موضوع ربطی به آنها ندارد و کشورها و ملت های منطقه، دیگر چنین تحکم‎ها و دخالت‎هایی را قبول نمی کنند. در این دیدار که آقای روحانی رئیس جمهور نیز حضور داشت شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در سخنانی با ابراز خرسندی فراوان از دیدار با رهبر معظم انقلاب اسلامی شرایط منطقه را دشوار خواند و گفت: ما با صحبت های جنابعالی درخصوص لزوم افزایش همکاری های منطقه ای کاملا موافقیم و معتقدیم باید گفت و گوهای جامع میان کشورهای منطقه برگزار شود. امیرقطر همچنین با اشاره به مذاکرات خود در تهران افزود: قرار بر این شد که کمیسیون مشترک دو کشور، حدود سه ماه دیگر در ایران برگزار شود و امیدواریم روابط اقتصادی ایران و قطر به سطح روابط سیاسی برسد. وی همچنین از کمک ها و حمایت ها و مواضع جمهوری اسلامی ایران در شرایط تحریم قطر، تشکر و قدردانی کرد.