آرشیو دو‌شنبه ۲۳ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۱
جامعه
۱۳
سیستان و بلوچستان

روستاهای سیستان و بلوچستان به زیر آب رفتند

پناه به درخت

گروه اجتماعی: مدارس 12 شهر تعطیل شده است، روستاها تا کمر در آب فرو رفته اند و سیل شهرهای خاش، دلگان و روستاهای حشایه تفتان را محاصره کرده است. زیر آب رفته اند، روستاهای عورکی بازار بزرگ، شکربازار مولوی بازار، حاج جما بازار، حاج آدم بازار در حوزه دشتیاری و نیز روستاهایی در کنارک و روستاهای دیگری که یا به زیر آب رفته اند یا سیل راه ارتباطی با آنها را بریده است.

یکی از مردم سیستان و بلوچستان به ایسنا گفته است که حجم ورود آب چنان بالاست که روستاها به زیر آب رفته اند و مردم از ترس به بالای درخت و منازل و مدارس پناه برده اند: مردم دشتیاری، مردم زرآباد، مردم سیستان و بلوچستان. رسول راشکی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان به ایسنا از مفقودان سیلاب مناطق جنوبی در استان می گوید، از اینکه روز شنبه 5 نفر از ساکنان روستای رادو از توابع دشتیاری چابهار در سیلاب گم شده اند. امداد و نجات پس از جست وجوی 5 ساعته این 5 مغروق را در رودخانه و کانال روستای جماعت زهی پیدا کرده اند و حال دو نفر از آنها وخیم است. اما مغروق رودخانه سرباز جان سالم به در نبرده و دو تیمی که به جست وجوی او رفته اند، توانسته اند جنازه اش را بعد از عملیات دو ساعته پیدا کنند. سرباز آن نقطه ای است که از همان شامگاه شنبه رودخانه های فصلی طغیان کردند و ارتباط شهرستان سرباز را با بندر چابهار قطع کردند و به گفته سلیم کدخدا، فرماندار سرباز در حال حاضر بیش از 200 روستای این شهرستان با مرکز قطع است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان، ایوب کرد اظهار کرده است: بر اثر بارندگی های شدید 20 تا 22 دی ماه جاری در سراسر استان علاوه بر وارد شدن خسارت به زیرساخت های جاده ای و انسداد تعداد معدودی از راه های فرعی، قطع ارتباط روستاهای حاشیه تفتان و اطراف میرجاوه را شاهد بودیم. علاوه بر این عباسعلی ارجمندی، مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان از آسیب به 20 هزار واحد مسکونی در استان سیستان و بلوچستان خبر داده و گفته است: حجم بالای خسارت در بخش های مختلف از جمله کشاورزی، زیرساخت های روستایی و ارتباطات رادیویی تصریح کرد: در حال حاضر ما از نظر اقلام امدادی و زیستی با مشکلات مواجه هستیم و خواهشمندیم مجموعه دستگاه های امدادی کشور به حوزه استان کمک کنند.

دلگان

35 ساعت بارش مستمر و بدون توقف در دلگان بارشی 117 میلی متری را نصیب این شهرستان کرده که از متوسط سالانه آن 4 میلی متر هم بیشتر است. مجتبی شجاعی، فرماندار شهرستان دلگان در گفت وگو با ایرنا عنوان کرده که اطلاع رسانی از طریق رسانه ها، دو روز پیش از وقوع سانحه سبب شده تا حدود 100 خانوار جابه جا و عشایر نیز در نقاط امن روستایی اسکان داده شوند. دلگان کم ارتفاع ترین نقطه سیستان و بلوچستان است و همچون گودالی آب بارندگی های کرمان و شهرستان های همجوار را به خود جذب کرده و حوضچه ای از سیل را تشکیل داده است. این آب به گفته فرمانده شهرستان، محورهای ارتباطی دلگان- ایرانشهر، دلگان-کهلوت، دلگان- چاه هاشم و چند محور روستایی دیگر را بسته است. فرماندار دستور تخریب بولوار ورودی شهر را داده تا آب به سمت رودخانه هدایت شود. علاوه بر آن خطوط تلفن در جلگه چاه هاشم بر اثر بارندگی قطع شده اند.

دشتیاری

قایق راه ارتباط با روستاهای چابهار است. محمد شهلی بر، مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان در گفت وگو با ایرنا از حضور صیادان در این منطقه برای کمک رسانی خبر داده و گفته است که در محاصره کامل سیلاب هستیم و هیچ راه دسترسی به جز قایق برای امدادرسانی نیست. به گفته جمشید سارانی، بخشدار دشتیاری چابهار، رودخانه باهوکلات روستاهای منطقه دلگان ها شامل «نکوچ، چیلسر باهو، دور و کلرایی» را در معرض محاصره قرار داده و راه ریمدان از پل سنگان به دلیل طغیان رودخانه بسته شده و سیل به طرف نوبندیان و دیزی و هلگداری ها سرازیر است. علاوه بر این پل گرگروک دشتیاری به زیر آب رفته و راه اصلی چابهار به راسک و روستاهای دهستان باهوکلات کاملا بسته شده است. رحمدل بامری، فرمانده چابهار نیز در گفت وگو با ایرنا اشاره کرده است: سرریز شدن آب سد زیردان در بالادست دشتیاری و پلان و حجم بالای سیلاب رودخانه کاجو به واحدهای مسکونی و اراضی کشاورزی پایین دست خسارت های سنگینی وارد کرده است. به گفته بامری، آب سرریز شده از جاده در محدوده نوبندیان به راه ترانزیتی چابهار- سرباز در بیش از 10 نقطه خسارت جدی وارد کرده و این راه فعلا بسته است و برای امدادرسانی و رسیدن به روستاها از امروز ظهر بالگرد اعزام شده و در حال توزیع کمک به مردم است اما این امدارسانی مورد قبول نیست. فرمانده چابهار نیز به هماهنگ با اداره کل شیلات سیستان و بلوچستان از آمادگی 32 فروند قایق خبر داده و گفته است: در 24 ساعت گذشته بیش از 107 میلی متر باران در حوزه دشتیاری و 85 میلی متر در چابهار باریده است و بیشتر مشکلات با سرریز شدن آب سدهای زیردان و پیشین بوده که براساس اعلام اداره امور آب بیش از 500 میلیون مترمکعب آب سرریز و به حوزه روستاهای دشتیاری و پلان رسیده و به واحدهای مسکونی مردم و زمین های کشاورزی و زیرساخت ها خسارت جدی وارد کرده است. بامری گفت: این سیلاب به بیش از 3 هزار هکتار اراضی کشاورزی خسارت سنگین وارد و تخریب جاده های روستایی مشکلات زیادی را برای مردم و خدمات رسانی ایجاد کرده است.