آرشیو یک‌شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۵
استارتاپ
۸

اخبار نوآوری

برگزاری افتتاحیه اولین کریدور کارآفرینی داده باز ایران

افتتاحیه اولین کریدور کارآفرینی داده باز ایران به همت «مرکز نوآوری باز کاوستان» دانشگاه علم و صنعت ایران و همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دانشگاه علم و صنعت ایران روز سه شنبه، دهم دی، برگزار شد. در این رویداد، یافتن پاسخ برای یک مسئله مرتبط با هدفمندی یارانه ها به عنوان یک مسئله ملی با استفاده از روش «نوآوری باز» به مسابقه گذاشته شد. در فراخوان اعلام شده در این رویداد از همه علاقه مندان دعوت شد تا با شرکت در دوره توانمندسازی که در بهمن ماه برگزار می شود، نسبت به ارائه پاسخ برای این مسئله ملی به رقابت بپردازند. تیم های برگزیده نیز از جوایز نقدی و امکان همکاری با نهادهای مرتبط برخوردار می شوند. این رویداد را شاید بتوان اولین نمونه از حکمرانی باز در ایران نامید.

به اشتراک گذاشتن داده برای حل مسئله ای خاص، در ادبیات تخصصی با نام «داده باز» شناخته می شود که رعایت مسائل امنیتی داده ها در آن از اهمیت خاصی برخوردار است. در حکمرانی باز از عموم مردم دعوت می شود تا با ایفای نقش در یافتن پاسخ برای مسائل ملی، ضمن بهره مندشدن از امتیازات و جوایز در روند حکمرانی به صورت واقعی و نه نمادین مشارکت کنند. سیاست «کریدور کارآفرینی داده باز» درواقع یک بستر برای توانمندسازی و سپس حل مسائل با استفاده از داده در دسترس قرارگرفته مرتبط با مسئله است که شرکت و نقش آفرینی در آن آزاد و بدون محدودیت برای عموم است. استفاده از این روش می تواند نقشی جدی در تحقق و نهادینه سازی مردم سالاری دینی در ارکان حاکمیتی کشور داشته باشد.

 
افزایش رقابت در بازار درخواست اینترنتی غذا!

هنوز از ادغام ریحون در چیلیوری، دو رقیب مهم در میان اپلیکیشن های خرید اینترنتی غذا، مدت زیادی نمی گذرد که حالا خبر از سرمایه گذاری دیجی کالا  در چیلیوری منتشر شده است. با این سرمایه گذاری، اسنپ فود رقیب سرسختی پیدا کرده و از این پس شاهد رقابت تنگاتنگی میان آنها خواهیم بود. رقابت دو برند بزرگ استارتاپی کشور که تاکنون بستر مشترک و مستقیمی برای رقابت نداشتند، اکنون وارد فاز جدیدی شده است که می تواند نتایج دیدنی و آموختنی داشته باشد.

 
تداوم جنگ اقتصادی چین و آمریکا در بستر نوآوری

با رشد و بالندگی زیرساخت های چینی در سالیان گذشته، رقابت میان آمریکا و چین به اوج خود رسیده است. اکنون چین به دنبال آن است که برای تمام برندهای آمریکایی جایگزین مناسب ارائه داده و گوی رقابت را از حریف دیرینه خود برباید.

1- سبقت موتور جست وجوی چینی بایدو از گوگل: مدل پردازش زبان طبیعی به کاررفته در موتور جست وجوی چینی بایدو، توانست مدل های به کاررفته در گوگل و مایکروسافت را پشت سر گذاشته و رکوردی جدید از خود در ارزیابی درک زبان عمومی بر جای بگذارد. موتور بایدو در چین محبوبیت بالایی دارد و پس از خروج گوگل از چین در 2010، 70 درصد از جست وجوها را به خود اختصاص داده است.

2- GPS چینی!: چین اعلام کرده است تا اوایل تابستان سال آینده سیستم موقعیت یاب جهانی خود را تکمیل خواهد کرد. شبکه ماهواره ای بایده که Big Dipper یا دب اکبر نام گذاری شده است، اولین سرویسی است که سیستم موقعیت یاب نیروی هوایی آمریکا؛ یعنی GPS، را به چالش می کشد و پیش بینی می شود میلیون ها کاربر در سراسر دنیا به استفاده از آن ترغیب شوند.

 
بازگشت دوباره «بیدود»

حسین قاسمی، مدیرعامل بیدود، با اعلام تغییراتی در مدل کسب وکاری بیدود، از بازگشت دوباره آن در سطح خیابان های پایتخت خبر داد. بیدود اولین سامانه دوچرخه اشتراکی است که به کاربر خود امکان آن را می دهد تا از دوچرخه اشتراکی با ترکیب نوآوری و فناوری اینترنت اشیا استفاده کرده و سفرهای شهری خود را با سهولت انجام دهد. شما با گوشی هوشمند خود می توانید قفل یکی از این دوچرخه ها را باز کرده و پس از رسیدن به مقصد دوباره آن را قفل کنید تا نفر بعدی از آن استفاده کند!