آرشیو دو‌شنبه ۱۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۶
دیپلماسی
۱۵

واکنش به تهدید ترامپ درباره هدف گرفتن 52 نقطه به تلافی 52 آمریکایی

جنایت جنگی است

بعد از ترور مقامات نظامی ایران و عراق و نقض حقوق دولت قانونی بغداد، رئیس جمهور آمریکا به تهدید به جنایت جنگی نیز رسید. دونالد ترامپ، در توییتر ضمن تهدید ایران درباره واکنش احتمالی نظامی علیه ایالات متحده در واکنش به ترور سپهبد سلیمانی و همراهانش در بغداد مدعی شد 52 نقطه از ایران را برای هدف گرفتن در نظر گرفته است که شامل اماکن دارای اهمیت فرهنگی در ایران نیز می شود. ترامپ نوشت: «اگر ایران هر یک از آمریکایی ها یا دارایی های آن را مورد هدف قرار دهد، ما 52 نقطه در ایران را هدف قرار می دهیم». ترامپ مدعی شد که این اقدام به تلافی 52 آمریکایی خواهد بود که سال ها پیش ایرانی ها گروگان گرفته بودند. ترامپ تهدید کرد که اماکنی را هدف قرار خواهد داد که از نظر «فرهنگی» برای ایران اهمیت دارد و این کار را به سرعت و سخت انجام خواهد داد.

وزیر خارجه ایران، محمدجواد ظریف، در واکنش به این موضع گیری ترامپ، در رشته توییتی نوشت: «دونالد ترامپ که با ترورهای بزدلانه روز جمعه، مرتکب نقض شدید قوانین بین المللی شده است، بار دیگر تهدید به ارتکاب نقض جدید «هنجار بنیادین» کرده است». به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امورخارجه، ظریف تاکید کرد: «هدف گرفتن اماکن فرهنگی یک جنایت جنگی است؛ خواه با ضربه یا فریاد. پایان حضور شرورانه آمریکا در غرب آسیا آغاز شده است». او اظهار کرد: «آنهایی که خود را به شکل دیپلمات درآورده اند و آنهایی که به صورت بی شرمانه نشسته اند تا اهداف فرهنگی و غیرنظامی ایران را شناسایی کنند، حتی زحمت بازکردن فرهنگ لغات حقوقی را به خود نداده اند». وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: «هنجار بنیادین، به هنجارهای مقرر در حقوق بین الملل اشاره دارد یعنی خطوط قرمز بین المللی». ظریف با کنایه ای به ادبیات رئیس جمهوری آمریکا نوشت: «این یک «نه، نه» بزرگ است». ظریف تاکید کرد: «یادآوری برای آنانی که توهم تقلید از جنایات جنگی داعش با هدف قراردادن میراث فرهنگی ما را دارند، طی چند هزار سال تاریخ، وحشی ها آمده اند و شهرهای ما را تخریب کرده اند، بناهای مهم را با خاک یکسان کرده اند و کتابخانه های ما را سوزانده اند. اکنون آنها کجا هستند؟ ولی ما همچنان با سربلندی اینجا هستیم».

ظریف روز قبل از آن نیز در توییتی در واکنش به مواضع همتای آمریکایی خود و با انتشار تصاویر جمعیت عراقیان سوگوار ترور سپهبد سلیمانی، ابومهدی المهندس و همراهانشان نوشته بود: «24 ساعت پیش، آن دلقک گستاخ - که نقاب دیپلمات به چهره دارد- ادعا کرد که مردم در شهرهای عراق در حال پایکوبی هستند. امروز، صدها هزار نفر از برادران و خواهران سرافراز در سرتاسر عراق به او پاسخ دادند. پایان حضور شرارت بار ایالات متحده در غرب آسیا آغاز شده است». صحبت های ترامپ درباره حمله به مراکز فرهنگی در ایران به عنوان کشوری که محل بسیاری از اماکن تاریخی و میراث جهانی است، از سوی بسیاری، از جمله اعضای کنگره ایالات متحده به عنوان تهدید صریح به ارتکاب جنایت جنگی محکوم شده است.

این تهدید ترامپ در حالی مطرح می شود که ایران هنوز واکنش مستقیم خود به ترور سپهبد سلیمانی را مشخص نکرده است. گزارش ها حاکی است در روزهای پس از این حمله تروریستی، نهادهای امنیتی و انتظامی ایالات متحده و نیز سفارتخانه های این کشور در حال تقویت آمادگی های امنیتی خود هستند. رویترز گزارش داد به جز گزینه های رسمی نظامی و نیز اقدامات نظامی در آب های جنوب ایران، احتمال حمله سایبری به زیرساخت های ایالات متحده نیز مطرح است. برخی شهرهای بزرگ نیز آماده تهدیدهای امنیتی هستند. بیل دیبلازیو، شهردار نیویورک در این باره گفته است که سطح تهدید امنیتی علیه شهرش در طول یک شب چندین بار تغییر کرده است.

  احضار دوباره سفیر سوئیس به وزارت خارجه

در این میان، سفیر سوئیس به عنوان کشور حافظ منافع ایالات متحده در ایران که پس از حمله آمریکا در عراق، دو بار به وزارت خارجه رفته و پیام هایی بین ایران و آمریکا ردوبدل کرده بود، برای بار سوم نیز احضار و اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به اظهارات تهدیدآمیز و ناقض قوانین و هنجارهای بنیادین بین المللی به او ابلاغ شد. به گزارش اداره کل اطلاع رسانی و امور سخنگویی وزارت امور خارجه، سیدعباس عراقچی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه، در این احضار به سفیر سوئیس گفت اظهارات خصمانه رئیس جمهور آمریکا طبق قواعد و قوانین بین المللی مصداق بارز جنایت جنگی است. عراقچی خاطرنشان کرد: «اظهارات خصمانه، تهدیدآمیز و غیرهنجاری رئیس جمهور آمریکا به هیچ وجه قابل پذیرش نیست و در نقض کامل قوانین بین الملل قرار دارد». او با اشاره به تهدید رئیس جمهور آمریکا درباره حمله به مراکز فرهنگی گفت: «چنین تهدیدی یادآور هجوم قوم مغول یا اقدامات گروه های تروریستی و جنایتکار در تخریب اماکن فرهنگی و تاریخی است که طبق قواعد و قوانین بین المللی مصداق بارز «جنایت جنگی» محسوب می شود». عراقچی گفت: «جمهوری اسلامی ایران زیر بار هیچ تهدید یا ارعابی نخواهد رفت و قاطعانه آماده پاسخ گویی به هر تهدید یا اقدام علیه امنیت و تمامیت ارضی خود است». معاون سیاسی وزیر امور خارجه خاطرنشان کرد: «تاریخ نشان داده است که ملت ایران هر تجاوزکننده ای را به شدت پشیمان خواهند کرد». او افزود: «بر اساس خواست دولت و ملت ایران، جمهوری اسلامی علاوه بر تمامی اقدامات سیاسی و حقوقی، حق مسلم خود در واکنش به ترور سردار شهید قاسم سلیمانی را در زمان و مکانی که خود صلاح خواهد دانست، محفوظ می داند». سفیر سوئیس اعلام کرد مراتب را در اسرع وقت به مقامات دولت آمریکا منتقل خواهد کرد.

  نارضایتی رئیس مجلس آمریکا از گزارش دولت

دولت ترامپ که برخلاف قانون و روال ساختار حکومت ایالات متحده، بدون هماهنگی با کنگره اقدام به حمله در خاک عراق کرده بود، گزارشی را که طبق قانون پس از حمله باید به کنگره ارائه می داد، تحویل داده است، اما نانسی پلوسی، رئیس دموکرات مجلس نمایندگان، گزارش بهتری می خواهد. پلوسی با انتشار بیانیه ای این گزارش را مبهم خواند. او در این باره در توییتر نوشت: «گزارش طبقه بندی شده رئیس جمهور ترامپ درباره «قانون اختیارات جنگی» بیش از آنکه به سوالات درباره زمان، روش و دلیل تصمیم برای خصومت ورزی علیه ایران پاسخ بدهد، سوالات بیشتری ایجاد می کند». در بیانیه پلوسی آمده است: «تصمیم بسیار غیرمعمول [دولت] برای طبقه بندی کردن این سند به بسیاری از نگرانی های ما اضافه کرده و حاکی از آن است که کنگره و مردم آمریکا در مورد امنیت ملی ما در بی خبری نگه داشته می شوند». او افزود: «اقدام نظامی تحریک آمیز، تنش زا و نامتناسب دولت ترامپ همچنان نیروهای مسلح، دیپلمات ها و شهروندان آمریکایی و متحدان ما را به مخاطره می اندازد». پلوسی در ادامه بیانیه خود نوشت: «آغاز خصومت ها بدون کسب «مجوز به کارگیری نیروی نظامی» علیه ایران، بدون مشورت با کنگره و بدون ارائه یک راهبرد روشن و مشروع به کنگره یا عموم مردم انجام شد». او همچنین اعلام کرد: «من به عنوان رئیس مجلس نمایندگان بار دیگر تاکید می کنم که دولت یک گزارش توجیهی جامع و فوری درباره اقدام نظامی مرتبط با ایران و گام های مورد نظر بعدی به کنگره ارائه دهد. دولت باید با کنگره برای پیشبرد یک راهبرد تنش زای توام با حسن نیت همکاری کند تا از خشونت بیشتر جلوگیری شود».