آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
ورزشی
۹

سرپرست کاروان ایران در المپیک 2020 اعلام کرد: پیش بینی کسب حداکثر 70 سهمیه را داریم کشتی، تکواندو و کاراته می توانند مدال آور باشند

سرویس ورزشی: سرپرست کاروان ایران در المپیک 2020 معتقد است که سه رشته کشتی، تکواندو و کاراته شانس بیشتری برای کسب مدال در بازی های توکیو دارند.

نصرالله سجادی در تازه ترین صحبت های خود در واکنش به اینکه پیش بینی کمیته ملی المپیک کسب چند سهمیه برای توکیو 2020 است، اظهار داشت: پیش بینی این بوده که نزدیک 60 تا حداکثر 70 نفر سهمیه بگیریم. الان تا اندازه ای موفق شده ایم و هنوز وقت داریم. شما می دانید برای اولین بار بعد از انقلاب است که دو رشته تیمی ما سهمیه می گیرند. البته قبل از انقلاب قهرمان بازی های آسیایی به المپیک می رفت و رقابت ها به این صورت فشرده نبود البته قصد این را ندارم که ارزش آنها را پایین بیاورم.

سجادی درباره اینکه برخی کشورها پیش بینی مدال های خود را کردند اما چرا ایران در این زمینه صحبت نکرده است؟ بیان کرد: تعداد کشورهایی که پیش بینی مدال کردند زیاد نیست. 206 کشور در المپیک شرکت می کنند و حدود 80 کشور مدال آور هستند. فدراسیون های ما هم پیش بینی هایی کردند اما الان نمی شود اعلام کرد. مثلا در کشتی همیشه مدال آوردیم و این دوره هم باید مدال بیاوریم. در کشتی از 12 سهمیه تعدادی را کسب کردیم و حتما 7 نفر دیگر هم کسب سهمیه می کنند. اجازه بدهید ابتدا کسب سهمیه انجام شود. کشورهایی که پیش بینی می کنند 90 درصد سهمیه های خود را گرفته اند. کشور ما هم می تواند پیش بینی کند چون به خوبی از شرایط بازی ها و رقبا آشنا هستیم اما باید تکلیف سهمیه ها مشخص شود. هنوز کاراته، شمشیربازی، قایقرانی و بوکس کسب سهمیه هایشان مانده است. پیش بینی داریم که در رشته های کشتی آزاد و فرنگی، کاراته و تکواندو مدال بگیریم و شانس بیشتری دارند.

توجه به ورزش بانوان

او در مورد تعیین معاونان کاروان اعزامی گفت: وقتی تعداد ورزشکار، کادر فنی، پزشکی و اجرایی مشخص شود، معاونان را هم تعیین می کنیم.

سجادی درخصوص حضور بانوان در رویدادهای ورزشی نیز عنوان داشت: در این سال ها به حوزه ورزش بانوان در سطح بین المللی توجه شده است. جهان در رویدادهای قاره ای و المپیک دوره های خوبی را در بخش بانوان نداشته است. در سال 1900 در پاریس 2/2 درصد ورزشکاران زن بودند و تا اواخر قرن بیستم به چهل درصد رسید برخی فکر می کنند ما چون محدود هستیم زنان فعال نیستند اما اینگونه نیست.

او افزود: در سطح کمیته بین المللی المپیک فعالیت های زیادی برای حضور زنان انجام شده است . در المپیک 1964 اولین حضور بانوان ایران در دوومیدانی و ژیمناستیک را داشتیم که سه بانو شرکت کردند. 1968 و 1972 نیز زنان ما غایب بودند. المپیک 1976 تیم شمشیربازی زنان ایران حضور داشت. تا المپیک 2016 جمعا 8 دوره، 33 ورزشکار زن در رشته های دوومیدانی، ژیمناستیک، شمشیر بازی، تیراندازی، تکواندو، تنیس روی میز، تکواندو و قایقرانی داشتیم.

سرپرست کاروان ورزش ایران در المپیک در واکنش به اینکه زنان می توانند به عنوان سرپرست کاروان ورزشی به رویدادهای ورزشی اعزام شوند گفت: در آینده می توانند. الان که من هستم اما اعتقاد دارم که زنان می توانند به عنوان سرپرست کاروان باشند.

شانس تیم فوتبال کم است

سجادی در رابطه با طراحی لباس کاروان ایران برای المپیک توکیو گفت: تا جایی که اطلاع دارم انتخابات انجام شده و از بین مجموعه طرح ها و کارها، 12 مجموعه انتخاب شده است و به کمیته ملی المپیک پیشنهاد شده است. در جلسه ستاد عالی بازی ها هم صحبت شد و قرار شده تا دوباره در این مورد صحبت کنیم. مشکلی وجود ندارد طرح ها آماده هستند و فقط باید انتخاب کنیم.

دبیر اسبق کمیته ملی المپیک در مورد شرایط تیم ملی فوتبال امید و شانس کم آنها در کسب سهمیه المپیک گفت: در ستاد در این باره صحبتی نشده است. وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال باید شرایط را بررسی کنند. ما در مسائل فنی دخالت نمی کنیم و فقط حمایت می کنیم. فعلا مسابقات تمام نشده اما شانس شان خیلی کم است.