آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
اخبار کشور
۱۱

بازی استعفا پس از سقوط هواپیما به جای حل مشکلات شهر

اگر مدعی صداقت هستید نحوه ورود به لیست شورای شهر را شفاف کنید

سرویس اجتماعی: در روزهای گذشته با مشخص شدن علت سقوط هواپیمای اوکراینی که منجر به جانباختن تعدادی از هموطنانمان شد، برخی چهره ها مواضع و ژست هایی از خود بروز دادند که جای تامل دارد.

پس از سقوط هواپیمای اوکراینی و شهادت تعدادی از هموطنانمان بر اثر خطای پدافند داخلی، واکنش های مختلفی از سوی چهره های سیاسی و اجتماعی و... در فضای مجازی و حقیقی مطرح شد.

عده ای فرصت را غنیمت شمرده و به طور ناجوانمردانه سعی در زیر سوال بردن خدمات سپاه کردند. عده ای از سلبریتی ها اعم از بازیگران و کارگردانان سینما، مجریان صدا و سیما نیز ژست تحریم جشنواره و تلویزیون و... را به بهانه تاخیر در بیان علت سانحه هوایی و به تعبیر آنها بی صداقتی مسئولان از خود بروز دادند. این رفتارهای زننده در حالی صادر شده بود که پس از گذشت چند روز از حادثه سقوط هواپیما و با پذیرش مسئولیت این خطای انسانی از سوی سپاه، این افراد تازه از خواب بیدار شده و موجی از تسلیت گویی و «ایران تسلیت» به راه انداخته اند. در حالی که مردم از همان لحظه اول، فارغ از علت حادثه داغدار فرزندان این سرزمین بودند.

از موارد مختلف این موضوع که بگذریم، واکنش برخی اعضای شورای شهر تهران نیز به این موضوع قابل توجه است. از جمله بهاره آروین عضو شورای شهر تهران که با انتشار متنی نوشت: «دو سال قبل که با رای شما به شورای شهر تهران راه پیدا کردم، آرزوهای بزرگی داشتم که بتوانم برای زندگی بهتر شما تلاش کنم. اما هر روز که می گذرد، ناامیدتر می شوم از اینکه بتوان در ساختار موجود قدمی برای کاهش رنج شهروندان برداشت. بر این باور بودم و هستم که شفاف بودن و شفاف عمل کردن، یکی از اصلی ترین راه های کاهش فساد است. اما دریغ که امروز در ساختاری غرق در فساد سیستماتیک، با منظره ای تکان دهنده از دروغ و پنهان کاری و مسئولیت ناپذیری روبه رو شده ایم که با سازوکار موجود، هیچ امیدی به اصلاحش نداریم.

امیدوارم مسئولان امر، محض رضای خدا، یک بار هم که شده مسئولانه رفتار کنند و تصمیمی شجاعانه برای خروج کشور از چرخه بی پایان دروغ و فساد و ناکارآمدی بگیرند. شاید یک تصمیم تاریخی خودخواسته برای تغییرات بنیادی، مصداق چنین رفتار مسئولانه ای باشد.هنوز نمی دانم که استعفای شخصی، آیا می تواند به نتیجه ای منجر شود یا لااقل به معنای اقدام مسئولانه از موضع منتخب مردم تلقی شود یا خیر. هنوز باید فکر کنم، ولی اگر به چنین نتیجه ای رسیدم، پیشاپیش عذرخواه مردم این شهر غم زده خواهم بود.»

اظهارات این خانم شورانشین در حالی است که به نظر وی و همکارانش باید با همان صداقت و شفافیت ادعایی پاسخگوی عملکرد خود باشند.

نمایش استعفا به بهانه نبود صداقت و عذر تراشی برای کم کاری به جا مانده از دو سال فعالیت شورای فعلی در حالی است که مردم می دانند اگر کسی یا گروهی واقعا توانایی و قصد انجام وظیفه و خدمت به مردم را داشته باشد بهانه هایی که این خانم عضو شورا مطرح کرده خنده دار می نماید.

جدای از اینکه مردم از یک عضو شورای شهر انجام وظیفه و تلاش برای حل مشکلات شهر از جمله، رفع آلودگی هوا، حل مشکلات حمل ونقل عمومی و... را دارند نه نظریه پردازی درباره علت سقوط هواپیما و نمایش استعفا به بهانه یک سانحه هوایی هر چند دلخراش، بهتر است بهاره آروین و همکاران وی که با استفاده از شانتاژ «تکرار می کنم» و حضور پر سر و صدا در لیستی که هنوز ابهامات زیادی از جمله شرط پرداخت هزینه های کلان برای قرار گرفتن در آن مطرح است، به قول خود با شفافیت و صداقتی که ادعای آن را دارند، بگویند چطور در لیست انتخاباتی اصلاح طلبان برای شورای شهر قرار گرفته و توفیق حضور در شورای شهر تهران را پیدا کرده اند؟

این عضو شورایی که باید در دو سال گذشته به صورت بی وقفه وقت خود را صرف حل مشکلات عدیده پایتخت از جمله مسائل فرهنگی، ترافیکی، آلودگی هوا و... می نمود اما خود معترف است که در تحقق این آرزوها ناتوان بوده است، چطور می تواند مسئولان کشوری و لشکری را به «دروغ، فساد و ناکارآمدی» متهم نماید؟

به نظر می رسد این عضو شورای شهر با اطمینان از اینکه با توجه به کارنامه نه چندان مناسب شورا، وی و همکارانش در شورای بعدی جایی ندارند، دست پیش گرفته و با زیر سوال بردن صداقت نظام تهدید به استعفا کرده است، درست مانند روشی که برخی از مجریان و بازیگران بدون مخاطب در اجرای «نمایش خداحافظی از سینما و تلویزیون» به راه انداخته اند.

هرچند بنابر اعلام محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران هنوز این استعفا عملی نشده و البته می شود پیش بینی کرد بیشتر یک ژست و نمایش است تا واقعیت، اما باید منتظر ماند و دید در صورت عملی شدن استعفا بعد از رفتن ایشان چه لطمه ای بر پیکره مدیریت شهری وارد می شود؟