آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
بانک و بیمه
۱۲

خبر

واحدهای مسکونی و تجاری در کشور بیمه می شوند

ایرنا : رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: تمام واحدهای مسکونی و تجاری روستاها و شهرها در سال 99 تحت پوشش بیمه پایه برای حوادث طبیعی قرار می گیرند.

غلامرضا سلیمانی روز سه شنبه در دهمین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران با اشاره به صندوق بیمه خسارت حوادث طبیعی افزود: در کشورهای جهان همچون آمریکا که حادثه خیز است، صندوق هایی تاسیس کرده اند. ما در ایران این چارچوب را تنظیم کرده ایم و مجلس آن را تصویب کرده است. وی گفت: با توجه به اینکه کشور ما در منطقه حادثه خیزی قرار دارد و واحدهای تجاری و مسکونی تحت ریسک هستند. برای این منظور تاسیس صندوق بیمه خسارت حوادث طبیعی در دولت تصویب شده است. سلیمانی ادامه داد: این طرح برای تایید نهایی به شورای نگهبان فرستاده شده و تا قبل از پایان سال 99 مصوبه شورای نگهبان و مجلس را خواهیم داشت. بنابراین سال 99 این بیمه اجرایی می شود.این مقام مسوول با بیان اینکه این نوع بیمه، بیمه ای پایه برای ساختمان است، افزود: تمام واحدهای مسکونی روستاها و شهرها تحت پوشش بیمه پایه برای حوادث طبیعی قرار می گیرند. سلیمانی ادامه داد: در این مرحله برای کلیه واحدهای مسکونی سقف 30 میلیون تومان پرداختی از طرف صندوق و شرکت های بیمه ای در نظر گرفتیم. وی ادامه داد: یعنی با پرداخت 120 هزار تومان برای هر سال که 60 هزار تومان توسط دولت و 60 هزار تومان توسط مردم پرداخت می شود و در مقابل 30 میلیون تومان در مقابل حوادث بیمه می شود. وی با بیان اینکه بیمه به عنوان یکی از ارکان مثلث نهاد مالی بانک و بورس می تواند اثر مثبتی در فضای کسب و کار کشور داشته باشد، افزود: اساسنامه مرکز ملی ریسک که نهادی کاملا خصوصی است، تدوین شده که تاسیس آن، اقدام مثبتی برای کشور خواهد بود. سلیمانی بیمه را مدل ریسک خواند و افزود: مدل ریسک در همه فضاهای کسب و کار وجود دارد. امسال مصوبه ای داشتیم که مرکز ملی ریسک در کشور ایجاد کنیم، چرا که بیمه متولی اصلی ریسک به شمار می رود. رئیس کل بیمه مرکزی با بیان اینکه عمده شرکت های بیمه ای خصوصی هستند، تصریح کرد: از میان 32 شرکت بیمه ای تنها شرکت بیمه ایران دولتی و 31 شرکت دیگر خصوصی هستند است. اصلاح ساختار بیمه و حذف تعرفه ها نیز به خصوصی سازی صنعت بیمه کمک می کند. وی صنعت بیمه ایران را محدود و کوچک عنوان کرد و گفت: یکی از بزرگترین ویژگی های بیمه، جمع آوری پول های خرد مردم است و به همین دلیل وقتی می خواهند نقدینگی بازار را جمع کنند، از پول های خرد مردم برای انجام کارهای بزرگ استفاده می کنند. سلیمانی تصریح کرد: معمولا شرکت های بیمه ای، بانک درست می کنند؛ چون آنها ابتدا پول می گیرند که این فرصتی برای سرمایه گذاری است. تفاوت سرمایه گذاری بیمه این است که بنگاه داری نمی کند، بلکه در بازار سهام و سپرده های بانکی به عنوان سهامدار زیر 10 درصد سرمایه گذاری می کند تا هر زمان خسارت اتفاق افتاد بتواند از آن استفاده کند.

صعود جهانی دلار از سر گرفته شد

شاخص دلار پس از افت محسوس دیروز مجددا صعودی شد. به گزارش «ایسنا» به نقل از رویترز، انتظار می رود تا سرانجام پس از هفده ماه جنگ تجاری، دو اقتصاد بزرگ جهان تا پایان این هفته بر سر امضای فاز نخست توافق تجاری به یک جمع بندی واحد برسند.

قرار است تا نخست وزیر چین برای این کار راهی واشنگتن شود و استیون منوچین، وزیر خزانه داری آمریکا از گفت وگوی خود با طرف چینی خبر داده است. با این حال در منطقه خاورمیانه اگرچه از شدت تنش ها به میزان قابل توجهی کاسته شده است اما برخی ریسک ها هنوز به قوت خود باقی مانده اند. شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن در دیدار با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی بر مصمم بودن کشورش به ارسال نیروی نظامی به خلیج فارس تاکید کرده و پارلمان ژاپن نیز با اختصاص بودجه برای تامین مالی این کار موافقت کرده است. آدام کول، تحلیلگر بازار در موسسه «آر بی سی کپیتال مارکتس» گفت: با کاهش تنش ها در نقاط مختلف اکنون معامله گران آهسته آهسته در حال ثبت سفارش های خرید جدید هستند.

شاخص دلار که نرخ برابری آن در مقابل سبدی از ارزهای جهانی را اندازه می گیرد، در معاملات امروز با افزایش 1/ 0 درصدی نسبت به روز قبل و در سطح 07/ 97 واحد بسته شد. نرخ برابری هر فرانک سوئیس معادل 0297/ 1 دلار اعلام شد. روابط آمریکا با اروپا نیز بر سر مسائل تجاری کماکان متشنج است و پس از تحریم پروژه انتقال گاز روسیه به آلمان توسط آمریکا، تنش ها بین متحدان دو سوی اقیانوس اطلس شدت گرفته و آلمان از کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواسته است با هم یک سپر دفاعی در برابر تحریم ها تشکیل دهند. از سوی دیگر نیز فرانسه آمریکا را تهدید کرده است که در صورت عملی شدن افزایش تعرفه ها، پرونده را به سازمان تجارت جهانی خواهد بود. برونو لو مر، وزیر دارایی فرانسه با غیرمنطقی خواندن مواضع آمریکا خواهان بازگشت به میز مذاکره شده است.