آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۲۲۳۸۲
صفحه آخر (جهان)
۱۲

در نشست سه جانبه ترکیه، سوریه و روسیه مطرح شد: دمشق: ترکیه فورا از خاک ما عقب نشینی کند

فرستاده دولت دمشق در نشست سه جانبه مسکو، خواستار عقب نشینی فوری نیروهای ترکیه از سوریه و احترام به استقلال و تمامیت ارضی این کشور شد.

مسکو روز دوشنبه میزبان برگزاری مذاکرات سه جانبه نمایندگان سوریه، روسیه و ترکیه بوده است. در این نشست،«علی مملوک» رئیس شورای امنیت ملی سوریه، خطاب به «هاکان فیدان» رئیس سازمان اطلاعات ترکیه، اعلام کرد که آنکارا باید به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی سوریه احترام بگذارد و تظامیان ترکیه را فورا از خاک سوریه خارج کند.

فرستاده سوریه همچنین، خواستار وفاداری ترکیه به تعهدات مفاد توافقنامه «سوچی» درباره استان«ادلب»، خصوصا بند مربوط به لزوم خروج تروریست ها از این استان و بازگشایی جاده حلب-لاذقیه و حلب- حماه شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، مملوک گفت: «دولت سوریه مصمم به ادامه مبارزه با تروریسم و آزادسازی کامل ادلب است».

چندی پیش هم «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه، بر لزوم توقف تجاوزات ترکیه به خاک سوریه و خروج همه نیروهای ترکیه ، و دیگر کشورهای غربی از کشورش تاکید کرده و گفته بود که این نیروها، اشغالگر هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اخیرا «ولید المعلم» وزیر خارجه سوریه، گفته بود که پیش از این نیز دیدارهای متعددی میان فرستادگان امنیتی سوریه و ترکیه ، با نظارت روسیه، برگزار شده است، ولی این دیدارها، علنی نبوده است.

بدون شک، رسانه ای شدن دیدار سه جانبه در مسکو، تحولی جدید، مهم و چشمگیر است.

طی هفته های اخیر، جبهه شمالی سوریه دستخوش تغییرات بزرگی شده است، که آغاز دور جدیدی از تحولات بیشتر و سیطره ارتش سوریه بر حومه های حلب و ادلب را نشان می دهد.

تهدید تازه اردوغان

«رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه، یک روز پس از نشست سه جانبه ترکیه ، سوریه و روسیه در مسکو، دمشق را به اقدام نظامی تهدید کرد!

اردوغان دیروز به بهانه حرکت موج بزرگی از آوارگان سوری به سمت مرزهای ترکیه، دولت سوریه را تهدید کرد در صورت متوقف نکردن عملیات در استان ادلب، اقدام نظامی می کند.

اردوغان گفت: «امیدواریم [توافق] آتش بس در ادلب پایدار بماند. ما مصمم هستیم مانع هر حمله ای توسط رژیم [بشار] اسد [رئیس جمهور سوریه] به ادلب شویم».

ادلب تنها استان سوریه است که کنترل بخش اعظم آن در اختیار گروه های مسلح تروریستی و همچنین گروه های مسلح نزدیک به ترکیه قرار دارد. ارتش سوریه تاکنون بخشی از جنوب و شرق این استان را که مشمول توافق «کاهش تنش» است، از کنترل تروریست ها خارج کرده است.

اردوغان با تهدید به اقدام نظامی علیه دولت مشروع سوریه، ادامه داد: «400 هزار سوری از ادلب آواره شده اند و باید به خانه هایشان بازگردند. اگر لازم باشد اقدامات رژیم برای نقش آتش بس را خودمان متوقف می کنیم. همگان باید بدانند که ما شوخی نمی کنیم و هر چه می گوییم، انجام می دهیم».