آرشیو چهار‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۸۰۴
بانک و بیمه
۱۳

سکه وارد کانال جدید شد

ماشه افزایش قیمت دلار؟

دنیای اقتصاد : وضعیت بازار دلار در ابتدای روز سه شنبه تفاوت مهمی با روزهای پیشین داشت و آن تمایل این ارز برای نزدیک شدن هر چه بیشتر به ابتدای کانال 13 هزار تومانی بود. ساعت 11 ظهر دیروز عمده معامله گران تمایل به فروش داشتند و قیمت به حوالی 13هزار و 300 تومانی رسیده بود. نیم ساعت از آغاز فعالیت بازار نگذشته بود که قیمت دلار تا 13 هزار و 260 تومان عقب نشینی کرد؛ این قیمت 170 تومان کمتر از بهای بسته شده روز دوشنبه بود.

با برخورد به این نقطه، کم کم مقاومت معامله گران بیشتر و کاهش بیشتر این ارز سخت تر شد. با این حال از نظر فعالان اعلام خبر فعال شدن مکانیزم حل اختلاف در برجام (ماشه) موجب شد که موقعیت معامله گران با سرعت بیشتری تغییر کند، به طوری که افزایش خریدها موجب شد که حدود ساعت 4 بعدازظهر هر دلار در بازار آزاد با قیمت 13 هزار و 490 تومان به فروش برسد. این قیمت 230 تومان از کف ابتدای روز بالاتر بود و افزایشی 60 تومانی را نیز نسبت به قیمت بسته شده روز سوم هفته نشان می داد.

در واکنش به افزایش قیمت دلار، سکه تمام بهار آزادی کانال 4 میلیون و 800 هزار تومانی را شکست و با 50 هزار تومان افزایش به بهای 4 میلیون و 820 هزار تومان رسید. این افزایش در حالی رخ داد که در بازارهای جهانی، طلا تا ساعت چهار بعدازظهر زیر سطح هزار و 550 دلار باقی مانده بود و تمایلی برای افزایش از خود نشان نمی داد.

محرک سیاسی یا فنی؟

برخی فعالان اعتقاد داشتند که افزایش قیمت دلار در روز سه شنبه ناشی از جو روانی بود که پیرامون فعال شدن مکانیزم ماشه از سوی کشورهای اروپایی صورت گرفت. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، آلمان، انگلیس و فرانسه با انتشار بیانیه ای در بروکسل، مکانیزم حل اختلاف در برجام (ماشه) را فعال کردند. «مکانیزم ماشه» سازوکار حل اختلاف پیش بینی شده در برجام است که اگر یکی از طرف های برجام به این جمع بندی برسد که طرف دیگر به تعهدات ذکر شده در این توافق پایبند نیست، می تواند به کمیسیون مشترک شکایت کند.

 به گفته برخی بازیگران ارزی، شماری از معامله گران سعی کردند با جوسازی پیرامون بالا رفتن احتمال خروج اتحادیه اروپا از برجام و بیشتر شدن تحریم ها، خریدها را در بازار افزایش دهند. در این میان، عده ای از معامله گران عنوان می کردند، واکنشی 200 تومانی به خبر سیاسی که نشانه هایی از تغییر احتمالی شرایط می دهد، طبیعی است. به باور این دسته بازار در ابتدا به خبر یک واکنش نشان می دهد و پس از آن به تدریج شوک خبری تخلیه می شود.

 این نظرات در حالی عنوان می شود که رئیس کل بانک مرکزی در یکی از آخرین صحبت های خود عنوان می کند، بازار ارز به سه دلیل مشخص تحت تاثیر تنش های سیاسی قرار نمی گیرد. به گفته رئیس کل، از طریق سامانه نیما عرضه به صورت روان در جریان است و تقاضاهای تجاری در این سامانه مرتفع می شود. در مورد تقاضای اسکناس نیز از طریق شبکه صرافی ها عرضه به صورت کافی وجود دارد. رئیس کل در قسمت آخر صحبت هایش بیان می کند که کنترل گردش و جریان ریال دیگر عاملی است که بازار را در برابر شوک های خبری ایمن کرده است. رئیس کل به طور تلویحی اشاره می کرد که سرمایه گذاری در بازار ارز مناسب نیست و افراد نباید دارایی های خود را به این بازار بیاورند. او در این ارتباط به روند قیمت یک سال اخیر اشاره کرد و با توجه به پایین بودن سطح قیمتی نسبت به سال قبل از ضرر معامله گران خبر داد.

در این میان، عده ای از فعالان بازار نیز معتقد بودند بازار به خبر سیاسی خاصی واکنش نشان نداده است و بیشتر تحت تاثیر برخورد به کف قیمتی کوتاه مدت در مسیر افزایشی قرار گرفت. در واقع از نظر آنها، افزایش روز سه شنبه تحت تاثیر متغیرهای فنی بود.

ثبات مهم تر از قیمت

ثبات بازار ارز از قیمت آن برای بانک مرکزی مهم تر است.

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه محدود کردن گردش ریال در کشور در یک سال گذشته برای کنترل بازار ارز و پول تعیین کننده بود، گفت: برای ما ثبات بازار ارز مهم تر از قیمت ارز است. در گذشته هر زمان بازار در معرض شوک های سیاسی و به تبع آن شوک های قیمتی قرار می گرفت، بازارساز سعی می کرد با حداکثرسازی عرضه خود از پیشروی قیمت ها جلوگیری کند. به نظر می رسد در دوره جدید این سیاست تغییر کرده است. در شرایط فعلی در برابر شوک های سیاسی، تا حدی اجازه تعدیل قیمت ها داده می شود و به جای کنترل قیمت ها، بیشتر سعی در مدیریت نوسان می شود. این موضوع موجب می شود که پیش بینی رفتار بازارساز از یکسو برای سفته بازان دشوار شود و از سوی دیگر، ذخایر ارزی زیادی نیز به بهای حفظ قیمت ها از بین نرود.

همچنین به گزارش «ایبنا» دکتر عبدالناصر همتی در نشستی با روسای اتاق های مشترک ایران و کشورهای جهان گفت: کاری که بانک مرکزی در یک سال اخیر برای محدود کردن گردش ریال در کشور و جلوگیری از پولشویی انجام داد، برای کنترل بازار ارز و پول تعیین کننده بود. وی افزود: برای ما نرخ ارز مهم است اما ثبات بازار مهم تر از قیمت ارز است و همه تلاش ما در بانک مرکزی این است که ثبات بر بازار ارز و به تبع آن در سایر بازارها حاکم شود. رئیس شورای پول و اعتبار تاکید کرد: تمرکز اصلی بانک مرکزی بر کنترل پایه پولی، کنترل نقدینگی و تامین کالاهای اساسی و ضروری کشور است. دکتر همتی اظهار کرد: فعالان بخش خصوصی امروز در کنار بانک مرکزی، نقش مهمی در صادرات و تامین ارز کشور دارند.

بانک مرکزی: دلار یکساله 5/ 16 درصد ارزان شد

متوسط نرخ دلار در آبان ماه 98 در بازار آزاد شهر تهران 11 هزار و 513 تومان بود که نسبت به ماه مشابه سال قبل 5/ 16 درصد کاهش داشته است.

به گزارش «ایبنا» براساس آمار بانک مرکزی متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا در آبان ماه 1398 در بازار آزاد شهر تهران 11 هزار و 513 تومان بود که در مقایسه با ماه قبل 9/ 0 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 5/ 16 درصد کاهش داشته است.

 همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش یک دلار آمریکا در ماه مذکور به ترتیب 11 هزار و 146 تومان و 12 هزار و 337 تومان بوده است.

همچنین در آبان ماه 1398 متوسط قیمت فروش یک یورو در بازار آزاد شهر تهران 12 هزار و 725 تومان بود که در مقایسه با ماه قبل 1/ 1 درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل 8/ 19 درصد کاهش داشته است. همچنین حداقل و حداکثر نرخ فروش یک یورو در ماه مذکور به ترتیب 12 هزار و 427 تومان و 13 هزار و 502 تومان بوده است. در هشت ماه اول سال 98 متوسط قیمت فروش یک دلار آمریکا و یک یورو در بازار آزاد شهر تهران به ترتیب 12 هزار و 531 تومان و 14 هزار و 102 تومان بوده است که نسبت به دوره مشابه سال 1397 دلار آمریکا 8/ 22 درصد و یورو 1/ 18 درصد افزایش یافت.