آرشیو سه‌شنبه ۱۷ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۷
سیاست
۲

میلیون ها نفر در تهران پیکر سردار سلیمانی و شهدای مقاومت را تشییع کردند

شکوه یک وداع

نزدیک شدن به درهای دانشگاه تهران سخت بود. خیابان های اصلی و حتی فرعی منتهی به دانشگاه پر بود از مردمی که صبح اول وقت دوشنبه برای تشییع پیکر سردار شهید قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس و هم رزمانشان از خانه بیرون زده بودند. مراسم تشییع قرار بود بعد از اقامه نماز مقام معظم رهبری بر پیکر شهدا به سمت میدان آزادی انجام شود. انگار باید سال ها می گذشت تا میدان آزادی و خیابان های منتهی به آن دوباره چنین جمعیتی به خود ببینند. اوایل صبح اما هنوز ساعت به هشت نرسیده بود که درهای دانشگاه تهران بسته شد و جمعیت حتی ناهمواری های محیط دانشگاه را هم پر کرد. مراسم دو سخنران داشت؛ زینب سلیمانی، آخرین فرزند سردار سلیمانی و اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس. جمعیت به دو قسمت تقسیم می شد؛ کسانی که به قسمت اصلی مسقف که نماز جمعه در آن برگزار می شود راه پیدا کرده بودند و باقی که در محیط دانشگاه مراسم را ایستاده از بلندگوها دنبال می کردند. بیرون دیوارهای دانشگاه، از میدان فردوسی تا آزادی، هر لحظه به تعداد مردم اضافه می شد.

 سخنرانی آخرین فرزند سردار سلیمانی

قبل از سخنرانی زینب سلیمانی، صادق آهنگران دقایقی به مداحی پرداخت. بعد آخرین فرزند سردار سلیمانی پشت تریبون رفت و سخنرانی خود را با آیاتی از قرآن آغاز کرد. او گفت: «حاج قاسم بزرگ ترین مرد راهبردی در محاسبه قدرت و رفتار دشمن بود. در جنگ ها و نبردها عشق شهادت او را به نزدیک ترین خط مبارزه با دشمن ترغیب می کرد». سکوت سراسر دانشگاه تهران را فراگرفته بود. سلیمانی ادامه داد: «حاج قاسم گفت فرزندانمان را در راه ولایت تقدیم می کنیم تا خدای ناکرده شما احساس تنهایی نکنید. پدرم بیش از 40 سال در کشتی عاشورا و با چراغ ولایت در تلاشی خستگی ناپذیر با شوق شهادت در نبرد با دشمنان اسلام و انسانیت شجاعانه پیکار کرد».

او گفت: «سردار سلیمانی پدری دلسوز برای فرزندانش و تمام فرزندان شهدا بود. او مهربان ترین همسر و پدری مجاهد، بی باک و سربازی فداکار برای ولایت بود و اطاعت از ولایت را شرط ایمان می دانست». زینب سلیمانی اضافه کرد: «در جنگ ها و نبردها عشق شهادت او را به نزدیک ترین خط مبارزه با دشمن ترغیب می کرد». دختر سردار سلیمانی ادامه داد: «ایمان او به خدا، دشمن را در دید او به ناچیزی در مقابل قدرت خدا تبدیل کرد. پدرم خواب راحت را از چشم تمام ستمگران، مستبدان و تکفیری ها ربوده بود. اسم حاج قاسم سلیمانی آشیانه صهیونیسم، تکفیر و نظام سلطه را هم اینک می لرزاند. امروز اندیشه و جهاد پدرم، جبهه مقاومت را به مکتبی نهادینه شده و پیروز تبدیل کرده است. جهانیان پیام جهاد و اندیشه سلیمانی را فهمیده و ذلت نظام سلطه، صهیونیسم و تکفیر را مقابل آن جهان دیده اند». جمعیت بعد از هر قسمت از سخنرانی دختر سردار سلیمانی تکبیر می گفت. زینب سلیمانی بعد از هر تکبیر، دوباره با صدایی که بلند و رسا به گوش می رسید، سخن می گفت: «آمریکا باید بداند که عاشورا منشا قدرت مجاهدان و آزادی خواهان و موجب وحشت دشمنان اسلام و انسانیت است. شاگردان مکتب خمینی و خامنه ای در کلاس درس جهاد و اخلاص سلیمانی تربیت شده اند و تا زنده اند، شاگردان دیگری را تربیت کرده و موجب رعب و وحشت مضاعف سلطه گران و تکفیری ها خواهند بود. آمریکا و صهیونیسم بدانند شهادت پدرم موجب بیداری بیشتر فطرت انسان ها در جبهه مقاومت شده و روزگار آنان را تیره و تار و خانه های عنکبوتی آنان را فرو خواهد ریخت». او از قول پدرش ترامپ را «قمارباز» خطاب کرد و گفت: «تصویر شیطانی تو در جدایی و تفرقه میان دو ملت ایران و عراق، با خطای استراتژیک، توخالی درآمد و به خاک و خون کشیدن دو مجاهد بزرگ موجب اختلاط خون مجاهدان بزرگ ابومهدی و حاج قاسم و عامل پیوند تاریخی دو ملت ایران و عراق شد و تنفر جاودانه آنان را علیه آمریکا برانگیخت». دختر شهید سپهبد سلیمانی به کلید خوردن خروج نیروهای آمریکا از عراق بعد از مصوبه پارلمان این کشور اشاره کرد و اضافه کرد: «خانواده سربازان آمریکایی در غرب آسیا که شاهد ذلت آمریکا در نبردهای سوریه، افغانستان، لبنان، عراق، یمن و فلسطین هستند، در انتظار مرگ فرزندانشان روزهایشان را سپری خواهند کرد».

او گفت: «همه ستمگران عالم بدانند پدرم در قلب ملت ایران و امت مقاومت و آزادی خواهان جهان جای دارد. با تجدید پیمان مجدد با رهبر عزیزمان، قول می دهم من و همه فرزندان پدرم با خاطرات و مهربانی های پدرم که همواره زنده است و نزد خداوند روزی می خورد، زندگی می کنیم و بغض و کینه خود و فرزندانمان را با دستور ولایت علیه ظالمان تا ابد حفظ خواهیم کرد». در روز رستاخیز تهران و وداع تاریخی مردم مومن و قدرشناس آن با سردار بزرگ و پرافتخار اسلام، سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی، در دانشگاه تهران حضور یافتند و بر پیکر مطهر این شهید عالی مقام، مجاهد بزرگ ابومهدی المهندس و دیگر شهدای جنایت اخیر رژیم تروریست آمریکا، نماز اقامه کردند.

 هنیه: مقاومت در نبرد سرنوشت ساز آینده پیروز خواهد شد

در مراسم روز گذشته به جز مسئولان و مقامات نظامی ایران جمعی از عناصر مهم جبهه مقاومت نیز حضور داشتند. «زیاد النخاله»، دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین و شیخ نعیم قاسم، جانشین دبیرکل حزب الله لبنان و اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس، در کنار مسئولان لشکری و کشوری حضور داشتند. اسماعیل هنیه دیگر سخنران این مراسم بود و سخنانش برای جمعیت ترجمه می شد، گفت: «من از سرزمین جهاد و مبارزه و از قدس نخستین قبله مسلمانان که پیامبر از آنجا به آسمان رفت، به ایران آمدم تا به مقام معظم رهبری حضرت امام خامنه ای (حفظه الله)، دولت و مردم جمهوری اسلامی ایران و به خانواده شهید و فرزندان و بستگان او و همه پرچم داران مقاومت علیه توطئه های صهیونیستی و آمریکایی تسلیت و تعزیت بگویم». او با محکوم کردن این اقدام تروریستی آمریکا ادامه داد: «این جنایت وحشیانه ای که آمریکایی ها مرتکب شدند، نشان دهنده روحیه جنایت کارانه و سبعانه ای است که باعث این همه جنایت ها و خونریزی ها در سرزمین مبارک فلسطین شده است». صدای هنیه آرام آرام بالا رفته و جمعیت بعد از سخنان او تکبیر می گفت. رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: «این جنایت سبعانه شایسته آن است که همه جهانیان آن را محکوم و مرتکبان آن را مجازات کنند. تاکید می کنم که خط مقاومت بر سرزمین فلسطین در رویارویی با توطئه های رژیم صهیونیستی و هژمونی آمریکا در منطقه شکست نخواهد خورد و تردید نخواهد کرد و تا زمانی که اشغالگران را از سرزمین مقدس مان بیرون برانیم، ادامه دارد». هنیه با همان لحن شورانگیز ادامه داد: «این فرمانده شهید همه زندگی خود را در حمایت و پشتیبانی از فلسطین به سر برد و او در راس نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود و من این فرمانده بزرگ را شهید قدس، شهید قدس، شهید قدس می نامم». رئیس دفتر سیاسی حماس گفت: «این پروژه مقاومت مشروع در سرزمین فلسطین همچنان ادامه خواهد یافت و سست نمی شود و عقب نشینی نمی کند، تازه این ترورها بر توانمندی و اصرار ما خواهد افزود و این راه را تا آزادی قدس و آزادی اراده انسان های آزاد منطقه ادامه خواهیم داد». او سخنانش را با این جملات به پایان برد: «مقاومتی که در لبنان آن پیروزی ها را به دست آورد و در غزه پیروز شد، در نبرد سرنوشت ساز آینده علیه صهیونیست ها نیز به یاری خدا پیروز خواهد شد».

 آخرین تشییع در قم و تدفین در کرمان

پیکر سردار شهید سلیمانی و ابومهدی المهندس و دیگر هم رزمان آنها در ادامه از دانشگاه تهران به سمت میدان آزادی تشییع شد. تراکم جمعیت موجب شده بود تا پیکرها با تاخیر زیادی به میدان آزادی برسد. به همین دلیل انتقال پیکر شهدا به قم با تاخیر همراه بود. در نهایت پیکر سردار سلیمانی به حرم حضرت معصومه (س) رسید و در قم تشییع شد. امروز هم پیکر سردار سلیمانی بر اساس وصیت او در گلزار شهدای شهر کرمان به خاک سپرده خواهد شد. حشدالشعبی عراق هم اعلام کرد که پیکر ابومهدی المهندس پس از انجام آزمایش DNA در ایران برای تدفین در قبرستان وادی السلام به نجف عراق منتقل می شود.

اقامه نماز مقام معظم رهبری بر  پیکر سردار سلیمانی و  دیگر شهدا

بعد از پایان دو سخنرانی و مراسم مداحی، مقام معظم رهبری برای اقامه نماز بر پیکر سردار شهید سلیمانی و هم رزمان ایشان در دانشگاه تهران حضور پیدا کردند. در صفوف اول نماز همه مسئولان لشکری و کشوری دیده می شدند؛ هرچند به دلیل تراکم جمعیت تشخیص مقامات نیز سخت شده بود. جمعیت ذکر نماز را بعد از مقام معظم رهبری تکرار می کرد. وقتی در میانه نماز اشک های ایشان جاری شد، بغض جمعیت بعد از ایشان باز شد و صدای گریه در دانشگاه تهران پیچید. مقام معظم رهبری در حالی که ذکر نماز را همراه با جاری شدن اشک ادامه می دادند، عبارت «اللهم إنا لا نعلم منهم إلا خیرا» را سه بار تکرار کردند؛ ذکری که به این معنی است: «خداوندا ما جز خیر چیزی از او نمی دانیم». بعد از پایان اقامه نماز، مقام معظم رهبری با پیکر سردار سلیمانی و دیگر شهدا وداع کردند.