آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۶
سیاسی
۲

آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان: تحت فشار در روند بررسی صلاحیت ها، قرار نمی گیریم

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه با گوشی شنوا شکایات و اعتراضات را رسیدگی کرده و تحت فشار فرد یا جریانی در روند بررسی صلاحیت ها قرار نمی گیریم،گفت: نتایج اعلام شده درباره صلاحیت داوطلبان نهایی نیست و امکان بازبینی و بازنگری وجود دارد.به گزارش خبرگزاری فارس آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان صبح دیروز در جلسه این شورا ضمن عرض تسلیت به مناسبت ایام شهادت حضرت صدیقه کبری (س) گفت: بالاخره مرحله اول بررسی صلاحیت داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی به پایان رسید؛ در این مرحله هیئت های نظارت استانی و مرکزی زحمات زیادی کشیدند و در فرصتی اندک و با دقتی زیاد کار اعلام نتایج بررسی ها را به پایان بردند. وی با تاکید بر اینکه هیئت های نظارت بر اساس مدارک و مستندات متقن از مراجع قانونی اقدام به بررسی صلاحیت داوطلبان کردند، افزود: شورای نگهبان پاسدار حقوق مردم است و تمام تلاش خود را می کند که حق و حقوق احدی ضایع نشود از همین رو اگر داوطلبی فاقد شرایط اعلام شده و یا نسبت به عدم تایید صلاحیت خود اعتراض دارد، می تواند به هیئت های نظارت استانی مراجعه کند و شکایات خود را به همکاران ما برسانند؛ ما با گوشی شنوا شکایات و اعتراضات را رسیدگی می کنیم و البته تحت فشار فرد یا جریانی در روند بررسی صلاحیت ها قرار نمی گیریم.

در بررسی صلاحیت ها به حزب و جناح کاری نداریم

رئیس هیئت مرکزی نظارت بر انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی با دعوت داوطلبان به صبر و خویشتنداری تصریح کرد: نتایج اعلام شده درباره صلاحیت داوطلبان نهایی نیست و همچنان امکان بازبینی و بازنگری در نظرات اولیه توسط اعضای شورای نگهبان وجود دارد.

دبیر شورای نگهبان اضافه کرد: همان طور که قبلا نیز تاکید کرده بودیم در بررسی صلاحیت ها به حزب و جناح کاری نداریم و شرایط قانونی را با کلیه داوطلبان تطبیق می دهیم. در میان افراد تایید یا رد صلاحیت شده افراد شاخصی از هر دو جناح سیاسی هستند که خود نشانگر این رویکرد بی طرفانه و مستقل شورای نگهبان است.

ترور حاج قاسم سلیمانی بزرگ ترین جنایات رسمی است که توسط آمریکا انجام شد

آیت الله جنتی در ادامه به شهادت مظلومانه سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به دست دولت آمریکا اشاره کرد و اظهار داشت: هم اصل و هم برکات شهادت حاج قاسم سلیمانی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ اصل این واقعه از این حیث مهم بود که یکی از عالی ترین مقام های نظامی ایران که به دعوت رسمی مقامات عراقی در این کشور حضور داشت به دستور مستقیم رئیس جمهور آمریکا ترور شد؛ این نشان می دهد آمریکا بزرگ ترین تروریسم دولتی است و ترور مذکور بزرگ ترین جنایات رسمی است که توسط یک کشور انجام می شود. وی تصریح کرد: از جمله جلوه ها و تبعات شهادت حاج قاسم سلیمانی حضور میلیونی و بی سابقه مردم در سراسر ایران و حتی منطقه و جهان بود؛ این حضور بی سابقه بیانگر آن است که مردم از آمریکای جنایتکار متنفر هستند و در عین حال به استمرار راه حاج قاسم سلیمانی که همان مقاومت و ایستادگی در مقابل دشمنان و مستکبران عالم است، ایمان دارند.

حضور میلیونی مردم در تشییع سردار سلیمانی، قدرت معنوی ملت ایران را نشان داد

دبیر شورای نگهبان با یادآوری این مطلب که در طول تاریخ انقلاب اسلامی این حجم و کثرت از حضور مردم در تشییع پیکر تقریبا کم سابقه بوده است، خاطرنشان کرد: حضور میلیونی مردم در تشییع سردار سلیمانی قدرت معنوی ملت ایران و جمهوری اسلامی را به رخ جهانیان و دشمنان کشید. وی در عین حال از جان باختن تعدادی از تشییع کنندگان در مراسم حاج قاسم سلیمانی در کرمان ابراز تاسف کرد. آیت الله جنتی با قدردانی از سپاه به دلیل پاسخ کوبنده آن ها به آمریکایی ها در پی شهادت سردار سلیمانی تاکید کرد: خداوند به عزت و قدرت سپاه بیفزاید که با پاسخ موشکی خود هیمنه آمریکا را در مقابل چشم جهانیان شکست و چنان سیلی به آن ها زدند که حتی توان پاسخ متقابل را نداشتند.

سفیر انگلیس، عنصر نامطلوب است

وی به حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی نیز اشاره کرد و گفت: از درگذشت هموطنان و نخبگان مان در این حادثه، متالم و متاثر شدیم، اما همان طور که فرماندهان نظامی گفتند در این مسئله، خطای انسانی رخ داد اگرچه فرضیه خرابکاری دشمن نیز مطرح است و باید منتظر ماند تا نتایج بررسی های مسئولین مشخص شود. دبیر شورای نگهبان با اشاره به حضور سفیر انگلیس در تهران در جمع فرصت طلبانی که به بهانه عزاداری برای جانباختگان حادثه هواپیما دست به شعار ها و اقدامات ساختارشکنانه زدند، گفت: این اقدام سفیر خلاف قواعد حقوقی و رفتار دیپلماتیک است و مسئولان محترم باید طبق قانون با او برخورد و به عنوان عنصر نامطلوب وی را معرفی کنند.