آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۹۶۸۶
سیاسی
۳

«رسالت» ماجراهای مهره روباه پیر در ایران را بررسی می کند؛ کاهش یا قطع روابط ایران با انگلیس!

راضیه فراهانی

«سفیر بریتانیا رفت.» این خبر حتی مقامات و مردم ایران را بهت زده نکرد چراکه دست انگلیس سال ها برای ایران و ایرانی رو شده بود. ماجرای فرار سفیر انگلیس از ایران از کجا آغاز شد؟ در میان اخبار مبنی بر ناآرامی های اخیر خبری حول حضور سفیر انگلیس در تجمعات  مقابل دانشگاه امیرکبیر در فضای مجازی و رسانه ها دست به دست شد. بهت و واهمه عجیبی در موضع گیری های مقامات انگلیسی به وضوح مشاهده می شد چراکه استعمار پیر حتی فکر هم نمی کرد دست مهره اش در میان تجمع کنندگان در ایران رو شده و آبرویش در دنیا برود. پس از حضور غیرقانونی سفیر انگلیس در تجمعات اخیر تهران که اقدامی خلاف کنوانسیون 1963 وین بود گویا انگلیس به دنبال نگاه داشتن همان مقدار آبرویی که در ایالات متحده اروپایی دارد، می دود زیرا روز گذشته خبری مبنی بر بازگشت آقای سفیر به کشورش منتشر شد.

مردم ایران در تجمعاتی مقابل سفارتخانه انگلیس در ایران نسبت به دخالت این کشور در امور داخلی مان معترض و خواستار اخراجش از ایران شدند. سه شنبه 24 دی ماه عضو هیئت رئیسه مجلس از تقدیم طرح دوفوریتی کاهش روابط دیپلماتیک با انگلیس به این هیئت خبر داد. احمد امیرآبادی فراهانی در ادامه افزود: «این طرح با امضای بیش از 100 تن از نمایندگان مجلس تقدیم هیئت رئیسه مجلس شده است.» به جهت بررسی بیشتر حول این طرح روزنامه «رسالت» با چندی از نمایندگان مجلس گفت وگویی داشته که در ادامه مشروح آن را می خوانید.

 ایران تاکنون انگلیس را تحمل می کرد

اکبر رنجبرزاده، عضو هیئت رئیس مجلس دراین باره به «رسالت» گفت: «ایران تاکنون تنها به جهت آن که انگلستان از اعضای اتحادیه اروپا است شیطنت های این کشور را تحمل کرده بود چراکه اقدامات شیطنت آمیز و فریبکارانه انگلستان برای ملت ایران قابل تحمل نیست و به عبارتی در تقابل و تضاد با منافع کشورمان گام برمی دارد.»

وی ادامه داد: «فلسفه وجودی هر سفارتخانه بر اساس تامین و تضمین روابط منطبق با قواعد و قوانین بین المللی میان دو کشور است اما حضور انگلستان در تمام طول تاریخ در ایران مضر و تمام برنامه هایش در تقابل با ما بوده است. این کشور در مسیر هدف دشمنان اصلی ما یعنی آمریکا و صهیونیست ها قرار دارد، گویا سرباز حلقه به گوش این دو کشور است. ما به عنوان نمایندگان ملت حق داریم تا دغدغه ادامه کار یا کاهش روابط سیاسی ایران با این سفارتخانه را موردبحث و بررسی قرار دهیم چراکه با ارتقاء روابط میان ایران و انگلیس تنها منافع کشور مورد تخریب قرار می گیرد.»

این نماینده مجلس با اشاره به حضور سفیر انگلیس در تجمعات اخیر گفت: «این حضور تنها نشانه بزرگی از شیطنت انگلیس است و قابل تحمل نیست. نمایندگان مجلس در تلاش هستند تا دست انگلستان را از ایران کوتاه کنند. اگر ایران تاکنون با انگلیس در ارتباط بود تنها به جهت اعتبار دیگر اعضای اتحادیه اروپا بوده وگرنه این کشور هیچ اعتباری نزد ملت ایران ندارد.»

رنجبرزاده با تاکید بر اقتدار جمهوری اسلامی ایران افزود: «پشه هایی که در اطراف ایران به دنبال واردکردن نیشی هستند، حتی نمی توانند تمرکز جمهوری اسلامی ایران را از بین ببرند اما با کاهش روابط سیاسی میان ایران و انگلیس می توان تلنگری به آن ها زد و اقتدار کشورمان را برایشان یادآوری کنیم.» 

 وزارت خارجه اقدامی در شان ایران انجام داد

همچنین ابوالفضل ابوترابی، عضو فراکسیون ولایی دراین باره به «رسالت» گفت: «قوانین بین المللی اجازه دخالت در امور داخلی توسط مقام های سیاسی سایر کشورها ازجمله دیپلمات ها، سفارتخانه ها و کنسولگری ها را نمی دهد. بااین وجود چندی پیش شاهد حضور سفیر استعمار پیر با گستاخی در تجمعی غیرقانونی بودیم، حتی در ادامه ویدئو این حضور در تمام دنیا مخابره شد.» این نماینده مجلس تصریح کرد: «کشورها با توجه به قوانین بین المللی مکلف هستند تا در صورت مشاهده چنین حرکاتی سفیر را از کشورشان اخراج کنند. ما نیز خواستار این موضوع هستیم تا سفیر استعمار پیر (انگلستان) از کشور اخراج و سطح روابط سیاسی مان از سفارتخانه به کنسولی کاهش یابد.» وی افزود: «این موضوع باعث می شود تا روابط کنسولی مان حفظ و ایرانی های داخل انگلیس و انگلیسی های داخل ایران به راحتی فعالیت های روزمره شان را انجام دهند اما باید تاکید کنم که روابط سیاسی مان قطع می شود تا سفیر انگلیس این گونه گستاخانه در امور داخلی ایران به ویژه تجمعات غیرقانونی دخالت نکند.»

ابو ترابی ادامه داد: «احیانا اگر یک کارمند ساده سفارتخانه ایرانی در تجمعات یکی از کشورهای اروپایی حضور داشت، دنیا اکنون ایران را به نقض قوانین بین الملل متهم می کرد اما موضوعی که برای من جای تعجب دارد، واکنش وزارت خارجه به این اتفاق است، چراکه این وزارتخانه اقدامی در شان ایران انجام نداده است. لذا مجلس این موضوع را پیگیری می کند تا اقدامی در پاسخ حرکت گستاخانه این سفیر انجام دهد.»