آرشیو پنج‌شنبه ۲۶ دی ۱۳۹۸، شماره ۴۵۶۴
ورزش
۱۴
گفت و گو

ادعای توماس باخ درباره امضای یک تعهدنامه از سوی ورزش ایران

صالحی امیری: تعهدی در کار نیست

بعد از ماجرای پیش آمده برای سعید ملایی فدراسیون جودو ایران تعلیق و از حضور در تمام مسابقات بین المللی محروم شد و این بیم وجود داشت که تمام کاروان ورزش ایران از حضور در المپیک محروم شود و هیچ ورزشکاری نتواند با پرچم ایران در توکیو 2020 شرکت کند. با وجود سکوت خبری در ایران، این خطر به صورت بالقوه وجود داشته و گویا در نهایت مذاکرات طرفین به اینجا رسیده که ایران متعهد شود، منشور کمیته بین المللی المپیک را رعایت کند. توماس باخ مدعی شده کمیته بین المللی المپیک، ورزش ایران را محروم نکرده چون کمیته ملی المپیک ایران نامه کتبی داده که سیاست های تبعیض گونه را در رقابت های ورزشی پایان خواهد داد. باخ ادعا کرده است که پای این نامه که از طرف کمیته ملی المپیک ایران به IOC ارسال شده، امضای مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و سیدرضا صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک ایران دیده می شود.

توماس باخ، رییس کمیته بین المللی المپیک با اشاره به موضوع سعید ملایی و تعلیق جودوی ایران گفت: «ما از فدراسیون جهانی جودو درخواست کردیم تا بیشتر درباره این موضوع با ما مکاتبه کند تا مشخص شود چه اتفاقاتی رخ داده و آیا کمیته ملی المپیک ایران در آن نقش داشته است یا خیر؟ ما این درخواست را به فدراسیون جهانی جودو ارسال کرده ایم و آنها در این لحظه درباره چگونگی اقدام و اینکه آیا این اطمینان و شواهد و مدارک کافی است یا به شواهد بیشتری احتیاج دارند، بحث می کنند. همه چیز در همکاری نزدیک با کمیته بین المللی المپیک و فدراسیون جهانی جودو اتفاق می افتد. به عبارت دیگر این روال در حال انجام است. هنوز هیچ تصمیم نهایی گرفته نشده است.» به این ترتیب با وجود اینکه ورزش ایران از مهلکه گریخته، اما این احتمال همچنان وجود دارد که بعد از پایان مکاتبات فدراسیون جهانی جودو با کمیته بین المللی المپیک، نتیجه حاصل شده باب طبع ورزش ایران نباشد.

توماس باخ، پیش تر مشخصا اعلام کرده بود از ورزش ایران حمایت می کند و تلاشش را به کار خواهد گرفت تا اتفاق بزرگ و تلخی برای ورزش ایران رخ ندهد. در تاریخ 22 دی ماه، سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان ایران به همراه صالحی امیری رییس کمیته ملی المپیک و پیمان فخری رییس مرکز نظارت بر تیم های ملی با حضور در مقر کمیته بین المللی المپیک IOC با توماس باخ در خصوص مسائل ورزش ایران در آستانه المپیک 2020 توکیو دیدار و گفت وگو کردند. توماس باخ در پایان این دیدار گفت: «پیاده سازی اهداف و روح ورزش و المپیک باعث پیوندی مستحکم و ناگسستنی بین ملت ها می شود و با همین هدف درخواست دارم تمام تلاش تان را برای رعایت منشور المپیک در ایران به کار ببندید. در دیدار با دکتر روحانی هم به پیشرفت و توسعه ورزش ایران در سال های اخیر اشاره کرده و اکنون نیز می گویم که پتانسیل ایران و جوانان مستعدش بیش از اینهاست. ما از ورزش ایران حمایت های لازم را کرده و خواهیم کرد ضمن اینکه امیدوارم با حضوری قدرتمندانه در المپیک 2020 به نتایج خوبی نیز دست یابید.» سلطانی فر هم در مورد سفر به لوزان گفت: «با مسوولان فرهنگی کمیته بین المللی المپیک دیداری داشتیم. بسیاری از ذهنیت هایی که رسانه های معاند ایجاد کرده بودند در خصوص محدودیت و ملاحظات خاصی که برای مردم وجود دارد را تشریح کردیم و فکر می کنم توانستیم بخش عمده تبلیغاتی که علیه ما می شود را با تبیین واقعیت ها و دادن اطلاعات دقیق برطرف کنیم.»

در واقع شاید سلطانی فر خواسته با این تعهد برای ورزش ایران زمان بخرد و امیدوار باشد که در المپیک مساله خاصی پیش نیاید. ضمن اینکه نباید فراموش کرد همچنان نظر فدراسیون جهانی جودو می تواند سرنوشت ورزشکاران ایرانی را تحت تاثیر قرار بدهد و با حذف ایران از المپیک یک فاجعه ملی رخ بدهد. باید دید در روزهای آتی وزیر ورزش و جوانان و رییس کمیته ملی المپیک واکنشی رسمی به حرف های توماس باخ خواهند داشت یا خیر.

لازم به ذکر است که بعد از تحریر این گزارش، صالحی امیری این موضوع را که تعهدنامه ای امضا کرده باشد، رد کرد و گفت: «در این سفر هیچ کاغذی بین ما و کمیته بین المللی المپیک رد و بدل نشد و ما هیچ برگه ای را امضا نکرده ایم. منظور باخ همان نامه قبلی است که من و آرش میراسماعیلی چندماه پیش برای جلوگیری از تعلیق ورزش ایران امضا کردیم و گفتیم که به منشور المپیک وفادار هستیم.» اما در خبری که insidethegames منتشر کرده است، توماس باخ به همان نامه ای که قبلا امضا شده، اشاره کرده است: «ایران ماه مه 2019 نیز نامه مشابهی را به فدراسیون جهانی جودو و کمیته بین المللی المپیک ارسال کرده بود.»