آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
سیاست
۳

اسحاق جهانگیری در دیدار با خانواده شهید قاسم سلیمانی: شهادت سردار سلیمانی نیز بسیاری از مشکلات و گره های کشور را گشود

معاون اول رئیس جمهوری که برای وداع و تشییع همشهری و دوست خود، سردار شهید قاسم سلیمانی به کرمان سفر کرده بود، در دیدار با خانواده او، ضمن تسلیت و آرزوی صبر برای خانواده و نزدیکان این شهید، گفت: «شهادت حاج قاسم سلیمانی اتفاقی بسیار بزرگ بود و حضور پرشور و گسترده مردم در مراسم تشییع پیکر این سردار بزرگ نیز بیانگر عظمت این اتفاق است». به گزارش ایسنا، اسحاق جهانگیری از سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی به عنوان اسوه و به معنای واقعی قهرمان برای مردم ایران یاد کرد و افزود: «کسی تصور نمی کرد که این درجه از محبت از سوی مردم نسبت به حاج قاسم وجود داشته باشد، اما این چند روز دیدیم که انبوه جمعیت مردم چگونه به صورت خودجوش و با سوز و آه و ناله با پیکر مطهرش وداع کردند». او با تاکید بر اینکه حاج قاسم لیاقت چنین شهادتی را داشت، گفت: «حاج قاسم سلیمانی به آرزوی دیرینه خود یعنی شهادت رسید و این شهادت حق و لیاقت او بود».معاون اول رئیس جمهوری، حاج قاسم سلیمانی را برادری بسیار عزیز و پشتوانه و تکیه گاهی برای مردم و مسئولان کشور توصیف کرد و افزود: «خداوند مهر و محبت حاج قاسم را در دل مردم ایران و کشورهای منطقه قرار داده بود و مردم نیز قدردان خدمات او هستند، چراکه می دیدند که حاج قاسم با اخلاص تمام زندگی خود را وقف خدمت و دفاع از مردم، نظام و کشور کرده است».جهانگیری با بیان اینکه حاج قاسم سلیمانی در دوران حیات خود در حل بسیاری از مشکلات کشور راهگشا بود، عنوان کرد: «شهادت او نیز بسیاری از مشکلات و گره های کشور را گشود و گویی که خداوند همه عنایات خود را در وجود این سردار قرار داده بود».در این دیدار خانواده شهید سپهبد قاسم سلیمانی از حضور معاون اول رئیس جمهوری در مراسم تشییع و تدفین قدردانی کردند و همسر شهید حاج قاسم سلیمانی نیز با بیان اینکه شهادت آرزوی دیرینه حاج قاسم بود، گفت: «حاج قاسم سلیمانی علاوه بر بعد نظامی، انسانی بسیار مهربان و عاطفی بود».

گره گشایی اش برای همه مثال زدنی بود

اسحاق جهانگیری همچنین در صفحه توییتر خود در دلنوشته ای درباره سپهبد شهید قاسم سلیمانی نوشت: «باز سفری به کرمان دارم؛ با داغ و درد برای تشییع پیکر پاک حاج قاسم می روم. با داغ و دردی سنگین تر از شهادت برادرانم محمد و یعقوب. آخر او برایم هم برادر بود و هم تکیه گاه- از آغاز جنگ تحمیلی تاکنون- همواره سنگ صبور بود و گره گشایی اش برای همه مثال زدنی. معروف است که او، حق برادری را در غیاب دوستان، بیش از حضورشان به جا می آورد. خداوند، فروتنی و شجاعت، آرامش و دریادلی، سلحشوری و جوانمردی را یکجا به او داده بود. در شهادتش رستاخیزی به پا شد و ملت ایران برایش سنگ تمام گذاشت، شهادت گوارایش باد. چه دشوار است این سفر کرمان بی حضور او با انبوه خاطره ها و هم سخنی های او. راستی به مادر که او را چون یعقوب و محمد دوست داشت، چه بگویم؟ آسمان کویر بدون این ستاره سرخ چه اندوه بار است».

واعظی: برنامه ریزی خوبی برای انتقام از آمریکا انجام شده است

رئیس دفتر رئیس جمهوری نیز در یک گفت وگوی رادیویی با بیان اینکه شمارش معکوس برای خروج نظامیان آمریکایی از منطقه آغاز شده است، گفت: «انتقام خون سردار سلیمانی حتما باید گرفته شود و به نظر می رسد برنامه ریزی های بسیار خوبی هم انجام شده است».محمود واعظی با بیان اینکه اقدام پارلمان عراق برای اخراج نیروهای نظامی آمریکایی از این کشور اقدام بسیار بزرگی بود، افزود: «آن قدر خبر شهادت سردار سلیمانی بزرگ بود که خبر اخراج نظامیان آمریکایی گم شد. اقدام پارلمان عراق خبر بزرگی است، آنها در کشور همسایه ما لانه کرده و پایگاه درست کرده بودند، ولی به خاطر عظمت خون شهدا، پارلمان عراق با رای بسیار بالایی تصمیم گرفت تا آمریکایی ها را از این کشور بیرون کند».او در پاسخ به این پرسش که چه مسیری برای انتقام از دشمن دنبال می شود، عنوان کرد: «در چند جبهه حتما باید استراتژی خود را ادامه دهیم. روز جمعه جلسه فوق العاده شورای عالی امنیت ملی برگزار شد و تصمیمات آن جلسه اجرا می شود. وحدت و همدلی برای استمرار خط مقاومت مهم بوده و باید دنبال شود. حضور مردم به تمام مسئولان نظام و دولت روحیه داده است که این راه را با قوت بیشتری ادامه دهند. درست است که بزرگ مردی را از دست داده ایم، ولی نباید احساس کنیم در برابر دشمن تضعیف شده ایم. باید با حمایت مردمی که انجام شد، نشان دهیم قوی تر شده ایم و راه و هدف سردار سلیمانی را با قوت ادامه دهیم. دولت و مسئولان در همین خط هستند. باید سران قوای سه گانه به همراه سپاه و سایر مسئولان دنبال این باشیم که تقاص خون سردار سلیمانی را بگیریم. انتقام حتما باید گرفته شود و به نظر می رسد برنامه ریزی های بسیار خوبی هم انجام شده است».واعظی گفت: «تمام گروه های اسلامی چه در فلسطین چه در کشورهای دیگر گفته اند هرچند قاسم سلیمانی ایرانی بود، اما او متعلق به جبهه مقاومت بود و ما هم به اندازه ایرانی ها یک فرمانده خود را از دست داده ایم و سوگواریم و وظیفه ماست که انتقام این شهید را بگیریم.