آرشیو چهار‌شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۸، شماره ۳۶۱۸
جهان
۷

خبر

رئیس جمهوری روسیه سرزده به دمشق رفت / دیدار پرابهام پوتین با اسد

رئیس جمهور روسیه در اقدامی ناگهانی با بشار اسد، همتای سوری خود، در مقر نیروهای روسی دیدار کرد. هرچند جزئیاتی از گفت وگوی این دو رئیس جمهور منتشر نشده است، اما به نوشته خبرگزاری اینترفکس، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ریاست جمهوری روسیه، گفته که پوتین در این دیدار به اسد تاکید کرده اقدامات گسترده ای برای احیای حاکمیت در سوریه و حفظ تمامیت ارضی این کشور انجام گرفته است. بر اساس این گزارش، ولادیمیر پوتین از فرودگاه به سمت مرکز فرماندهی نیروهای مسلح روسیه در سوریه رفته و بشار اسد در این مرکز فرماندهی به او ملحق شده است. این دو رئیس جمهوری بعد از اطلاع درباره وضعیت نظامی در سراسر سوریه با یکدیگر مذاکره کردند.طبق گزارش های منتشرشده، پوتین در جریان سفرش به دمشق در چند پایگاه نظامی ارتش روسیه و سوریه حضور یافته و در خیابان های این شهر نیز گشت زنی کرده است. به گفته پسکوف، پوتین بعد از این گشت زنی گفته می توان به وضوح نشانه هایی از زندگی آرام و صلح آمیز را مشاهده کرد. این نخستین سفر پوتین به سوریه از سال 2017 میلادی است؛ زمانی که او از پایگاه هوایی حمیمیم در لاذقیه بازدید کرد. نیروهای روسی از سال 2015 میلادی برای مقابله با مخالفان بشار اسد وارد سوریه شدند. بر اساس اعلام کرملین، رئیس جمهوری سوریه از پوتین بابت سفر به کشورش و کمک به مبارزه با تروریسم قدردانی کرد.به گفته پسکوف، پوتین قرار است بعد از این سفر، برای رایزنی در مورد اوضاع سوریه و لیبی، در استانبول با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه دیدار کند. سفر مرد شماره یک کرملین و دیدار برنامه ریزی شده او با اردوغان از سوی رسانه های ترکیه به عنوان اتفاقی مهم ارزیابی شده و اردوغان انتظار دارد در گفت وگو با پوتین، در مورد برخی مسائل مهم با او به توافق نهایی برسد، چراکه پوتین در شرایطی به ترکیه می رود که با وجود گسترش همکاری های سیاسی و اقتصادی بین مسکو و آنکارا، در دو پرونده سیاسی مهم، بین روسای جمهور ترکیه و روسیه، اختلاف نظر وجود دارد. پوتین با لشکرکشی ترکیه به لیبی و فعالیت های این کشور در حلب به شدت مخالف است و شواهد نشان می دهد که دست کم در کوتاه مدت چنین توافقی دشوار است.

مرکز ائتلاف بین المللی به کویت منتقل شد

شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: مرکز فرماندهی ائتلاف بین المللی که آمریکا فرماندهی آن را برعهده دارد، به صورت موقت از عراق به کویت منتقل شد. تصمیم ائتلاف برای تغییر مقر اصلی خود چند روز بعد از آن انجام می شود که فرمانده سپاه قدس و ابومهدی المهندس، معاون سازمان نیروهای مردمی عراق، به همراه هشت نفر دیگر در مسیر فرودگاه بغداد به دستور دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا و با پهپادهای وزارت دفاع این کشور ترور شدند. از سوی دیگر پارلمان عراق یکشنبه گذشته، دو روز بعد از اقدام تروریستی واشنگتن، با برگزاری جلسه ای درباره اخراج نیروهای آمریکایی از این کشور، به قطع نامه خروج همه نیروهای خارجی رای داد.خبرگزاری آلمان نیز گزارش کرد که مقر اصلی ائتلاف بین المللی به صورت جزئی و موقت از عراق به کویت منتقل شده است. اما دوشنبه شب خبرگزاری فرانسه سندی را منتشر کرد که نشان می داد ائتلاف بین المللی ضدداعش به رهبری آمریکا به ارتش عراق اعلام کرده با احترام به حاکمیت عراق و درخواست پارلمان و دولت بغداد، برای مقدمات و تغییرات پیش رو در روزها و هفته های آینده، جابه جایی نیروهای خود را آغاز می کند.به دنبال انتشار این خبر، مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، با بیان اینکه واشنگتن برنامه ای برای خروج نیروهایش از عراق ندارد، مدعی شد: نامه منتشرشده درخصوص خروج نیروهای آمریکایی غیردقیق است. ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا، با تایید ضمنی صحت سند منتشرشده از سوی رسانه ها مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از عراق، گفت: این سند، پیش نویس امضانشده نامه ای بود که هدف آن هماهنگی بود و نباید منتشر می شد و به اشتباه به دست نیروهای عراقی رسید. به دنبال این اقدام، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تهدید کرد در صورت خروج نظامیان آمریکایی از عراق، تحریم های بسیار سختی را علیه بغداد اعمال خواهد کرد.همچنین یکی از رسانه های آلمان گزارش کرد، این کشور قصد دارد تا تعدادی کم از نیروهای خود،  مستقر در عراق را به اردن و کویت منتقل کند. به گزارش آسوشیتدپرس، آنه گرت کرامپ کارن بائر، وزیر دفاع و هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، به قانون گذاران نوشتند که نیروهای این کشور در پایگاه های عراقی در بغداد و التاجی باید به صورت موقت کم شوند. این دو وزیر آلمانی همچنین تاکید کردند که مذاکرات با دولت بغداد درباره ادامه ماموریت نیروهای آلمانی در عراق برای آموزش نیروهای این کشور ادامه می یابد.

آلمان 120 سرباز در عراق دارد که اکثر آنها نه تنها در التاجی و بغداد، بلکه در سراسر عراق مستقر هستند. وزرای دفاع و خارجه آلمان همچنین گفتند، سربازان مستقر در این دو منطقه بی درنگ به اردن و کویت منتقل می شوند و اگر آموزش ها و تمرین ها از سر گرفته شوند، به عراق بازگردانده می شوند.