آرشیو چهار‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۵۵۹۸
فرهنگ
۱۲

ماموت ها چرا مردند؟

علت انقراض ماموت ها هنوز هم یک راز بزرگ است و محققان در این مورد گمانه زنی های مختلفی دارند، اما بررسی دی ان ای این حیوان باعث دستیابی به اطلاعات تازه ای در این زمینه شده است.

به گزارش فارس، دی ان ای های شناسایی شده ماموت ها از یکی از جزایر نزدیک به سیبری به دست آمده و مربوط به 4000 سال قبل است. بررسی این دن ان ای ها نشان می دهد ماموت ها قبل از انقراض دچار نارسایی و نقص ژنتیکی شده اند. این امر باعث شده تا ماموت های نر توان باروری خود را از دست بدهند و توسعه سیستم عصبی آنها با مشکل مواجه شود.

از دیگر مشکلاتی که برای ماموت ها به وجود آمده می توان به بالا رفتن قند خون و حتی از دست رفتن توانایی بوکردن در آنها اشاره کرد. مجموعه این مسائل باعث کاهش تولید مثل و زاد و ولد ماموت ها و انقراض آنها شده است. ماموت های مذکور که تعداد آنها در 4000 سال قبل بین 300 تا 500 نفر بوده سرانجام منقرض شده اند.  البته باید توجه داشت که تغییرات آب و هوایی زمین و گرم تر شدن هوا نیز در این زمینه نقش داشته است، زیرا ماموت حیوانی نیست که بتواند در آب و هوای گرم به زندگی خود ادامه دهد. محققان امیدوارند با بررسی دقیق تر دی ان ای ماموت اطلاعات بیشتری در این زمینه جمع آوری کنند.