آرشیو پنج‌شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۴۵۸۵
جهان
۴
گزارش روز

برندگان و بازندگان نیوهمپشایر چه کسانی بودند؟

موج بدون توقف سندرز

میثم سلیمانی

نیوهمپشایر ایستگاه دوم انتخابات درون حزبی دموکرات ها بود. رقابتی سخت که پس از حواشی به وجود آمده در انتخابات آیووا بسیاری منتظر برگزاری آن بودند. اما انتخابات نیوهمپشایر مانند آیووا نتایج آن با چالش روبه رو نشد ولی خروجی آن قابل توجه بود. برنی سندرز و پیت بوتجیج رقابت پایاپای خود را مانند آیووا ادامه دادند و اگر چه سندرز توانست پیروز انتخابات شود ولی اختلاف او با بوتجیج تنها یک درصد بود و دو رقیب میزان نمایندگان حزبی را به شکل مساوی تقسیم کردند. در جایگاه سوم این رقابت اما ایمی کلوبوچار قرار گرفت که آن را می توان شگفتی ساز این رقابت دانست، زیرا توانست با کسب نزدیک به 20 درصد آرا در جایگاه سوم قرار گیرد و 6 نماینده را به خود اختصاص دهد. اما بازندگان بزرگ این رقابت جو بایدن و الیزابت وارن بودند که هر دو زیر 10 درصد آرا را به خود اختصاص دادند و هیچ نماینده ای را به دست نیاوردند. با این وجود پیروزی سندرز در نیوهمپشایر وضعیت او را در رقابت درون حزبی بهبود بخشیده و تاکنون توانسته 21 نماینده حزبی را به خود اختصاص دهد. با این وجود در مجموع آیووا و نیوهمپشایر اکنون بوتجیج با یک نماینده بیشتر پیشتاز است و کلوبوچار در نیوهمپشایر بسیار قدرتمندتر از آنچه تصور می شد در این رقابت ظاهر شد.

بااین حال برنی سندرز آن چیزی که نیاز داشت را به دست آورد. او که با اختلافی اندک انتخابات آیووا را به بوتجیج واگذار کرد قصد داشت به یک پیروزی قاطع دست پیدا کند و او به آنچه نیاز داشت، رسید و آن یک پیروزی قطعی بود. به نوشته سی ان ان در نیوهمپشایر هیچ گونه جنگ روانی وجود نداشت. یک رای گیری ساده برگزار شد و رقابت هر چند نزدیک اما تعیین کننده بود. با این حال پیروزی سندرز باعث می شود که امیدواری ها در کمپینش افزایش یابد و همچنین کمک های مالی بیشتری به کمپینش سرازیر شود. سندرز انتظار داشت که در آیووا نیز به یک پیروزی قاطع دست پیدا کند اما این اتفاق رخ نداد. او امیدوار بود که دو پیروزی متوالی را کسب کند تا نشان دهد کمپین او در این انتخابات برنده است. اما آیووا با تمام حواشی که اعلام نتایج آن داشت در نهایت سندرز پیروز رقابت اعلام نشد. ولی با این وجود پیروزی او در نیوهمپشایر روحیه او و کمپینش را در ادامه راه به شکل قابل توجهی تقویت می کند.

حالا سندرز اگرچه عملکرد خوبی از خود در آیووا و نیوهمپشایر نشان داده ولی دو انتخابات تعیین کننده را پیش رو دارد که جو بایدن در آنجا رقیب اصلی او خواهد بود. اگر او بتواند در این دو انتخابات رای لازم را کسب کند به احتمال قوی می توان او را نامزد نهایی حزب دموکرات برای رقابت ریاست جمهوری 2020 دانست.

از طرفی شرایط سندرز در دو ایالت نوادا و کارولینای جنوبی با دو ایالت پیشین کاملا متفاوت است. همچنین به نظر نمی رسد که نامزدهای میانه رو قصد کنار رفتن از رقابت را به این راحتی داشته باشند و بخواهند سندرز پیروز این رقابت باشد. در دو انتخابات گذشته بوتجیج و کلوبوچار نشان دادند که می توانند در برابر موجی قرار گیرند که سندرز به راه انداخته است.

از طرفی دیگر گفته می شود مایکل بلومبرگ، شهردار سابق نیویورک سرمایه گذاری های کلانی در ایالت هایی که بناست در آنها سه شنبه بزرگ برگزار شود، انجام داده و این کار کاملا بی سر و صدا در حال انجام است. این موضوع برای سندرز می تواند هم مثبت باشد و هم منفی، چرا که حضور بلومبرگ می تواند شکاف در میانه روهای حزب را بیشتر کند و این موضوع فضا را برای پیشرفت سندرز بهتر می کند. در سوی دیگر اگر همه سرمایه گذاری ها علیه سندرز باشد این می تواند به شدت روی او تاثیر بگذارد، چرا که اکنون سایر رقبا او را خطر اصلی می بینند.

رقیب در سایه

پیش از برگزاری انتخابات درون حزبی شاید همه می دانستند که برنی سندرز یکی از مدعیان جدی انتخابات درون حزبی دموکرات ها است اما رقیب اصلی او در دو انتخابات پیشین نه بایدن و نه وارن بود بلکه رقیب اصلی او پیت بوتجیج جوان شد. او خود را در رقابت با سندرز کاملا نزدیک او نگه داشته است؛ بوتجیج کمپینی با انگیزه را دنبال کرده است. فردی جوان که این قابلیت را از خود نشان داده که می تواند تبدیل به جوان ترین رییس جمهور امریکا شود. او نمایشی قدرتمند در انتخابات آیووا داشت و بیشترین نماینده را از آیووا دریافت کرد. بوتجیج مسیری را خلاف جهت سندرز دنبال می کند. او برخلاف ایدئولو‍ژی سندرز عمل می کند و اعتقادی به انقلابی که سندرز از آن نام می برد، ندارد.

بوتجیج سرمایه گذاری زیادی روی رای دهندگان لاتین تبار و سیاهپوست انجام داده یعنی تلاش بسیار زیادی در جذب آنها انجام داد و تا حدی در نیوهمپشایر و آیووا این را نشان داده و نتایج آن باعث شده تا کمپین او با قدرت تر از گذشته مسیر خود را پیش ببرد و حامیان بیشتری را نیز جذب کند. حالا رقابت در نوادا و کارولینای جنوبی دو ایالت جنوبی امریکا فرصت خوبی برای محک عیار او خواهد بود تا نشان دهد سیاست های او جواب خواهد داد و توانسته رای دهندگان بیشتری را به خود جذب کند یا خیر؟

نمایش قوی کلوبوچار

به نوشته سی ان ان، کلوبوچار توانسته در گفت وگو ها و مناظره های اخیر بسیار قوی وارد عمل شود و همین موضوع او را توانسته به سه نامزد برتر نیوهمپشایر تبدیل کند. بسیاری عملکرد او در مناظره اخیر نیوهمپشایر را باعث ورود او به جمع مدعیان می دانند. به نظر می رسد که کلوبوچار طی یک سال گذشته نیازمند چنین اتفاقی بود تا او به رقابت بازگردد. شاید پیش تر کسی روی او حساب ویژه ای باز نمی کرد اما حالا همه او را شگفتی ساز نیوهمپشایر می دانند و همین اتفاق می تواند به لحاظ مالی کمپین او را نیز تقویت کند.

بازندگان بزرگ

بازنده های اصلی رقابت نیوهمپشایر، وارن و بایدن بودند که در رده های چهارم و پنجم قرار گرفتند. هردو در نیوهمپشایر ضعیف وارد شدند و فرصت زیادی برای جبران ندارند. به خصوص جو بایدن اگر می خواهد کماکان در رقابت باقی بماند نیاز دارد دو انتخابات بعدی را که شانس زیادی نیز دارد، پیروز شود. از طرفی در سه شنبه بزرگ هر دوی این نامزدها اگر نتوانند به شکل قابل توجه نمایندگان حزبی به دست بیاورند احتمالا صحنه رقابت را ترک خواهند کرد. در این دوره به دلیل نزدیک بودن آرا و تقسیم شدن نمایندگان هنوز اختلاف آرا میان نامزدها زیاد نشده پس می توان تا سه شنبه بزرگ صبر کرد و ریزش های بزرگ را در میان نامزدهای دموکرات نیز مشاهده کرد، به خصوص برای بایدن، نوادا و کارولینای جنوبی آخرین شانس ها خواهد بود.