آرشیو سه‌شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸، شماره ۳۶۳۹
جهان
۷

رویداد

واکنش جدید عباس درباره معامله قرن

محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین، در واکنش جدید به طرح معامله قرن آمریکا اعلام کرد طرح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، تنها شش درصد از اراضی کرانه باختری و غزه را به فلسطینیان می دهد و این طرح به معنای تقسیم کشور فلسطین به شش بخش است.

566 کشته در چهار ماه تظاهرات عراق

کمیساریای حقوق بشر عراق اعلام کرد که از ابتدای ماه اکتبر گذشته تعداد کشته شدگان در تظاهرات های عراق به 566 نفر رسیده است. به گزارش ایسنا، به نقل از سومریه نیوز، علی البیاتی، عضو کمیساریای حقوق بشر عراق، در بیانیه ای مطبوعاتی خاطرنشان کرد: تعداد اشخاصی که از 25 اکتبر 2019 در تظاهرات کشته شده اند، به 566 نفر می رسد.

اعتصاب کارکنان بیمارستان هنگ کنگ

صدها نفر از کارکنان بیمارستانی در هنگ کنگ دست به اعتصاب زده اند و خواستار بسته شدن مرز این منطقه خودمختار با چین برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا هستند. هنگ کنگ حرکت قطارها و قایق های مسافربری به چین را متوقف کرده، اما کارکنان بخش های بهداشتی خواهان بسته شدن تمامی راه های ارتباطی با چین هستند.

درخواست آمریکا از طالبان

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، خواستار «شواهد قابل اثبات» از جانب طالبان شد که باعث کاهش خشونت پیش از امضای توافق می شود. این توافق به مذاکرات صلح افغانستان و خروج نیروهای آمریکایی از این کشور منجر خواهد شد.

انفجار خط لوله گاز مصر و اسرائیل

افراد مسلح ناشناسی که سوار بر یک خودروی شاسی بلند بودند، خط لوله گاز در منطقه التلول در 80 کیلومتری غرب العریش را هدف قرار داده و منفجر کردند. رسانه های مصری و اسرائیلی می گویند این انفجار خط لوله ای را هدف قرار داد که میدان «لیفیاثان» بین اراضی اشغالی و مصر را به هم وصل می کند.

ادامه عملیات ائتلاف آمریکا در جهان

ائتلاف تحت امر آمریکا اعلام کرد عملیات این ائتلاف علیه گروه تروریستی داعش در سراسر جهان «به درخواست» و با «موافقت» قبلی کشورهایی که عناصر داعش در آن حضور دارند، ادامه می یابد.

سفر پاپ به اندونزی

منابع دیپلماتیک گفتند پاپ فرانسیس در سفر به اندونزی، بزرگ ترین کشور مسلمان جهان، گفت وگوی بین ادیان را ارتقا خواهد داد و نخستین سفر پاپ به تیمور شرقی عمدتا کاتولیک از زمان استقلال آن از جاکارتا انجام خواهد شد.

آمادگی اسرائیل برای تشدید درگیری ها

ارتش اسرائیل از احتمال وقوع درگیری با نوار غزه در روزها و هفته های آتی خبر داد. به گزارش ایسنا، شبکه 7 تلویزیون اسرائیل گزارش داد نهادهای امنیتی این رژیم در سایه ادامه حملات موشکی مقاومت و ارسال بالن های آتش زا از سمت غزه، خود را برای احتمال تشدید تنش و درگیری ها در مرزهای جنوبی قبل از انتخابات کنست آماده می کنند.