آرشیو پنج‌شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۶۴
ورزش
۱۴
لیگ برتر

تعطیلی لیگ تا 14 فروردین اکثر تیم ها راضی

شرق: از هفته گذشته بود که با برگزاری لیگ برتر در هفته بیست ویکم بسیاری از تیم ها نسبت به عدم تعطیلی مسابقات معترض شدند. مخالفان برگزاری لیگ برتر عقیده داشتند با توجه به شیوع ویروس کرونا، بهتر است مسابقات برای مدتی تعطیل شوند، چون برگزاری این دیدارها، حتی بدون حضور تماشاگران نیز خطر زیادی را متوجه بازیکنان و عوامل برگزاری و افراد داخل ورزشگاه خواهد کرد.

بعد از کش وقوس فراوان اما سرانجام سازمان لیگ تصمیم گرفت لیگ برتر و مسابقات زیرگروه آن را برای حداقل یک هفته تعطیل کند تا روند گسترش یا توقف شیوع این ویروس خطرناک طی روزهای آتی مشخص شود. با توجه به همین تصمیم، تیم هایی که معترض به برگزاری مسابقات لیگ برتر و خواهان تعطیلی آن بودند، مجبورند تمرینات تیم هایشان را با قدرت و جدیت بیشتری انجام دهند، چون هنوز به طورقطع نمی دانند تعطیلی رقابت های لیگ ادامه دار خواهد بود یا خیر.

تعطیلی لیگ برتر تا سال جدید

بعد از تعطیلی یک هفته ای مسابقات اما شائبه ها نسبت به تعطیلی طولانی تر لیگ برتر و زیرگروه آن بیشتر شد. سازمان لیگ روز گذشته با حضور نمایندگان ستاد مبارزه با ویروس کرونا تشکیل جلسه دادند و تصمیم بر این شد تا مسابقات تا 14 فروردین 1399 تعطیل شوند و در صورت فراهم بودن شرایط، ادامه مسابقات بعد از این تاریخ از سر گرفته شود؛ موضوعی که حالا شاید بسیاری را راضی کرده باشد تا مسابقات لیگ برتر برای این فصل به طور کامل لغو نشود. پیش تر غلامرضا بهروان، مشاور سازمان لیگ، اما در گفت و گو با خبرنگاران به صورت ضمنی تایید کرده بود که به احتمال فراوان مسابقات لیگ برتر تا بعد از تعطیلات نوروز 99 تعطیل خواهند شد، اما منوط به نشست ها و برگزاری جلسات بین اعضای کنفدراسیون فوتبال آسیا و مقامات داخلی است: «من هم بعید می دانم در روزهای باقی مانده سال جاری مسابقه ای برگزار شود، به این خاطر که همه اماکن ورزشی در شهرستان ها تعطیل شده اند که استادیوم ها را هم شامل می شود. بااین حال تصمیم گیری نهایی دراین باره را به نشست کنفدراسیون فوتبال آسیا موکول کرده ایم».

نه سیخ سوخت نه کباب

یک شائبه جدی بعد از تعطیلی لیگ برتر در فضای مجازی مطرح شد با این مضمون که تیم هایی خواهان تعطیلی مسابقات لیگ برتر هستند که بعد از کم شدن شانسشان برای قهرمانی در لیگ برتر و تعداد مصدومان بالا، درصدد هستند تا با ایجاد وقفه، مصدومانشان به مسابقات آتی برسند. یکی از این تیم ها سپاهان است که طی هفته های اخیر چند بازیکن کلیدی امیر قلعه نویی با مصدومیت شدید دست وپنجه نرم می کردند. کی روش استنلی و محمد ایران پوریان دو بازیکن تاثیرگذار سپاهان بودند که بعد از تعطیلی لیگ و رهایی از مصدومیت چند هفته ای به تمرینات زردپوشان اضافه شدند.

اما استقلال دیگر تیمی است که از تعطیلی هرچند یک هفته ای مسابقات استقبال کرده است. مصدومیت شیخ دیاباته باعث شد تا زهر خط حمله از این تیم گرفته شود و کارایی مهدی قائدی نیز آن طور که باید مثل قبل نباشد. یک قیاس ساده از نتایج استقلال با و بدون شیخ دیاباته نشان می دهد که این تیم تا چه میزان وابسته به حضور شیخ درون زمین است. استقلال با دیاباته میانگین 2.07 امتیاز در هر مسابقه را داشته، اما در غیاب او به 1.28 امتیاز کاهش یافته است. شاگردان استراماچونی و حالا مجیدی در حضور  شیخ 2.23 گل در هر مسابقه را تجربه کردند، اما بدون حضور او تعداد گل ها در هر مسابقه به 1.42 رسیده است. 

سیاوش یزدانی، فرشید اسماعیلی و محمد بلبلی دیگر مصدومان آبی پوشان بودند که به مرور به تمرینات این تیم اضافه شدند. شاگردان یحیی گل محمدی اما همچنان روی نوار پیروزی قدم برمی دارند و طبعا دوست ندارند با تعطیلی بلندمدت لیگ خللی در روند نتیجه گیری تیمشان ایجاد شود. فاصله 10 امتیازی 9هفته مانده تا پایان مسابقات، آن قدر حاشیه امنیت برایشان ایجاد کرده که تمایل داشته باشند با بهبود شرایط، مسابقات از سر گرفته شود. 

به همین خاطر است که علی علیپور در گفت وگو با سایت باشگاه اعتراضش را نسبت به تعطیلی لیگ اعلام می کند. او البته به صراحت می گوید این تعطیلی به دیگر تیم ها فرصت ریکاوری بهتر و زمان لازم را می دهد تا مصدومانشان مهیای رقابت شوند. در هر صورت آنچه که مسلم است، لیگ برتر ایران باید تا پیش از شهریور به پایان برسد و فدراسیون فوتبال ایران موظف است چهار نماینده باشگاهی ایران را برای فصل آتی لیگ قهرمانان آسیا به کنفدراسیون فوتبال این قاره معرفی کند؛ اتفاقی که در صورت تعطیلی بلندمدت مسابقات لیگ، رخ نخواهد داد و ضربه بزرگی به فوتبال ایران وارد می شود.