آرشیو دو‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۸، شماره ۳۶۷۱
حوادث
۱۱

شگرد حرفه ای برای دستبرد اینترنتی به حساب شهروندان

شرق: مجرم اینترنتی برای اینکه ردی از خودش به جا نگذارد با پول های مسروقه به صورت اینترنتی سفارش خرید کالا می داد و سپس با لغو سفارش وجه را دوباره دریافت می کرد.

ماموران پلیس فتای استان مازندران در رصد شبکه اجتماعی تلگرام متوجه شدند یکی از مدیران کانال های تلگرامی تصاویر خریدهای اینترنتی خود را که از طریق فیشینگ حساب های شهروندان به دست آورده، منتشر کرده است.

با بررسی های انجام شده مشخص شد متهم با یک شماره تلفن همراه کالاها را در یک سایت بزرگ خرید و فروش آنلاین سفارش داده و قرار است کالاهای سفارش شده را در یکی از شهرهای جنوبی کشور تحویل بگیرد. ماموران با اخذ دستور قضائی به شهر موردنظر مراجعه کردند و پس از هماهنگی با مسئولان فروشگاه اینترنتی، با شماره تلفن خریدار تماس گرفتند تا بلکه بتوانند ردی از او بیابند اما بعد از چندساعت متهم از دریافت کالا انصراف داد.

با بررسی سایر سفارش های مربوط به فرد موردنظر مشخص شد او در پنج سفارش قبلی خود نیز همین شهر را به عنوان محل دریافت کالا معرفی کرده ولی هیچ یک از کالاها را دریافت نکرده است و همیشه ساعاتی بعد از خرید سفارش را لغو کرده و خواستار بازگرداندن وجه شده است. ماموران با انجام اقدامات فنی روی شماره تلفن همراه فرد مظنون پی بردند او در روز قبل از سفارش به یکی از استان های شرقی مراجعه کرده است.

با هماهنگی مرجع قضائی ماموران به این استان رفتند و با انجام اقدامات اطلاعاتی ضمن دستگیری این فرد در بازرسی از منزل او دو عدد گوشی تلفن همراه و 20 عدد سیم کارت و کارت بانکی را کشف کردند.

در تحقیقات از متهم، او ضمن اقرار به جرم خود اعتراف کرد از حدود دو سال قبل در گروه های شبکه های اجتماعی با شیوه و شگرد پول شویی و برداشت از حساب بانکی اشخاص آشنا شدم و در چند ماه اخیر این کار را شروع کردم و شهروندان را به صفحات جعلی و فیشینگ می کشاندم و ضمن اخذ اطلاعات بانکی حساب های آنان ، برای نقدکردن وجوه برداشتی در برخی موارد اقدام به شارژ کیف پول خود در اپلیکیشن های کسب و کار اینترنتی می کردم، اما در اکثر مواقع از فروشگاه بزرگ اینترنتی اقدام به خرید گوشی هوشمند تلفن همراه گران قیمت می کردم. پس از آن سفارش را لغو می کردم تا پول آن به حساب خودم واریز شود. من برای انجام این کارها از 58 خط موبایل استفاده می کردم.

سرهنگ دوم سامع خورشاد، سرپرست پلیس فتای استان مازندران، با تایید این خبر گفت: تاکنون متهم به برداشت مبلغ بالغ بر 10 میلیارد ریال از حساب اشخاص مختلف اعتراف کرده است.  با بررسی روبات تلگرامی متهم تعداد 623 فقره شماره کارت به همراه اطلاعات حساب بانکی اشخاص کشف و شناسایی شد.

این مقام مسئول اظهار کرد: در ادامه رسیدگی به پرونده مدیر اصلی کانال تلگرامی در یکی از شهرهای توابع استان جنوبی شناسایی شد؛ بنابراین ماموران پلیس با اخذ نیابت قضائی به شهرستان مذکور رفتند و با انجام اقدامات اطلاعاتی در نهایت متهم اصلی و سرکرده این باند، نوجوانی را شناسایی کردند و او را در منزل پدری اش  دستگیر و در بازرسی از منزل او تعداد دو عدد گوشی تلفن همراه و 10 عدد سیم کارت شناسایی و کشف کردند.

او ادامه داد : تا کنون متهم بالغ بر 700 میلیون ریال از این راه مال نامشروع کسب کرده است. همچنین با بررسی گوشی تلفن همراه او تعداد 521 فقره اطلاعات حساب بانکی اشخاص کشف و شناسایی شد.