آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۷۱
اقتصادی
۴

رئیس نظام صنفی کشاورزی مطرح کرد: افزایش 10 برابری قیمت پیاز از مزرعه تا مغازه

رئیس نظام صنفی کشاورزی و منابع طبیعی از افزایش 10 برابری قیمت پیاز از مزرعه تا مغازه خبر داد.

محمد شفیع ملک زاده در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان، قیمت تمام شده هر کیلو پیاز را یک هزار و 500 تا یک هزار و 800 تومان اعلام کرد و گفت: این در حالی است که هم اکنون هر کیلو پیاز با نرخ 300 تا 400 تومان از کشاورزان خریداری می شود و در مقابل با نرخ 4000 تا 5000 تومان در بازار به دست مصرف کننده می رسد که متاسفانه کشاورزان سودی حاصلشان نمی شود.

این مقام مسئول ادامه داد: در فصل پاییز و زمستان که تولید به حداقل می رسد، قیمت محصولات به دلیل نبود مدیریت، زیرساخت و امکانات لازم و کمبود صنایع تبدیلی هفت تا 10 برابر قیمت به دست مصرف کننده می رسد، در حالیکه با ایجاد زیرساخت های لازم، انبار، سردخانه، سورتینگ و برنامه منسجم بازار به تعادل می رسد.

در همین زمینه، مصطفی دارایی نژاد رئیس اتحادیه بارفروشان میدان مرکزی میوه و تره بار اظهار داشت: نبود الگوی کشت موجب شده قیمت پیاز به سبب مازاد یا کاهش تولید با نوساناتی در بازار رو به رو شود، از این رو برای کاهش زیان پیازکاران برنامه ریزی در خصوص صادرات کردیم.

وی افزود: تا زمانی که الگوی کشت صحیح و برنامه ای جامع برای میزان تولید محصولات کشاورزی تدوین نشود، داستان مازاد محصول با قیمت نازل ادامه خواهد داشت.

همچنین، یحیی کمالی پور نماینده مجلس در گفت وگو با خبرگزاری فارس به بی تدبیری ها در بین مسئولان کشاورزی و مسئولان مرتبط با بازار اشاره کرد و گفت: در سال های گذشته پیاز را صادر می کردیم اما اخیرا ستاد تنظیم بازار تعرفه 10 هزار تومانی را برای صادرات پیاز وضع کرد. پس از یک ماه تلاش دوباره تعرفه به جای خود بازگشت اما دیگر مشتریان ما رفته بودند تا نیاز خود را از جای دیگری تامین کنند.

وی با اشاره به مشکلات کشاورزان جنوب افزود: آنطور که مطلع شدم هنوز هیچ تصمیم قطعی درباره خرید حمایتی از گوجه فرنگی این منطقه گرفته نشده است. متاسفانه اکنون مرز ما بسته است و در این مسئله ضعف دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه بسیار محسوس بود.

این نماینده مجلس با تاکید بر اینکه این بی توجهی ها باعث ناامنی در جنوب کرمان شده است، گفت: با فقری که در این منطقه به وجود آمده انواع مشکلات را شاهد هستیم پیازکاران محصول خود را شخم زدند و گوجه کاران هم رها کرده اند.