آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۲
سیاست
۲

خبر

مبلغ فطریه سال 99 مشخص شد

دفتر مقام معظم رهبری در پاسخ به سوالی مبلغ فطریه سال 1399 را اعلام کرد. متن این سوال و پاسخ دفتر معظم له به این شرح است؛ سوال: مبلغ و مقدار فطریه برای هر نفر چه مقدار است و چه چیزی باید به عنوان فطریه پرداخت شود؟ جواب: مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خوار او هستند به ازای هر نفر یک صاع (تقریبا سه کیلو) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پولی یکی از همین ها را بدهد کافی است. (مبلغ زکات فطره برای سال 1399 شمسی مطابق با سال 1441 قمری، بر مبنای قیمت گندم مبلغ 10 هزار تومان است.)

اختصاص ارز به کالاهای اساسی  و دارو در اولویت باشد

یکصد و سی و هفتمین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز سه شنبه به ریاست حسن روحانی تشکیل و در این جلسه برخی موضوعات مهم در بخش جهش تولید و رونق صادرات و افزایش درآمدهای ارزی بررسی و درباره آن تصمیم گیری شد. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری، در این جلسه وزارتخانه های نیرو، ارتباطات و همچنین بانک مرکزی موظف شدند موضوع استخراج ارز دیجیتال را پیگیری و برنامه ریزی های لازم را در این زمینه انجام دهند. در ادامه جلسه با توجه به مشکلات پدید آمده در اقتصاد جهانی و تامین ارز، شیوه بازپرداخت وام های ارزی سرمایه گذاران در صنعت برق به صندوق توسعه ملی بررسی و مقرر شد در مرحله نخست برای بازپرداخت وام این بخش، امهال دو ساله در نظر گرفته شود. در بخش دیگری از جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت، گزارشی از شیوه های درآمد ارزی از طریق صادرات به تفکیک بخش ها، استان ها و کشورهای هدف ارایه و پس از بررسی مقرر شد به منظور ایجاد هماهنگی های لازم و سرعت بخشیدن به فعالیت های صادراتی، بانک مرکزی و وزارتخانه های صمت و نفت و سازمان برنامه و بودجه به طور مداوم سیاست های صادراتی و ارزی و تجاری را رصد، موانع را برطرف و تسهیلات لازم را برای صادرکنندگان پیش بینی کنند. رییس جمهوری در این زمینه تاکید کرد در اختصاص ارز باید اولویت های لازم از جمله کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات و مواد اولیه مورد نیاز بخش تولید باید مدنظر قرار گیرد.

اختلاف نظر در مورد بازگشایی   ناشی از عدم اطلاعات حوزویان است

مهدی طائب در نشست عملکرد حوزه علمیه در مقابله با صهیونیسم که به همت موسسه راهبردی بعثت در سالن جلسات اداره کل تبلیغات اسلامی قم برگزار شد، با بیان اینکه حوزه علمیه در زمینه کرونا انفعالی عمل کرده است، اظهار کرد: «آیا در زمینه باز شدن مساجد در حوزه علمیه وحدت نظر وجود دارد؟ برخی می گویند باز شود و برخی می گویند بسته و این اختلاف نظر به دلیل عدم اطلاعات جامع است.» به گزارش رسا؛ این استاد حوزه و دانشگاه با تشریح اینکه حوزه باید در زمینه فلسطین از حالت انفعال خارج شده و هجومی شود، گفت: «محتوای علمی در زمینه فلسطین در حوزه علمیه فراوان است و در هیچ جای عالم چنین اطلاعاتی نیست اما تبدیل به اعلان نشده است. به عنوان مثال امام خمینی (ره) فرموده اند «اسراییل غده سرطانی است» که در زمینه این کلام چه مقدار کار شده یا سخن گفته شده است؟!»

ادعای وزیر کشور در مورد خروج از نصاب استیضاح واقعیت ندارد

نماینده مردم تهران در مجلس پاسخ وزیر کشور درباره مقصر نبودن این وزارتخانه در حوادث آبان 98 را قانع کننده ندانست. به گزارش ایسنا، علی مطهری در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «پاسخ وزیر کشور به نطق من درباره مقصر بودن ایشان در حوادث آبان 98 قانع کننده نبود. حرف من این بود که وی به عنوان مسوول اجرای تصمیم سران قوا باید لااقل یک ماه با مردم سخن می گفت. ضمنا ادعای از نصاب افتادن امضاهای استیضاح وی نیز واقعیت ندارد.»

حجاب نداشتن در فضای مجازی تخلف است

سرهنگ رامین پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا با اشاره به ناهنجاری های برخی کاربران در فضای مجازی گفت: «در رابطه با کشف حجاب در فضای مجازی به علت اینکه زیرمجموعه ناهنجاری ها قرار می گیرد، تخلف محسوب می شود.» به گزارش برنا، سرهنگ پاشایی، معاون اجتماعی پلیس فتا ناجا، در این خصوص اظهار کرد: «مصادیق مجرمانه در فضای مجازی غالبا مواردی است که مربوط به جرایم رایانه ای می شود. در بعد کلان این جرایم شامل فیشینگ، دسترسی غیرمجاز به اطلاعات، حملات سایبری، جرایم تکامل یافته شامل استفاده از فضای مجازی در راستای هتک حرمت، کلاهبرداری، فروش اجناس ممنوعه و جرایم اخلاقی که با ترویج موارد غیر اخلاقی به وقوع می پیوندد.» او گفت: «در فضای مجازی در این زمینه هیچ تفاوتی میان افراد پرطرفدار و افرادی که فالورهای کمتری دارند، وجود ندارد.» این مقام انتظامی در خصوص تفاوت میان جرایم حوزه فضای مجازی با جرایم مطرح در جامعه اذعان کرد: «هیچ تفاوتی میان جرایم در فضای مجازی و واقعیت وجود ندارد و هر امری که موجب تشویش اذهان عمومی می شود قطعا با آن برخورد خواهد شد.»

افتتاح مجلس یازدهم با 276 نماینده خواهد بود

سیداسماعیل موسوی، دبیر ستاد انتخابات وزارت کشور درباره تعداد نمایندگان گفت: «از مجموع 290 نفر نماینده دوره یازدهم مجلس شورای اسلامی تکلیف 279 نفر آنها در مرحله اول انتخابات مشخص شد و به مجلس راه یافتند.» به گزارش ایرنا، او افزود: «در 21 شهریور تکلیف 11 نماینده باقی مانده که در مرحله اول رای نیاوردند و به مرحله دوم راه پیدا کردند، مشخص خواهد شد.»