آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۴۸۹۳
شرکت ها
۲۵

در گفت و گو با مدیرعامل شرکت صنایع گلدیران بررسی شد: شرط لازم برای جهش تولید در صنعت لوازم خانگی

دنیای اقتصاد : با خروج شرکت کره ای LG از کشور به علت تحریم های سال های اخیر، گلدیران به فکر تولیدات داخلی باکیفیت افتاد. تجربه سال ها همکاری با برندهای برتر دنیا، وجود کارخانه ها، شبکه توزیع و سرمایه انسانی قوی پرتفوی این شرکت را به سمت وسوی تولید در ابعاد بزرگ تر می کشاند. ناگفته نماند که ایجاد یک برند ارزشمند ملی از مدت ها قبل تر از خروج LG، در فکر مدیران این شرکت نقش بسته بود. اما می توان این خروج را به نوعی شتاب دهنده این برند نیز لقب داد. این برند ایرانی کار خود را با تولید تلویزیون آغاز کرد و درحال حاضر 13 گروه محصولی را در بسته خانوار ایرانی برنامه ریزی کرده است.

جی پلاس از سال 98 تا به امروز تلویزیون، یخچال، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی، کولر، تصفیه هوا، موبایل، مانیتور، کیبورد، ماوس، نمایشگرهای تجاری و تهویه هوای صنعتی را به بازار عرضه کرده است و این در شرایطی است که بازار لوازم خانگی همواره با خطر رقابت با برندهای خارجی در حال آسیب بوده است. بنابراین باید گفت گلدیران توانست بخش مهمی از سدهای رقابتی و تحریم ها را پشت سر بگذارد و با تمام توان به فکر کسب بازارهای داخلی باشد.

مدیرعامل شرکت صنایع گلدیران دراین باره معتقد است: در تمام 40 سال گذشته همیشه برندهای خارجی در ایران حضوری قوی داشته اند و البته در کنار آنها تولیدکننده های خوبی نیز در همین فضا رشد کرده اند. هرچند که همواره مشکلات زیادی پیش روی آنها قرار گرفته؛ چراکه تولیدکنندگان خارجی محصولات متنوع تر و با تکنولوژی پیشرفته روز دنیا را عرضه می کنند و رقابت برای برندهای داخلی در چنین شرایطی سخت تر می شود و همین باعث شده در تمام این سال ها سهم بازار برای تولیدکنندگان ایرانی پایین باشد.

به گفته امیرعباس کائینی، تحریم ها و کاهش حضور شرکت های خارجی در کشور حالا فرصتی را ایجاد کرده تا صنعت لوازم خانگی در ایران چهره جدیدی به خود بگیرد و اکنون بهترین زمان برای ارتقای همه اجزای این اکوسیستم است؛ موقعیتی مناسب برای تولیدکنندگان ایرانی تا با کمک یکدیگر ارزش ویژه محصولات لوازم خانگی ایران را بالا ببرند. برای این منظور باید به دنبال بهبود کیفیت ارتباط با مردم و توسعه زیرساخت های تولیدی باشند و با به روزرسانی فناوری های تولید، محصولات خود را با کیفیت و قیمت مناسب در اختیار مصرف کنندگان ایرانی قرار دهند. بر همین اساس باید گفت تحریم ها، در شرایط فعلی بیش از آنکه یک تهدید حساب شود فرصتی برای عرض اندام دوباره برندهای ملی است که در 40 سال گذشته با فراز و نشیب های زیادی روبه رو بوده اند.

 صنعت لوازم خانگی یک بازوی قوی برای افزایش تولید ناخالص ملی است

مدیرعامل شرکت صنایع گلدیران در ادامه صحبت های خود با اشاره به اهمیت ارزش لوازم خانگی در افزایشGDP کشور به این اشاره کرد که برای کمک به ارزش تولید ناخالص داخلی کشور باید در ابتدا برندهای ملی تقویت شوند و از یک اسم مشهور تبدیل به یک برند واقعی شوند.

به گفته وی، جی پلاس یک برند ملی است؛ برندی که با معیارهای زندگی ایرانی در سطح بین المللی طراحی شده و قرار است ارزش های بسیاری را ابتدا در داخل کشور و بعد در حوزه جهانی به ارمغان بیاورد. اما موضوعی که هر برندی در داخل کشور باید نسبت به آن مسوولانه شفاف سازی کند؛ میزان استفاده از قطعات و تجهیزات خارجی در عمق تولیدات داخل است. در جی پلاس به دنبال افزایش عمق تولید داخلی هستیم. اما بالطبع تهیه و تولید تمام اجزای یک محصول، تنها توسط یک شرکت، اصولا صرفه اقتصادی ندارد و در تولید ناخالص ملی، ضرر و زیان‎هایی را به همراه می آورد.

 درحقیقت استفاده از امکانات و قطعات یک کشور متخصص در تولیدات، ضمیمه کیفیت بالاتر خواهد بود. برای مثال برند اپل برای تولید گجت های خود از سخت افزارهای تامین کنندگان برتر جهان از جمله چین بهره می برد ولی هیچ کس نمی گوید اپل یک برند چینی است. این قاعده برای تمام برندها صدق می کند. بنابراین زمانی که از برند ملی جی پلاس صحبت می کنیم پای تولید محصولات در کارخانه های داخل کشور و استفاده از برخی قطعات تامین کنندگان برتر، در میان خواهد بود.

گلدیران به دلیل سال ها همکاری نزدیک با برند LG اکنون یکی از پیشرفته ترین زیرساخت های تولید را در اختیار دارد. مدیرعامل گلدیران در ارتباط با اهتمام گلدیران بر توسعه زیرساخت های تکنولوژیک، آینده جی پلاس را تولید محصولات متنوع تر و سبد محصولی کامل تر درحوزه لوازم الکترونیک و نه فقط لوازم خانگی عنوان کرد.  البته آن طور که مدیرعامل این شرکت می گوید سه هدف در این مجموعه در دستور کار قرار دارد و همه تولیدات نیز بر مبنای همین سه هدف پیگیری و تولید می شوند؛ طراحی مناسب محصول در کنار قیمت قابل قبول، کیفیت و دوام سه موضوعی هستند که این مجموعه بر پایه آن به توسعه برند و محصولات خود مشغول است و مدیران این شرکت معتقدند بر پایه این سه اصل حتی با بازگشت برندهای خارجی باز هم در کسب سهم بازار مشکلی وجود نخواهد داشت.

 صادرات جی پلاس با هدف ارزش آفرینی جهانی

به گفته امیرعباس کائینی، چشم انداز جی پلاس، تولید محصولات متنوع تر و سبد محصولی کامل تر است و صادرات را نیز یکی از اهداف چندساله این برند نوپای ایرانی می توان مطرح کرد. تولید تنها یک درصد در کشور، غوغایی در اقتصاد داخلی برپا خواهد کرد. علاوه برآن ایجاد یک برند ملی، تربیت نسل آینده را نیز پربارتر خواهد کرد. 

البته در این مسیر باید اصلاحاتی در فضای کلان و خرد صورت بگیرد؛ آن طور که کائینی می گوید: تا امروز به رغم همه مشکلات، همکاری بین تولیدکنندگان و دستگاه های دولتی وجود داشته و بانک مرکزی برای تامین ارز بخشی از مواد اولیه با تولیدکننده ها ارتباط مطلوبی داشته است. هرچند وزارت صنعت، معدن و تجارت هم حمایت های مناسبی از تولیدکننده ها دارد اما باید فضای کسب وکار را برای صنعتگر و تولیدکننده امیدوارکننده تر کرد. اگر این فضا فراهم شود، تولیدکننده خودش می داند چگونه تحریم ها را مدیریت کند. به نظر می رسد بسیاری از تولیدکننده های ایرانی بر این اعتقادند که قوانین کسب وکار باید بیشتر تسهیل شوند. به گفته او سیستم بازار، نیاز به قانون گذاری ندارد بلکه بازار مصرف و تولید، راه تنظیم خود را پیدا می کند.

 از رقبای قوی استقبال می کنیم

 موضوع دیگر مساله رقابت است. مدیرعامل شرکت صنایع گلدیران معتقد است هر چه رقبای قوی تری در بازار وجود داشته باشند، کیفیت محصولات بالاتر خواهد رفت و در نتیجه ارزش برند لوازم خانگی ایران افزون خواهد شد. البته گلدیران علاوه بر تمرکز بر تولید، خدمات پس از فروش را نیز در دستور کار خود قرار داده است. گلدیران به عنوان شرکتی پیشرو، نوآور و باسابقه در زمینه پشتیبانی و خدمات پس از فروش محصولات لوازم خانگی، صوتی وتصویری و سیستم های تجاری، بیش از یک هزار مرکز پشتیبانی و خدمات مشتریان را در سراسر کشور پوشش می دهد. خدمات پس از فروش گلدیران با پاسخگویی 24 ساعته در تمام روزهای سال و همراهی تکنیسین های مجرب و مجهز به دانش روز، نامی معتبر برای مشتریانش است.

کائینی در رابطه با کشف قیمت مطلوب با اشاره به تیم بازاریابی و کارشناسان تحقیق و توسعه این شرکت، مساله قدرت خرید را مهم می داند. به گفته او شرکت یک دامنه قیمتی را براساس قدرت خرید خانوارهای ایرانی تعریف می‎کند و براساس همان، از بهترین تکنولوژی متناسب با بازه قیمتی مذکور استفاده می کند. این موضوع باعث شده قیمت ها رقابتی و کیفیت نیز با توجه به هر قیمت در بالاترین حد ممکن قرار گیرد و مشتری ارزش ادراک شده بیشتری دریافت کند. این به عنوان یک اصل مهم در تولید جی پلاس در نظر گرفته می شود.

کائینی می گوید: این نوع نگاه قیمت‎گذاری در شرایطی است که سایر برندهای عرضه کننده محصولات از چنین قاعده ای پیروی نمی کنند و همین رمز موفقیت گلدیران و برندهای مرتبط با آن است. البته ناگفته پیداست که تهدیدهای زیادی در مسیر موفقیت برندهای ایرانی وجود دارد. مشکل تخصیص ارز یا تحریم های بانکی که باعث شده مشکلات در حوزه تامین مواد اولیه وجود داشته باشد موضوع مهمی است. کائینی می گوید: مجموعه گلدیران در سال های اخیر در تلاش است با تامین مواد اولیه از داخل و بومی سازی قطعات- به جز برخی قطعات کلیدی که یا امکان تولید آنها در داخل فراهم نیست یا ارزش سرمایه گذاری برای بومی سازی آنها در داخل وجود ندارد - سایر قطعات یا مواد اولیه را در داخل بسازد و این موضوع نقش بسیار مهمی در کاهش هزینه ها و کاهش ارزبری در تولیدات را به همراه خواهد داشت.