آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۵۶۶۵
ورزش
۱۷

لیگ برتر از 22 خرداد با رعایت پروتکل های بهداشتی از سر گرفته خواهد شد

اولین بازی لیگ؛ فولاد-استقلال بدون میزبان

سعید اکبری

سرانجام رقابت های لیگ برتر برگزار می شود. با تصمیم مشترک ستاد ملی کرونا و فدراسیون پزشکی ورزشی، شایعات تبدیل به واقعیت شد و تیم ها از ابتدای خردادماه استارت خود را می زنند. البته بماند که بعضی از تیم ها از قبل استارت زده اند و فدراسیون پزشکی هم از این اتفاق با خبر بوده است! گویا سه تیم به صورت پنهانی تمرینات خود را حتی بدون رعایت پروتکل های بهداشتی برگزار کردند و این به گوش دیگر باشگاه ها هم رسیده است.

 اعلام اولیه

فدراسیون پزشکی روز گذشته به سازمان لیگ اعلام کرد از روز اول خردادماه تیم ها با رعایت پروتکل های بهداشتی می توانند تمرینات خود را آغاز کنند. از روز 22خردادماه هم تیم ها می توانند بازی های خود را برگزار کنند. سازمان لیگ بعد از دریافت این ابلاغیه، سریعا تشکیل جلسه داد و تصمیم بر این شد تا دو روز دیرتر یعنی از سوم خردادماه تیم ها تمرینات خود را آغاز کنند. همچنین با تصمیم آنها، رقابت های لیگ هم به خاطر آماده سازی تیم ها دیرتر برنامه ریزی شد. با وجود آن که فدراسیون می توانست از 22 خرداد بازی ها را آغاز کند ولی با تصمیم آنها قرار شد دو تیم فولاد و استقلال که بازی معوقه خود را برگزار نکرده اند، روز 29 خردادماه مقابل هم قرار گیرند.

 میزبانی فولاد و استقلال روی هوا

طبق برنامه، فولاد میزبان استقلال است اما این بازی بعید است در شهر خوزستان برگزار شود. در حال حاضر وضعیت این استان قرمز است و به همین خاطر برگزاری تمرینات هم در آنجا توصیه نمی شود. باشگاه فولاد هم مانده چه تصمیمی بگیرد. این تیم قرار است اردوی خود را در تهران برگزار کند و منتظر است تا پروتکل های بهداشتی اعلام شود. محل برگزاری بازی هم قرار است متعاقبا اعلام شود. به گفته مسوولان فدراسیون پزشکی بازی باید در یکی از شهرهای همجوار خوزستان که وضعیت بهتری دارد، برگزار شود. دیروز وقتی از جواد نکونام سرمربی فولاد در این باره سوال کردیم، گفت: «ما منتظر هستیم تا همه چیز قطعی به ما اعلام شود ولی همانطور که اعلام شده، ما باید تمرینات خود را آغاز کنیم و این کار را خواهیم کرد.» سعید آذری، مدیرعامل فولاد خوزستان هم در واکنش به این موضوع می گوید: «خوزستان در شرایط قرمز قرار دارد، اگر قرار است در آنجا بازی نشود، در تهران هم که شرایط قرمز است نباید بازی برگزار شود. در خوزستان سه تیم داریم، در تهران 6 تیم حضور دارند. نباید درحق تیم های خوزستانی اجحاف شود. ما در استادیوم خودمان بازی می کنیم و در آنجا یک حس مالکیت در آن داریم و بازیکنان تصویر سازی می کنند.» بدین ترتیب هم خوزستانی ها و هم استقلالی ها باید منتظر باشند تا فدراسیون و سازمان لیگ درباره محل برگزاری مسابقه تصمیم بگیرند.

 پروتکل های بهداشتی در حال تنظیم

قرار است ظرف روزهای آینده فدراسیون پزشکی پروتکل های بهداشتی را به تمام باشگاه ها ابلاغ کند تا طبق آن عمل کنند. در این پروتکل ها به طور کامل درباره شرایط تمرینی و برگزاری بازی ها توضیحات لازم ارایه شده است و بازیکنان و باشگاه ها باید آن را رعایت کنند. امید توفیقی، مدیر روابط عمومی فدراسیون پزشکی گفت: «این پروتکل در حال تنظیم است و البته گمانه زنی هایی درباره اش شده است. هم درباره رعایت فاصله بهداشتی و هم سایر موارد از جمله انجام موارد بهداشتی لازم در زمان تمرینات و بازی ها. امیدوار هستیم این پروتکل ها به دقت رعایت شود. البته باید منتظر بمانیم و ببینیم وضعیت استان ها در زمان برگزاری رقابت های لیگ برتر چطور خواهد بود.»

سرخابی ها تست کرونا می دهند

از آنجا که سازمان لیگ این اجازه را به تیم های لیگ برتری داده است تا در صورت انجام تست کرونا  از سوم خرداد تمرینات خود را شروع کنند، پرسپولیسی ها امروز تست می دهند تا از سوم خردادماه دور جدید تمرینات خود را آغاز کنند. اعضای کادر فنی و بازیکنان استقلال هم امروز برای انجام تست کرونا و آموزش های مربوط به پروتکل های بهداشتی، راهی بیمارستان جم خواهند شد.