آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۹۷۷۲
سیاسی
۳

تحلیل الزامات پیش روی عراق با انتخاب الکاظمی؛ کاهش سطح روابط ایران و عراق، تهدیدی برای ثبات منطقه

اواسط اردیبهشت ماه بود که مصطفی الکاظمی پس از تصویب بیش از نیمی از اعضای کابینه اش در مجلس، رسما نخست وزیر عراق شد. الکاظمی، از زمان روی کار آمدن، سعی کرده درک روشن تری از معادله قدرت در عراق پیدا کرده و حتی در ظاهر هم که شده، به جریان مقاومت نزدیک شود. وی در روزهای اخیر در دیدار با فرماندهان حشدالشعبی ضمن پوشیدن لباس مقاومت بیان کرد: «باید صدای افراد متناقض که به دنبال ایجاد شکاف و اختلاف بین دولت و حشدالشعبی هستند را قطع کرد. نیروهای حشدالشعبی «نور چشم» عراق و همان نگهبان میهن بوده که فداکاری ها و شهدای آن در ذهن عراقی ها باقی و جاودان خواهد ماند.» او از سوی دیگر به صورت غیرعلنی با مقامات ناتو به گفت وگو پرداخته است. الکاظمی در این دیدار خواستار کمک نیروهای ناتو برای خروج نظامیان آمریکایی از عراق بوده است. رفتارهای سیاسی مصطفی الکاظمی در روزهای اخیر نشان دهنده آن است که او فهمیده دست عوامل خارجی باید از عراق قطع شود. حال باید دید این امر تا چه اندازه محقق خواهد شد. «رسالت» دراین باره با حسن لاسجردی، تحلیلگر مسائل بین الملل به گفت وگو پرداخته است:
الکاظمی به دنبال حفظ منافع ملی باشد

حسن لاسجردی، تحلیلگر مسائل بین الملل در گفت وگو با «رسالت» با اشاره به سیاست های نخست وزیر جدید عراق بیان کرد: «الکاظمی پیش از رسیدن به مقام نخست وزیری، ابتدا نظر مثبت تمامی طیف های سیاسی در عراق را به خود جلب کرده است. به دلیل مسئولیت سابق بر سازمان امنیت عراق، تمام گروه های سیاسی داخلی و آمریکا و حتی اتحادیه اروپا به نقش موثر الکاظمی در اداره عراق اذعان دارند.»

وی افزود: «الکاظمی در گذشته یکی از مخالفان حکومت صدام بوده و در رسانه ها علیه دیکتاتوری او مطالبی منتشر کرده است. به نظر می رسد نخست وزیر جدید عراق بیشتر به دنبال حفظ منافع ملی است و منفعت قدرت های خارجی را در نظر نمی گیرد. الکاظمی برای موفقیت در این راه باید بر نیروی قدرت داخلی مانند مردم، حشدالشعبی، ارتش و احزاب تکیه کند.»این تحلیلگر مسائل بین الملل اظهار کرد: «رفتار اخیر الکاظمی مبنی بر دیدار با نیروهای حشدالشعبی و حتی بر تن کردن لباس مقاومت نشان از فهم سیاسی او است. او همچنین در روزهای اخیر طی اقدامی استراتژیک با ناتو به منظور حضور در عراق، گفت وگو کرده است. این اقدام هوشمندانه نخست وزیر جدید عراق برای کمک گرفتن از ناتو در خروج نیروهای آمریکایی از عراق موثر خواهد بود.»

هر کس نخست وزیر شود، آمریکا باید از عراق برود

لاسجردی تصریح کرد: «اظهار تبریک مقامات سیاسی دنیا، به ویژه آمریکا به الکاظمی یک اقدام مرسوم دیپلماسی است. آمریکایی ها در دوران مسئولیت وی سعی در القای بی طرفی داشته اند.»

او در ادامه گفت: «تمامی عناصر داخلی عراق بر اهمیت ارتباط بین عراق و ایران واقف هستند و اتفاقات سال های اخیر نمایانگر این است که ایران در بسیاری از مقاطع مانند مبارزه با داعش و مشکلات اقتصادی و انتقال فناوری، از حامیان عراقی ها بوده و به همین جهت الکاظمی با پشتیبانی اکثریت مردم عراق (شیعیان) باید برای موفقیت از راه میانبر و ارتباط با همسایگان و ظرفیت های منطقه استفاده کند.» این کارشناس مسائل بین الملل در پایان تاکید کرد: «مردم عراق نیز با حضور نیروهای آمریکایی در خاک کشورشان به دلیل جنایات آن ها در سال های اخیر موافق نیستند. به نظر نمی رسد که الکاظمی قصد برهم زدن رابطه میان ایران و عراق را داشته باشد، زیرا با این کار ثبات عراق و حتی منطقه برهم خواهد خورد. حتی می توان گفت کشور عراق و جمهوری اسلامی به دنبال ایجاد روابط حساب شده به منظور آرامش منطقه هستند.»