آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۹۷۷۲
بین الملل
۹

خبر

رئیس جمهور چین مدعی شد : شفافیت پکن در مواجهه با شیوع کرونا

رئیس جمهور چین در نشست سازمان بهداشت جهانی، ضمن تاکید بر شفافیت کشورش در قبال شیوع ویروس کرونا، از کمک 2 میلیارد دلاری پکن برای مقابله با این بیماری خبر داد.

به گزارش  اسپوتنیک ، «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین گفت: کشورش همواره در قبال ارائه اطلاعات وضعیت شیوع ویروس کرونا شفاف عمل کرده است.آقای شی در پیامی از طریق کنفرانس ویدئویی گفت: «به منظور تقویت همکاری بین المللی در مبارزه با کووید19 قصد دارم اعلام کنم که چین 2 میلیارد دلار را ظرف دو سال برای کمک به مقابله با کووید19 و بهبود وضع اجتماعی و اقتصادی کشورهای درگیر، به خصوص کشورهای در حال توسعه، فراهم خواهد کرد.»

رئیس جمهور چین افزود: «در چین، پس از انجام تلاش های بی وقفه و فداکاری های عظیم، توانستیم جلوی موج شیوع این ویروس را گرفته و از جان و سلامت مردم محافظت کنیم. در تمام این مدت با روی باز، شفاف و با احساس مسئولیت عمل کرده ایم.»

وی افزود: «باید برای کنترل و درمان کووید19 هر کاری که می توانیم انجام دهیم. این ضروری ترین کاری است که باید انجام شود و   مردم را در اولویت قرار دهیم. همچنین لازم است از تحقیقات بین المللی دانشمندان در خصوص منشا و نحوه انتقال این ویروس حمایت شود.»

افشاگری العبادی علیه آمریکا

«حیدر العبادی»نخست وزیر پیشین عراق می گوید ایالات متحده آمریکا در زمان حمله گروه تروریستی داعش به این کشور در سال 2014، هیچ کمکی به بغداد نکرد.به گزارش فارس، العبادی در گفت وگو با برنامه 

(به وقت پایتخت) که از شبکه خبری «العهد» عراق پخش می شود گفت: در آن زمان، آمریکا «حتی یک دلار به عراق  کمک نکرد.»وی با بیان این که «وقتی که گروه تروریستی داعش آمد، آمریکا، عراق را رها کرد»، تاکید کرد: «آمریکا بدون دریافت مابه ازا، هیچ کمکی به عراق نخواهد کرد.مداخله خارجی در عراق  به میزان زیادی کاهش یافته است. ما هم باید از این فرصت طلایی استفاده کنیم. کمک آمریکا به اقتصاد عراق اشتباه خطرناکی است.»العبادی ضمن هشدار نسبت به اختلافات داخلی در عراق خاطر نشان کرد: برخی از کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس برای  ضربه زدن به عراق، پول زیادی هزینه کردند.

کاهش شدید محبوبیت دولت ژاپن

میزان حمایت از «آبه شینزو»، نخست وزیر ژاپن به پایین ترین حد در دو سال اخیر رسید. شرکت کنندگان در یک نظرسنجی جدید از عملکرد وی در مقابله با شیوع کرونا و همچنین به دلیل تلاش وی برای تصویب لایحه ای که به او برای انتخاب دادستان های ارشد قدرت بیشتری می دهد، ابراز نارضایتی کرده اند.به گزارش پایگاه خبری «بلومبرگ»، این نظرسنجی که توسط روزنامه «آساهی» منتشر شد نشان داد حمایت از آبه شینزو به 33 درصد رسیده است . نظرسنجی دیگری از سوی شبکه کانال های تلویزیونی خبری ANN هم نشان داد کابینه وی با کاهش 7 درصدی رضایت روبه رو بوده و میزان حمایت از آن به 8/32 درصد رسیده است.نظرسنجی آساهی نشان داد یکی از دلایل اصلی کاهش رضایت مردم لایحه ای است که از سوی دولت آبه شینزو پیشنهاد شده و سن بازنشستگی تعدادی از دادستان ها را افزایش می دهد و حدود دو سوم پاسخ دهندگان نسبت به آن اعلام نارضایتی کرده اند.مشاوران آبه شینزو، در خصوص ادامه این روند به وی  هشدار داده اند.