آرشیو چهار‌شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۹، شماره ۳۷۲۵
اقتصاد
۵
نگاه

کرونا یک ریسک است یا یک عدم قطعیت؟

احمدرضا روشن (عضو هیئت علمی موسسه پژوهش و برنامه ریزی آموزش عالی)

فرض کنید بعد از شرکت در امتحان کنکور، می خواهید رشته تحصیلی دانشگاهی تان را انتخاب کنید. در موقعیتی دیگر، فرض کنید می خواهید یک نفر را به عنوان همسر انتخاب کنید. این دو انتخاب که از مهم ترین انتخاب های زندگی شغلی و زندگی خانوادگی ماست، در ظاهر تنها ویژگی ای که دارند این است که از تصمیمات و انتخاب های اصلی زندگی ما هستند اما در واقع، یک تفاوت عمده باهم دارند: اولی ریسک است و دومی عدم قطعیت. در سطور آتی خواهیم گفت که چرا انتخاب رشته دانشگاهی یک ریسک و انتخاب همسر یک عدم قطعیت است؛ اما ابتدا به این سوال پاسخ دهیم که تفاوت ریسک و عدم قطعیت چیست؟

زندگی ما سراسر ریسک (Risk) است و عدم قطعیت (Uncertainty). اینکه صاحب فرزند دختر یا پسر شویم یک رویداد با احتمال حدود 50-50 درصد است اما برخورد صاعقه با ما در یک روز عادی بهاری در منطقه ای که سابقه صاعقه نداشته، از بد حادثه، یک عدم قطعیت است. ما در زندگی خصوصی، زندگی اجتماعی و زندگی شغلی خود فراوان با موقعیت های ریسک و رویدادهای عدم قطعیت مواجه می شویم و نداشتن شناخت از آنها و تفکیک قائل نشدن  بین این دو، ما را از تصمیم گیری های بخردانه و صحیح دور می کند.  بیشتر مردم و متخصصان، مفاهیم ریسک و عدم قطعیت را یکی می دانند و بین آنها تفاوتی قائل نیستند. هر چند ریسک و عدم قطعیت، دو اصطلاح مرتبط با هم هستند اما مترادف یا قابل جایگزین کردن نیستند. این در حالی است که اولین تلاش های علمی مهم برای تفکیک مفهومی بین ریسک و عدم قطعیت از سوی فرانک نایت، اقتصاددان آمریکایی در کتاب «ریسک، عدم قطعیت و سود» در سال 1921 میلادی یعنی حدود صد سال پیش انجام شد.

 در ریسک می توان نتیجه رویداد یا اقدام را با یک احتمال عددی بین صفر و یک، مشخص کرد. مثلا احتمال رسیدن به چراغ قرمز یا چراغ سبز در یک چهارراه، 50 درصد است. یا انداختن یک تاس در بازی ماروپله، یک ریسک با نتایج معلوم و احتمال یک ششم برای هر عدد است. اما در عدم قطعیت نمی توانیم ضریب احتمال برای یک پیشامد در نظر بگیریم برای مثال کسی نمی داند پاندمی و ویروس همه گیر بعد از کرونا با چه احتمالی، چه موقع، در کجا و با چه ویژگی هایی ظاهر می شود. هر چقدر بتوانیم برای یک رویداد بخصوص، احتمال وقوع در نظر بگیریم، بیشتر می توانیم از تاثیرات منفی آن خود را در امان نگه داریم. ضمن اینکه با افزایش دانش درباره یک واقعه نوظهور، از درجه عدم قطعیت آن کاسته شده و  به ریسک تبدیل می شود. مثلا سارس دیگر یک عدم قطعیت نیست. سفر به ماه یک موقعیت همراه با ریسک محسوب می شود اما سفر انسان به مریخ یک وضعیت عدم قطعیت است؛ چون فاقد اطلاعات و تجربه قبلی در مورد سفر به مریخ هستیم. زمان و چگونگی مرگ افراد، میزان فروش یک اختراع جدید در بازار، آثار جانبی و بلندمدت استفاده از یک داروی جدید، استخراج معادن کره ماه، مثال هایی از عدم قطعیت و در مقابل، افزایش احتمال خطر تصادف در اثر سرعت زیاد، خطر و ریسک مستقیم سیگار کشیدن و سلامتی، افزایش احتمال مرگ افراد به موازات افزایش طول عمر، افزایش احتمال کسب نرخ سود بیشتر در سرمایه گذاری هایی که ریسک بیشتری دارند، مثال هایی از موقعیت های همراه با ریسک است که بر اساس سابقه و تجارب قبلی می توان یک احتمال عددی برای آنها در نظر گرفت. پس با این اوصاف، انتخاب رشته دانشگاهی یک ریسک است؛ چون اطلاعات و دانش قبلی درباره مثلا بازار کار، بی کاری و درآمد یک «رشته - محل» وجود دارد اما انتخاب همسر و ازدواج با یک فرد، یک عدم قطعیت است؛ چون تجربه قبلی زندگی با او را نداریم!

فرض کنید دو تیم استقلال و پرسپولیس بخواهند باهم مسابقه دهند، در این حالت، یک تحلیلگر فوتبال با شناختی که از مربی،  بازیکنان، نتایج و نحوه بازی های قبلی دو تیم دارد، می تواند یک عدد احتمالی را برآورد کرده و بگوید نتیجه بازی آینده آنها چه خواهد شد(تحلیل ریسک). اما موقعیتی را در نظر بگیرید که به فرض، چند روز قبل از انجام بازی اعلام می شود که به هر دلیل، مسئولان، مربیان و بازیکنان هر دو تیم همگی تغییر کرده اند و جزئیات این تغییرات هم اعلام نشده است. در این صورت، هیچ تحلیلگری نمی تواند درباره نتیجه احتمالی بازی بعدی این دو تیم، اظهارنظر قابل اعتمادی داشته باشد. در اینجا  شما هیچ اطلاعات موثقی ندارید و نمی توانید نتیجه این رویداد را پیش بینی کنید (تحلیل ناقطعیت).

ادامه دارد