آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۳
سیاسی
۲

واکنش شورای نگهبان به اظهارات اخیر رئیس مجلس

تعریض تلویحی علی لاریجانی به پخش نشدن مذاکرات مجمع تشخیص مصحلت نظام و اشاره اش به برخی موارد از اختلاف نظر شورای نگهبان و مجلس بر سر جزئیات طرح ها و لوایح به عنوان موانع پیش آمده در برخی امور تقنینی با واکنش شورای نگهبان مواجه شد.  روابط عمومی شورای نگهبان در اطلاعیه ای به اظهارات دوشنبه شب رئیس مجلس در برنامه تلویزیونی  انتقاد و تصریح کرد: بی اطلاعی لاریجانی درباره انتشار مشروح مذاکرات شورای نگهبان «تعجب آور» است.

در بخشی از متن این اطلاعیه که آخرین مجادله کلامی شورای نگهبان و لاریجانی به عنوان رئیس مجلس است، تدوین طرح اصلاح قانون انتخابات جزو نقاط درخشان عملکرد مجلس دهم  اعلام  و با بیان اینکه مدل پیشنهادی در طرح مذکور برای استانی شدن انتخابات و پیش بینی سهم ناچیز 15 درصدی برای شهر های کوچک در انتخاب نمایندگان، خلاف اصول قانون اساسی و تضییع کننده حق مردم در شهر های کوچک بود، آمده: این ایراد حتی پیش از تصویب در صحن مجلس نیز به اطلاع رئیس محترم مجلس و اعضای محترم کمیسیون مربوطه رسید لکن با تصویب نهایی، مدل پیشنهادی با ایراد شورا مواجه شد و تصویب بخش های ضروری دیگر طرح نیز عقیم ماند. با این حال همان طور که قبلا اعلام شده است، شورای نگهبان با اصل تناسبی شدن انتخابات مخالفتی ندارد و آماده همکاری با مجلس محترم جهت تدوین راهکار های اصلاحی و کارآمد است.

این اطلاعیه افزود: شورای نگهبان همواره در جهت شفافیت پیشگام بوده و بدون تکلیف قانونی اقدام به انتشار متن کامل نظرات، مشروح مذاکرات جلسات شورای نگهبان، نظرات مجامع مشورتی فقهی و حقوقی، نظرات استدلالی اعضای شورا و... کرده است که دسترسی به آن از طریق «سامانه جامع شفافیت نظرات شورای نگهبان» برای همگان مقدور می باشد و بی اطلاعی رئیس محترم مجلس شورای اسلامی در این خصوص تعجب آور است.

این اطلاعیه افزود: شورای نگهبان همواره از نقد و پیشنهادهای اصلاحی استقبال می کند، لکن آنچه که در هفته های اخیر از تریبون مقدس خانه ملت نسبت به نهاد صیانت کننده از موازین مقدس شرع و قانون اساسی روا داشته شد، اولا هتک حیثیت و اعتبار مجلس و ثانیا خلاف اخلاق و قانون و حتی در مواردی متضمن توهین بود که متاسفانه با سکوت و بی اعتنایی رئیس جلسه به اعمال آیین نامه داخلی مجلس همراه شد. تصویب طرح هایی که با نص صریح قانون اساسی مغایرت داشت و به ضرر نظام انتخاباتی بود نیز دور از شان قوه قانونگذار بود.

در پایان این اطلاعیه همچنین با اذعان به اینکه اکثریت نمایندگان محترم مجلس دهم خدمتگزار و سالم بودند اما لغزش و خطای جمع محدودی، خدمات سایر نمایندگان را زیر سوال برد و به مشارکت لطمه زد؛ احکام صادره قضایی در روز های اخیر در رابطه با برخی نمایندگان به نوعی نشاندهنده عدم دقت در عملکرد هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تلقی شده و آمده: شورای نگهبان در انتخابات اخیر نشان داد در بررسی صلاحیت داوطلبان با احدی تعارف ندارد و از حقوق ملت شریف ایران و مر قانون کوتاه نمی آید و هجمه ها و اهانت ها نمی تواند این نهاد را از صیانت و پاسداری از قانون عقب نشاند.