آرشیو پنج‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۴۶۵۳
ورزش
۱۴
مرور خاطرات

به مناسبت تولد دروازه بانی که همه جام ها را برد

مرور 5 لحظه رویایی «سنت ایکر»

گروه ورزش: ایکر کاسیاس یکی از نام های دنیای فوتبال است که همیشه جاودانه خواهد ماند. کاسیاس اولین و تنها مرد اسپانیایی است که به عنوان کاپیتان تیم ملی کشورش را به قهرمانی در جام جهانی سوق داد. او در تاریخ 20 مه 39 ساله شده است. بعد از اینکه این گلر افسانه ای در سال 1990 وارد دنیای فوتبال شد، این اولین جشن تولد کاسیاس دور از مستطیل سبز به حساب می آید. بیایید به همین مناسبت 5 لحظه برتر او را در دوران شکوهمند فوتبالش با هم مرور کنیم.

اولین جام بزرگ در 19 سالگی

برخی عملکردهای ناموفق کاسیاس 19 ساله در طول فصل باعث شده بود او به نیمکت فرستاده شود. در حالی که در آن برهه سزار سانچز انتخاب اول رئال مادرید بود. سانچز درست قبل از فینال مصدوم شد و این باعث شد کاسیاس بتواند درون دروازه رئال بایستد تا لقب جوان ترین گلر تاریخ که در فینال لیگ قهرمانان اروپا فیکس بازی می کند را از آن خود کند؛ رکوردی که هنوز شکسته نشده و بسیار بعید است، شکسته شود. رئال مادرید در این بازی با 3 گل خفاش ها را شکست داد تا کاسیاس جوان در 19 سالگی با ثبت کلین شیت در بازی فینال، اولین جام اروپایی خود را به دست آورد.

ایکر مقدس کاپیتان رئال می شود

هواداران رئال مادرید هنگامی که رائول، اسطوره باشگاه شان خبر عزیمتش را بعد از 16 سال حضور در سانتیاگو برنابئو اعلام کرد، اشک می ریختند. اما وقتی رییس باشگاه فلورنتینو پرز اعلام کرد از این پس کاسیاس به عنوان جانشین رائول در تیم بازوبند کاپیتانی را به بازو خواهد بست، آن اشک ها تبدیل به اشک شوق شدند. کاسیاس زمانی که کاپیتان رئال بود با درخشش خود درون دروازه و هدایت تیم درون زمین، لوس بلانکوس را به قهرمانی در لالیگا، کوپا دل ری و لیگ قهرمانان اروپا رساند تا اینکه در سال 2015 رئال را به مقصد پورتو ترک کرد و افسانه او در برنابئو پایان یافت.

فصل رویایی

در فصل 12-2011 رئال مادرید لالیگا را تسخیر کرد و این چیزی است که کاسیاس همیشه از به یاد آوردنش لذت می برد. تیم رئال در آن فصل با ثبت 121 گل زده و با حضور بازیکنانی چون رونالدو و کاکا و اوزیل و هدایت کاسیاس از درون دروازه فصل را با 100 امتیاز به پایان رساند تا رکوردی بی نظیر از خود در تاریخ لالیگا به جای بگذارد. تیم رئال در آن فصل از 38 بازی 32 برد به دست آورد و تنها دو بار طعم شکست را چشید. آنها از 19 بازی خارج از خانه 16 پیروزی به دست آوردند. کاسیاس در آن فصل 32بار دروازه اش باز شد و عنوان دومین دروازه بان برتر فصل را به دست آورد.

لادسیما در لیسبون

رئال مادرید، تیمی که بیشترین عناوین اروپایی را به دست آورده است از سال 2002 تا سال فصل 14-2013 رنگ فینال لیگ قهرمانان را ندیده بود تا اینکه در سال 2014 آنها با همشهری خود اتلتیکو به فینال رسیدند. در ابتدای بازی دیه گو گودین روی یک اشتباه کوچک از کاسیاس سرخپوست ها را پیش انداخت و نزدیک بود رئال یک شکست دراماتیک را تجربه کند. اما آنها آن قدر شجاع بودند که بتوانند در دقیقه 93 با ضربه سر راموس بازی را در وقت های قانونی به تساوی بکشانند. در طول 30 دقیقه اوقات اضافه بازی اتلتیکو نتوانست از زیر بار فشار خارج شود و رئالی ها 3 بار دیگر دروازه آنها را گشودند تا کاسیاس تبدیل به دروازه بانی شود که به عنوان کاپیتان دهمین جام قهرمانی اروپا را بالای سر می برد.

قهرمانی جهان در ژوهانسبورگ

شاید تمام جام های مهمی که کاسیاس در زندگی اش برده باشد را نتوان دربست به نام او نوشت اما جام جهانی 2010 را باید به نام ایکر سند زد. درست است که گل دقیقه 116 اندرس اینیستا اسپانیا را به پیروزی رساند اما هیچ کس یادش نمی رود این کاسیاس بود که در بازی یک چهارم نهایی پنالتی اروگوئه را مهار کرد و تیمش را از حذف نجات داد. همچنین هیچ کس فراموش نمی کند چند دقیقه قبل از اینکه اسپانیا در فینال پیش بیفتد، کاسیاس در موقعیت تک به تک به شکلی باور نکردنی آرین روبن را شکست داد تا لاروخا را زنده نگه دارد. شاید اگر هر دروازه بان دیگری در آن لحظات درون دروازه اسپانیا ایستاده بود، آنها حالا یکی از فاتحین جام جهانی به حساب نمی آمدند. کاسیاس در پایان بازی به عنوان کاپیتان جام قهرمانی را بالای سر برد تا تبدیل به تنها دروازه بان تاریخ شود که همه جام های معتبر دنیا را بالای سر برده است.