آرشیو شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹، شماره ۷۳۵۴
سیاسی
۳

ظریف: رژیم صهیونیستی مشکل محلی یا عربی نیست

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: این تصور که مشکل رژیم صهیونیستی مشکل محلی یا عربی است تصور درستی نیست. محمد جواد ظریف به مناسبت روز جهانی قدس در گفت و گو با اتحادیه رادیو و تلویزیون های اسلامی در پاسخ به این سوال که برخی براین باورند که موضوع فلسطین کاملا یک موضوع محلی و یک موضوع منطقه ای است، گفت: سیاست های رژیم صهیونیستی سیاست هایی نیست که در واقع منحصر به یک منطقه کوچک باشد. شما امروز می بینید که حتی در ایالات متحده، منافع رژیم صهیونیستی بر منافع خود امریکا در بسیاری مواقع غلبه می کند. این منافع اسرائیلی هاست که دارد سیاست امریکا را می چرخاند. در اروپا هم همین طور؛ لذا این یک معضل جهانی است.

به گزارش ایرنا، ظریف افزود:  بزرگ ترین تهدید درمنطقه ما از سلاح های رژیم صهیونیستی و از سیاست اشغالگری رژیم صهیونیستی ناشی می شود. در واقع تعداد زیادی از کشورهای غربی امروز گروگان رژیم صهیونیستی هستند و به این دلیل می بینید که نمی توانند حتی سیاست هایی را که درجهت منافع ملی مردم خودشان هست دنبال کنند.ظریف درباره این جمله رهبر معظم انقلاب که چند سال پیش فرمودند اسرائیل25سال آینده را نخواهد دید، گفت: آنچه که حضرت آقا- از دیدگاه بنده - فرمودند یک پیش بینی است نه یک اقدام. واقعیات منطقه ما حتی واقعیات درونی اسرائیل نشان دهنده این است. این را خیلی های دیگر هم گفتند، حتی واقعیت های جمعیتی به سمتی می رود که این پیش بینی محقق می شود، علت آن هم این است که تضادهای درونی رژیم صهیونیستی، وضعیت خروج بسیاری از یهودیان ازمنطقه و بازگشت شان به برخی کشورهایی که از آن آمده اند و همین طور وضعیت افزایش جمعیت در بین سایر گروه ها، رژیم صهیونیستی را به این نگرانی رسانده که ممکن است این واقعیت و پیش بینی به وقوع بپیوندد و برای همین است که در چندسال گذشته قانونی را تصویب کردند مبنی بر ماهیت یهودی رژیم صهیونیستی، به خاطر همین نگرانی که دارند از اینکه این واقعیت ها ممکن است یک پایانی باشد از نظر تحولات معمولی، تحولات داخلی به پایان رژیم صهیونیستی.

واعظی: روز قدس، روز دفاع از حق و شرافت انسانی است

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری هم دیروز در اینستاگرام نوشت: روز قدس نه فقط روز اعلام همبستگی با مردم فلسطین که روز دفاع از حق و شرافت و انسانیت است و روز اعلام انزجار از ظلم و اشغالگری است. روز اعلام برائت از نقض سیستماتیک حقوق بشر و تروریسم دولتی است، این روز را گرامی می داریم و به مردم مظلوم و رنج کشیده فلسطین اشغالی درود می فرستیم. دفاع از مظلوم و ایستادگی برابر ظلم، جوهره اندیشه و هویت اسلامی و از مبانی تغییرناپذیر انقلاب است؛ از این راهبرد به تاسی از معمار کبیر انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب دست نخواهیم کشید.