آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۲۲۴۹۸
اقتصادی
۴

سرپرست وزارت صمت: نجات صنعت خودرو در گرو داخلی سازی قطعات است

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) اعلام کرد: راه نجات و توسعه صنعت کشور از جمله صنعت خودرو در گرو توجه به ساخت داخل قطعات و تجهیزات در صنعت است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در جلسه کمیته خودرو که با حضور سرپرست وزارت صنعت، معاونین وزارتخانه، نمایندگان دستگاه های نظارتی و مدیران عامل خودروسازان برگزار شد به موضوع بررسی توان داخلی سازی قطعات رسیدگی و تصمیم گرفته شد که چهارمین میز تعمیق ساخت داخل قطعات صنعت خودرو با هدف کاهش ارزبری برگزار شود.

چندی پیش مازیار بیگلو، دبیر انجمن قطعه سازان گفته بود: «قیمت مواداولیه تولید قطعات طی یک سال گذشته 80 درصد افزایش یافته است.» به عبارتی، وابستگی قطعات خودرو به قیمت ارز موجب شده تا نوسانات ارزی قیمت های نهایی را دستخوش تغییر کند. براساس توافقات این جلسه، کاهش ارزبری با استفاده از قطعات داخلی سازی شده در این صنعت به میزان 60 میلیون یورو در این میز داخلی سازی مورد پیگیری قرار می گیرد.

بر این اساس، حسین مدرس خیابانی، سرپرست وزارت صنعت در این جلسه اعلام کرد: راه نجات و توسعه صنعت کشور از جمله صنعت خودرو در گرو توجه به ساخت داخل قطعات و تجهیزات در صنعت است. وی برهمین اساس خودروسازان را مکلف کرد که روند داخلی سازی و کاهش ارزبری قطعات خودرو را به دقت رصد کرده و در راستای سیاست های این وزارتخانه در حوزه تعمیق ساخت داخل گام بردارند.

در عین حال، دو خودروساز نیز گزارشی از تحویل و تولید خودروها ارائه دادند که بر اساس آن اعلام شد که تولید تجمعی خودرو تا چهارم تیرماه نسبت به سال گذشته از 12 درصد رشد و تحویل تجمعی خودرو با 173 هزار دستگاه خودرو و 48 درصد رشد برخوردار بوده است.

همچنین تاکید بر تامین و تخصیص ارز برای تولید خودرو و قطعات آن، اطلاع رسانی شفاف و صریح از وضعیت تولید و دستاوردهای صنعت خودرو و نیز پیگیری الصاق پلاک از سوی خودروسازان بر تمامی خودروهای تولیدی، از جمله دیگر دستور کارها و مصوبات جلسه کمیته خودرو بود.

گفتنی است، چند روز پیش سعید زرندی، معاون سرپرست وزارت صمت گفته بود: «در سال 98 با وجود چالش های متعددی که صنعت خودرو از نظر تامین قطعه با آن روبه رو بود، در حدود 900 هزار دستگاه خودرو تولید شد و امسال پیش بینی ما این است که با بهتر شدن شرایط، شرکت های خودروسازی به تولید یک میلیون و 100 هزار خودرو دست پیدا کنند.»

مواد پروتئینی، لبنیات و نهاده های دامی تا پایان سال ارز دولتی می گیرند

سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه ارز چهار هزار و 200 تومانی کماکان به مواد پروتئینی و لبنیاتی تخصیص می یابد و نهاده های دامی هم تا پایان سال 99 مشمول ارز دولتی هستند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، حسین مدرس خیابانی با اشاره به نظرات مختلف درباره حذف یا تخصیص ارز چهار هزار و 200 تومانی به برخی کالا های اساسی گفت: دولت بعد از ارزیابی نظرات مختلف کارشناسان و صاحب نظران در یک جمع بندی و با توجه به محدودیت های ارزی که در این حوزه وجود داشت تصمیم گرفت تا ارز چهار هزار و 200 تومانی را برای برخی از اقلام حذف کند.

وی با بیان اینکه ارز دولتی کماکان به مواد پروتئینی و لبنیاتی تخصیص می یابد افزود: نهاده های دامی هم تا پایان سال 99 مشمول ارز چهار هزار و 200 تومانی هستند.

سرپرست وزارت صمت ادامه داد: ما سال گذشته هم برخی از کالا ها را از ارز چهار هزار و 200 تومانی خارج کردیم، اما شما در مغازه ها و سوپرمارکت ها می بینید که مملو از این نوع کالاهاست.

مدرس خیابانی تاکید کرد: از این پس هم ارز چهار هزار و 200 تومانی دیگر به برنج تخصیص داده نمی شود و این تفاوت قیمت ها در بازار نیز به همین دلیل است.

وی با ابراز اطمینان از تامین کالا های اساسی در کشور توضیح داد: اکنون به رغم فشارها، محدودیت های تحریمی و شرایط بین المللی، هنوز ما چهار میلیون تن کالا در بنادر داریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: این مقدار کالای اساسی که در بنادر وجود دارد جدا از یک میلیون تنی است که در لنگرگاه ها داریم و 28 هزار تن هم در حال تخلیه است. از نظر موجودی کالا های اساسی فراوانی قابل اتکایی داریم.

مدرس خیابانی افزود: در فروردین و اردیبهشت امسال، وقفه ای در تخصیص ارز داشتیم که خوشبختانه با همکاری بانک مرکزی این مشکل رفع شد.

تکلیف جدید بانک ها

سرپرست وزارت صمت همچنین در حاشیه سفر به استان های قزوین و البرز اظهار کرد: مشکلات واحدهای تولیدی با بانک ها باید در ستاد تسهیل مورد بررسی قرار گیرد اگر بانک ها این واحدها را تملک کرده باشند در مزایده با شرایط خیلی آسان به صاحب اولیه باز می گردانند، این مصوبه شورای پول و اعتبار است و به زودی ابلاغ خواهد شد.

مدرس خیابانی گفت: در سه ماه اخیر علی رغم محدودیت هایی که وجود داشته  در تولید ارقام مختلف از جمله تایر خورو حدود 27 درصد افزایش تولید داشته ایم و یا در تولید لوازم خانگی در بازه زمانی مذکور افزایش تولید 50 تا 60درصدی حاصل شده است.

وی با بیان اینکه بعد از گذشت چندماه از شیوع کرونا مرزهای تجاری ایران باز شده یادآور شد: از حدود یک ماه پیش تا کنون  80 درصد مرزهای تجاری بازگشایی شده است. وی عنوان کرد: طبق پیش بینی های صورت گرفته تا پایان امسال 41 میلیارد دلار صادرات خواهیم داشت و برای تحقق این هدف بر روی کشورهای همسایه تمرکز شده است.