آرشیو یک‌شنبه ۸ تیر ۱۳۹۹، شماره ۷۳۷۹
سینمای جهان
۱۴
سینمای 2020

استمرار یک رسم موفق در کمپانی والت دیسنی

حالا نوبت نسخه غیر کارتونی «مولان» است

منبع: Observer

«مولان» فیلم تازه ای که نیکی کارو کارگردان امریکایی تدارک دیده و چهار سناریست روی داستان آن کار کرده اند و محصول استودیوی قدیمی والت دیسنی است، نه یک محصول کاملا جدید و یک اثر هنری کاملا ابتکاری بلکه نسخه ای توام با بازیگران زنده و از روی نسخه ای کارتونی است که والت دیسنی در سال 1998 از روی همین داستان ساخت و با توفیق تجاری قابل توجهی اکران شد. این فیلم و بواقع داستان آن از یک قصه و ترانه چینی به نام «ترانه مولان» اقتباس شده و به تبع آن نمایانگر احساسات و رویکردهای چینی است و به همان منوال بدیهی نشان می دهد که بازیگران فیلم نیز اغلب چینی، هنگ کنگی و در یک منظر کلی شرق آسیایی باشند. در این میان «لیویی فی» نقش اصلی را ایفا کرده است و دانی ین، یوسون آن، گونگ لی و جت لی معروف نقش های مکمل را بازی کرده اند و جیسن اسکات لی هم که به نوعی دورگه و آسیایی- امریکایی است، در همین جمع جای گرفته و به «مولان» جدید جان بخشیده است.

 زیر چتری واحد

والت دیسنی سال هاست که در یک طرح فراگیر و زیرچتری واحد و یکسان اقدام به بازسازی کارتون های موفق 30 سال اخیر خود با بازیگران زنده کرده و بواقع به جای کاراکترهای کارتونی آثار اصلی اولیه، از هنرپیشه های زنده برای به تصویر کشیدن آنها سود جسته است. مولان نیز زیر چنین چتری و به عنوان یکی از این سری فیلم ها از سال 2010 در دستور کار دیسنی قرار گرفت اما تا سال 2017 که نیکی کارو به عنوان کارگردان این فیلم استخدام شد، این طرح در مرحله جدی و اجرایی خود قرار نگرفت.در نهایت از بین صدها گزینه لیویی فی برای ایفای نقش مولان انتخاب شد و در پی آن در طول سال 2018 سایر بازیگران فیلم نیز مشخص شدند. فیلمبرداری در پایان پاییز 2018 خاتمه یافت ولی در حالی که قرار بود اکران عمومی فیلم در 8 فروردین 1399 صورت پذیرد، شیوع گسترده بیماری کرونا آن را به 5 مردادماه امسال موکول کرد و البته مسئولان دیسنی این احتمال را هم می دهند که یک تاخیر ثانویه هم در پخش فیلمی که در نیوزیلند و چین تصویر برداری شده، حادث گردد.

 یک نماینده از هر خانواده

زمان نمایش قطعی نسخه جدید مولان هر موقع باشد، باید متذکر شد که داستان این فیلم بینندگان را به گذشته ای دور در سرزمین چین می برد. آن هنگام که امپراطور وقت این کشور دستور می دهد یک عضو مرد هرخانواده ای باید حتما مدتی در ارتش سلطنتی چین خدمت کند تا این کشور همیشه نیروهای لازم و کافی را برای پس زدن مخالفان و بویژه کسانی را داشته باشد که آنها را «تجاوزگران شمالی» نامیده اند.اکثر خانواده ها این فراخوان را می پذیرند الا خانواده یک رزم آور قدیمی که آن قدر پیر و نالان شده که از عهده کار برنمی آید و در نتیجه دخترش که هووا مولان نام دارد به عنوان جانشین پدرش و نماینده خانواده برای خدمت در ارتش سلطنتی اعلام آمادگی می کند. اما ماجرا به همین سادگی هم نیست، زیرا ارتش، جنگاور زن را نمی پذیرد و هووا مولان برای حفظ پدر و خانواده اش ناچار می شود خودش را به شکل یک مرد درآورد و نام مردانه هووا جون را اختیار می کند و با اینکه از سوی متخصصان امور نظامی و جنگ هر قدم وی بررسی و کارایی اش تست می شود، او از ادامه کارهایش باز نمی ماند و با کمک گرفتن از همه توان درونی و انسجام باطنی اش به یک رزم آور زبده تبدیل می شود. این بواقع سفری طولانی در راه اعتبار و قهرمانی است و پایان آن گرامیداشت وی توسط ارتش چین و کل ملت این کشور و البته پدر اوست که متوجه شده دخترش برای نجات او و کل خانواده دست به چه ریسک بزرگ و کار عظیمی زده است.

 تغییرات نه چندان عظیم

تغییرات در نسخه تازه مولان در قیاس با فیلم نخست محسوس است اما آن قدرها هم نیست که عظیم تلقی شود و مفهوم و بافت بسیاری از اتفاقات و مسیر قصه را عوض کند. به عنوان مثال کاراکتر کاپیتان لی شانگ که مرد محبوب مولان است، در نسخه جدید محو و بهتر بگوییم تبدیل به دو آدم و کاراکتر متفاوت شده که فرمانده تونگ (با بازی دانی ین) و چن هونگ هویی (بوسون آن) خوانده می شوند. اضافه بر اینها کاراکتر موشو هم که صدای او در نسخه کارتونی توسط ادی مورفی تامین شده بود، در نسخه دوم غایب است و شخصیت جدیدی که خواهر مولان است و هووا زیو نام دارد، به جمع کاراکترها اضافه شده است. شان یو یکی از شخصیت ها و سخنگویان اصلی فیلم نخست نیز در قسمت دوم سهمی ندارد و سهم او و باری که بر دوش داشت، به زیان لانگ سپرده شده که یک ساحره ویژه با توانایی های خارق العاده است و دوست و همراه کاراکتر بوری خان به شمار می آید. مجموعه آدم ها و رویکردهای فوق از مولان جدید فیلمی قابل تامل ساخته و به نظر می رسد که فروش زیادی هم در زمان اکران عمومی داشته باشد، ولی بد نیست بدانید در بررسی های اولیه والت دیسنی به افراد و هنرمندان کاملا متفاوتی برای بازی در مولان فکر می شد و به عنوان مثال در گزینش های اولیه روی کارگردانی چاک راسل و بازی ژانگ ژی های در نقش مولان اجماع و توافق نظر صورت گرفته بود و گفته می شد که فیلمبرداری طی ماه های اکتبر تا دسامبر 2010 انجام می پذیرد که البته چنین نشد. در نهایت با انتخاب نیکی کارو برای هدایت این پروژه، مولان جدید به دومین فیلم در تاریخ طولانی حیات والت دیسنی تبدیل شد که با بودجه ای فراتر از 100 میلیون دلار به یک کارگردان زن روی آورده است.اولین کار از این قماش «یک چروک در زمان» محصول 2016 بود که برخلاف مولان و تم تفریحی و سرگرم کننده آن مضمونی اجتماعی و سیاسی داشت.

 200 یا 300 میلیون؟

در مورد مخارج ساخت نسخه جدید مولان گزارش های متعدد و متضادی رسیده است و به عنوان مثال گونگ لی هنرپیشه مشهور زن چینی که با فیلم های هموطنش ژانگ ییمو در دهه های 1980 و 1990 اوج گرفت و در دهه 2000 نیز تاثیرگذار بود، در مصاحبه ای گفته است بودجه تولید مولان به 300 میلیون دلار سر می زده که به سبب دکورها و پس زمینه های ناب و فضاسازی های کم سابقه فیلم بوده است. با این حال چندی بعد گزارش شد که رقم واقعی و معقول تر تهیه این فیلم حدود 200 میلیون دلار بوده و البته این رقم نیز برای تهیه و تدوین این فیلم، کلان و سنگین و فراتر از انصاف و منطق نشان می دهد.